مدیر کسب و کار

وظایف مدیر کسب و کار

برای اینکه بدانیم چگونه می توانیم مدیر یک کسب و کار بشویم، ابتدا باید بدانیم به چه کسی مدیر گفته میشود. در واقع باید بدانیم مدیر کسب و کار کیست و چه کاری انجام می دهد. در ادامه با ما همراه باشید همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد مدیریت می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

مدیر کسب و کار کیست؟

مدیر در واقع رهبر یک کسب و کار و پیش برنده ی آن است. مدیر کسب و کار وظیفه دارد تمام فعالیت هایی که در راستای کسب و کار انجام می شوند را مدیریت و سازماندهی نماید. همچنین وظیفه‌ی هدایت کارکنان را نیز برعهده دارد.  یک مدیر هدف هایی را برای کسب و کار تعیین میکند. سپس همه ی نیروهای ماشینی و انسانی و دارایی های مجموعه را در راستای رسیدن به اهداف کسب و کار مربوطه به کار می گیرد.

پیشرفت یا پسرفت یک کسب و کار در وهله‌ی اول به مدیریت آن کسب و کار بستگی دارد. همه چیز به توان مدیریتی و ساماندهی اوضاع کسب و کار مدیر بستگی دارد.

وظایف مدیر کسب و کار

یک مدیر با توجه به نوع و ماهیت کسب وکار خود، وظایف متنوعی برعهده دارد.در واقع وظایف مدیران در اکثر موارد بصورت خاص و در حیطه‌ی کاری خودشان تعریف شده است. اما با این حال برخی وظایف میان مدیران بصورت یکسان تعبیه شده است؛ یعنی هر مدیر کسب و کاری صرف نظر از اینکه در چه حوزه ای فعالیت می کند بایستی یک سری وظایف را در راستای پیشبرد اهداف مدیریتی خود انجام دهد. از جمله ی این وظایف می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

۱. طراحی پلن و برنامه ریزی:

برنامه ریزی فاکتور اصلی و اولیه ی هر کسب و کاری است؛ چراکه نقش تعیین کننده ای در پیشبرد اهداف کسب و کار ایفا می کند. یعنی مدیر تعیین می کند که مسیر یک کسب و کار از کجا آغاز میشود و درادامه چگونه خواهد بود. این برنامه ریزی بایستی بر اساس شناخت دقیق فرصت ها و تهدیدها، قابلیت های مجموعه، منابع مالی و انسانی انجام شود. اگر برنامه ریزی و هدف گذاری به شکل صحیحی انجام گرفته باشد، پیشروی روند کسب و کار در مسیر تعبیه شده توسط مدیر، موفقیت را برای مجموعه وی به ارمغان خواهد آورد. در غیر اینصورت میتواند موجب شکست جبران ناپذیری مجموعه گردد.

۲. سازماندهی:

سازماندهی در پله‌ی دوم و بعد از برنامه ریزی قراردارد. به این صورت که بعد از تعیین هدف مجموعه و شناسایی قابلیت ها، مدیر بایستی ارتباط موثرتر و مفید بین منابعی که در اختیار دارد برقرار کند. این منابع تمام امکانات موردنیاز و در اختیار کسب و کار مانند نیروی انسانی، تجهیزات کاری، منابع مالی و امثال آنها را شامل می شود. با سازماندهی مناسب منابع موجود، روند کسب و کار و میراث بهره وری آن در بالاترین و با کیفیت ترین حد خود قرار می گیرد.

مقالات مرتبط: مدیر تبلیغات کیست؟

۳. مدیریت کردن امور مالی:

این مقوله هم هزینه های کسب و کار را دربر می گیرد و هم درآمدهای حاصله از آن را، معمولا منابع مالی مخصوصاً برای کسب و کارهای کوچک و نوپا، محدود است. در این موارد لازم است که مدیر، در هزینه کردهای فعالیت های خود دقت کافی و لازم را داشته باشد. در رابطه با درآمدهای حاصل از کسب و کار نیز مدیر بایستی به مبلغ قابل ذخیره برای هزینه های غیرقابل پیش بینی، پرداخت حقوق کارکنان مجموعه، خرید مواد اولیه و مواردی ازاین قبیل نیز نظارت لازم را داشته باشد.

مدیریت کسب و کار علاوه بر وظایفی که برعهده دارد، نیازمند آموختن برخی مهارتها نیز هست. در ادامه به برخی از این مهارتها اشاره می کنیم:

۱. اعتماد به نفس:

نکته ی حائز اهمیت برای یک مدیر کسب و کار، تلاش برای رشد و ارتقای شخصیت فردی همپای رشد و تقویت دانش در حوزه ی کاری خودش است. باید دانست مهمترین اصل فردی که به مدیر در تصمیم گیری ها و پیشبرد صحیح امور کمک می کند، اعتماد به نفس برای انجام امور مربوطه است.

۲. مهارت بازاریابی و فروش و جذب مشتری:

برخلاف تصور عموم که این سه مقوله را باهم در یک راستا قرار می دهند، هر کدام از این مهارت ها مفهوم و تاثیری جداگانه دارند. آشنایی با این مهارت ها و نحوه ی صحیح بکارگیری آنها ، ایجاد یک تکنیک قوی برای انجام اینگونه وظایف، در موفقیت و به هدف رسیدن کسب و کار بسیار تاثیرگذار خواهند بود.

۳. رهبری:

رهبری به معنای تسلط کامل و استبداد مدیر نیست. بلکه توانایی مدیر در برقراری رابطه ی صحیح و موثر با کارکنان و هدایت آنها در مسیر درست رسیدن به هدف، از یک مدیر معمولی به یک مدیر قوی برای کسب و کار می سازد. تشویق و ترغیب افراد در کنار فضای دستوری بودن، کمک شایانی به موفقیت مجموعه خواهد کرد.

مقالات مرتبط: اشتباهات کارآفرینان

۴. توانایی حل مسئله:

کسب و کارها همواره با موانع و چالش های بیشماری مواجه هستند که حل آنها برعهده ی آن مدیر است. اینکه وی بتواند در مواقع بحرانی ، چالش های پیش روی بهترین تصمیم را اتخاذ نماید، و همچنان خود و تیمش را در مسیر درست نگاه دارد، بسیار حائز اهمیت است. لذا بایستی تمام تلاش خودش را در جهت استفاده از این مهارت در مواقع لزوم بکار گیرد. برای تقویت توانایی حل مسئله می توانید مقاله‌ی “قدرت تحلیل و حل مسئله” را مطالعه نمایید.

کلام آخر

مدیر یک کسب و کار بودن به ظاهر امری ساده و قابل انجام می باشد. اما در واقع برای این کار مهارت های فراوانی مورد نیاز است که ما در این مقاله به بخش کوچکی از آن اشاره کردیم. به صرف علاقه یا در اختیار داشتن منابع مالی نمیتوان به یک مدیر  عالی تبدیل شد. لذا آموختن مهارتهای لازم در این راستا و تقویت آنها، امری بسیار مهم و ضروری است. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.