مدیریت زمان چیست؟

مدیریت زمان

آنچه در ذهن شما هست و به آن باور دارید می تواند دنیای اطرافتان را تغییر دهد. اولین قدم برای مدیریت زمان خوب، میل و اراده است. انگیزه، محرک ادامه کار خواهد بود. می توانیم منافعی را که با داشتن مدیریت زمان در آینده از آن بهره مند می شویم، به خودمان یادآوری کنیم. به خودمان کمک کنیم کارها را به روشی که همیشه انجام می دهیم انجام ندهیم. سعی کنیم آموزه‌های جدیدمان را به کار ببندیم. به این ترتیب می توانیم ۲ ساعت اضافه کاری در هر روز انجام دهیم، عملکرد خودمان را افزایش دهیم، بر امور کنترل بیشتری داشته باشیم، با خانواده بیشتر وقت بگذرانیم. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد توسعه فردی می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

پایبندی به برنامه‌ي مدیریت زمان:

باید تصور کنیم چه کارهایی میتوانیم با این دو ساعت اضافه کاری انجام دهیم. بعنوان مثال پروژه هایی که مورد علاقه‌مان هستند را می‌توانیم شروع و تمام کنیم. مهارت جدید یاد بگیریم و یا هر کار دیگری را میتوانیم انجام دهیم. در واقع با مدیریت زمان می توانیم، زندگی خودمان را دگرگون کنیم. می توانیم ثروتمند شویم یا حداقل استقلال مالی پیدا کنیم. حداقل ۲۵ درصد به درآمد سال آینده مان اضافه کنیم. کنترل ما بر امور بالا می‌رود. زمانی که از اهرم قدرت زمان بهره می بریم، احساس می‌کنیم بر سرنوشت خودمان مسلط شده و قدرتمند هستیم. هر چقدر بتوانیم بهتر زمانمان را کنترل کنیم، احساس خوشبختی و اعتماد به نفس بیشتری داریم. زمان در کنترل ماست پس وقت بیشتری را به خانواده‌مان اختصاص می‌دهیم.  همچنین کارهای شخصی خودمان را بهتر رسیدگی می‌کنیم.

مقالات مرتبط: مهارت حل مسئله

موانع ذهنی کنترل زمان:

همه‌ی ما به اهمیت مهارت مدیریت زمان واقفیم. چرا نمی توانیم کارآمد، موثر و سازمان یافته عمل کنیم. عقاید نادرست ما نسبت به مدیریت زمان مانع می‌شوند. باورهای منفی باعث می‌شود نتوانیم رابطه‌مان با مدیریت زمان و دنیای اطراف را با روش خاص ببینیم. در ادامه به برخی از این موانع اشاره می‌کنیم:

۱_ با مدیریت زمان، حالت طبیعی ما کاهش می یابد‌:

اگر مدیریت زمان داشته باشیم خشک و حسابگر و فردی بی احساس خواهیم شد. فردی می‌شویم که دیگر انعطاف پذیر نخواهد بود اما خوب است بدانید که اینها فقط افکار منفی هستند. بایستی مثبت فکر کنیم.

۲_ برنامه ریزی ذهنی منفی:

ممکن است شخصی در کودکی بی نظم باشد یا کاری را تمام نکرده باشد و یا اینکه دیر رسیده باشد این تجربه ها ممکن است توسط اطرافیان و یا والدین بارها به هر شخصی گوشزد شوند تاثیر صحبتهای نزدیکان و والدین بر شخصیت هر فرد در کودکی زیاد است. باکلمات منفی در واقع ذهن شخص به صورت منفی برنامه‌ریزی می‌شود. به طوری که گاهی فکر می‌کنیم ما شلخته و بی نظم هستیم. اما این صحیح نیست. هیچ وقت انسانی منظم یا بی نظم متولد نمی‌شود؛ بلکه در طول زندگی می‌تواند مهارتهای کارایی شخصی یا مدیریت زمان را فرا گیرد.

۳_ باورهای محدود کننده:

خود انگاره‌های منفی در واقع همان باورهای خود محدود کننده هستند. افراد زیادی فکر می‌کنند به صورت موروثی از توانایی اینکه زمان را به درستی مدیریت کنند برخوردار نیستند، اما توانایی درست یا نادرست مدیریت کردن زمان یک مسئله ژنتیکی نیست. رفتارهای شخصی خودتان را تا حد زیادی می‌توانید کنترل کنید.

مدیریت زمان

 

روش های برنامه ریزی ضمیر ناخودآگاه

حالا که به اهمیت ضمیر ناخودآگاه پی بردیم خوب است بدانیم روش هایی هستند که می توانیم روی ضمیر ناخودآگاه خودمان برنامه ریزی کنیم:

۱_ با صدای بلند ویژگی‌های مثبت را به خودتان بگویید:

به این شکل می‌توانید اطلاعات را از ذهن خود آگاه به ضمیر ناخودآگاه خودتان انتقال بدهید.

مقالات مرتبط: روش های مدیریت ریسک

۲_ ضمیر ناخودآگاه ماتحت تصاویر ذهنی ما قرار می‌گیرد:

در آینده ما به همان فردی تبدیل می‌شویم که امروز در ذهن خودمان تصور می‌کنیم.تصور کنید فردی کارآمد هستیم که کارهایش را طبق برنامه انجام می‌دهد می‌توانیم مرتب این تصویر را در ذهنمان مرور کنیم.

۳_نقش بازی کنید:

نقش فرد منظم را بازی کنید.مثل اینکه بازیگر تئاتر هستید.

۴_ الگو قراردادن افراد کارآمد:

با الگو قرار دادن افرادی که از وقتشان درست استفاده می‌کنند، می‌توانیم زندگی خود را بر اساس رفتار افراد کارآمد برنامه‌ریزی کنیم. تصور کنید فردی موثر و کارآمدی که تحسینش می کنیم در مواقع مختلف چگونه عمل می‌کند و همان کار را انجام دهیم.

۵_تدریس کنید:

تصور کنید قرار است آموخته های خود را از مطالب مربوط به مدیریت زمان تدریس کنید.تصور تدریس کردن به ما کمک می کند مطالب را به صورت سریع تر در ذهن خود نهادینه کنیم. دیگران درمورد ما توصیفاتی دارند، تا می توانیم تصور کنیم آنها ما را فردی توانمند در زمینه مدیریت زمان می‌دانند. تصور کنیم دیگران در زمینه مدیریت زمان از روشهای ما الگو برداری می‌کنند. هر چقدر خود را بهتر تصور کنیم عملکردمان در زندگی بهتر خواهد شد.

کلام آخر

مواقعی هست که ما برنامه‌ریزی انجام می‌دهیم و نمی‌توانیم به اجرا درآوریم. همیشه فکر می‌کنیم زمان کم است و یا اینکه برنامه ریزی اشکال دارد اما در واقع موانع روانشناسی برسر راه موفقیت ما، در پیشبرد برنامه‌ریزی وجود دارد. برای عمل به برنامه‌ریزی و موفقیت بیشتر در زندگی لازم است تا موانع موجود که همان تصورات و باورهای اشتباه هستند را تغییر دهیم. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.