Interpersonal Skills مهارت های بین فردی

مهارت‌های بین فردی

مهارت‌های بین فردی

مهارت‌های بین فردی مهارت‌هایی هستند که شامل توانایی برقراری ارتباط و ایجاد روابط با دیگران می‌شوند. این مهارت‌ها ویژگی‌های مختلفی دارند که مهمترین آن داشتن ارتباطات و همکاری کردن با دیگران است. این مهارت به روال مصاحبه شغلی ما  کمک می‌کند و تاثیر بسزایی در پیشرفت شغلی ما نیز دارد. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد توسعه فردی می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

استراتژی مهارت‌های فردی:

  • گوش دادن فعال
  • کار گروهی
  • قابل اعتماد بودن
  • رهبری
  • انگیزه
  • انعطاف پذیری
  • صبوری
  • یکدلی

این استراتژی در محیط کار ‌سرمایه‌هایی هستند که در کارهای پیچییده و اعمال تغییرات و کارهای روزمره به ما کمک می‌کند.

مقالات مرتبط: ارتباط موثر در محیط کار

اهمیت مهارت‌های فردی:

مهارت‌های فردی به روال مصاحبه شغلی ما کمک می‌کند. زیرا کارفرمایان کسانی را استخدام می‌کنند که با دیگران بتوانند به خوبی ارتباط برقرار کنند. علاوه بر این، این مهارت به ما کمک می‌کند که دیگران را درک کنیم و نگرش موثر برای همکاری با دیگران داشته باشیم که موجب می‌شود بتوانیم در هر شغلی موفق شویم.

۱- برقراری ارتباط موثر:

ارتباط مؤثر یکی از مهمترین دلایل موفقیت کسب و کار است. این مهارت برای ارتباط مناسب با همکاران و تبادل نظر استفاده می‌شود و باعث می‌شود برای نظرات و پیشنهادات طرف مقابل ارزش و احترام قائل باشیم. ارتباط در این مهارت باعث عملکرد بهتر در انجام مسئولیت و مدیریت بهتر وظایف می‌شود.

۲- حلقه بازخورد باز ایجاد می‌شود:

اکثر شرکتها تلاش می‌کنند محیطی ایجاد کنند که بتوانند نسبت به عوامل داخلی و خارجی واکنش نشان دهند. بین فردی که کار را انجام می‌دهد و کار را تفویض می‌کند باید ارتباط مستمری وجود داشته باشد. زمانی که فردی وظایف محوله‌ را انجام می‌دهد، عکس العمل خود را در مراحل کاری نشان می‌دهد. سرپرست درباره کیفیت انجام کار در پایان کار نظر می‌دهد و از آن فرد می‌خواهد کارهای خود را اصلاح کند.

۳- فرصتهای بیشتری ایجاد می‌شود:

ایجاد روابط با همکاران و مدیران و داشتن این استراتژ‌ی در محیط کار فرصت‌های بیشتری را برای ما فراهم می‌کند. اگر ارتباط خوبی با رئیس خود داشته باشیم، برای انجام کار منابع خوبی در اختیارمان قرار می‌دهد و موقعیت بهتری را با امتیازات در شرکت به ما پیشنهاد می‌دهد. این موارد یکی از نقاط مثبت در پیشرفت ما محسوب می‌شود.

مقالات مرتبط: آداب معاشرت در محیط کار

۴- ما را به دیگران پیوند می‌دهد:

مهارت بین فردی باعث می‌شود به عنوان فرد خوش برخورد بین مدیران و همکاران شناخته شویم. در نتیجه همکاران با ما احساس راحتی بیشتری می‌کنند و تمایل دارند از ما کمک بگیرند. این مهارت کمک می‌کند تعامل بیشتری با دیگران داشته باشیم و سطح بهره‌وری ما را افزایش می‌دهد.

۵- آگاهی اجتماعی ما را نشان می‌دهد:

با این استراتژی نشان می‌دهیم علاقه بیشتری به رفاه مشتریان و همکاران داریم و اعتماد و اطمینان آنها را جلب می‌کنیم. هوش هیجانی کمک می‌کند موقعیت‌های سخت اجتماعی را بتوانیم تحمل کنیم. علاوه بر این با استراتژی می‌توانیم در مورد مسائل کاری تصمیم درستی بگیریم.

۶- رضایت مشتری افزایش پیدا می‌کند:

دیپلماتیک بودن یکی از مهمترین ویژگی‌های کاری است. علاوه بر همکاران، مشتریان نیز می‌توانند از هوش و آگاهی ما سود ببرند. رضایت مشتری باعث خوشحالی و خوشنودی رئیس می‌شود.

روشهای ارتقای مهارت بین فردی:

۱. شرکت در کلاس‌های آنلاین:

کارگاه‌ها و کلاس‌های آنلاین و فیلم‌های آموزشی از مهمترین روشهای بهبود این مهارت است. بسیاری از آنها رایگان و بعضی غیر رایگان هستند.

۲. برای ایجاد روابط به دنبال فرصت باشیم:

در صورتی که دورکار هستیم و فرصتی برای ایجاد این مهارت نداریم در گروه‌های جدید می‌توانیم عضو شویم. می‌توانیم گروهی مربوط به شغل خود یا گروه مربوط به صنعت را انتخاب کنیم.

مقالات مرتبط: دوست شدن با همکاران

کلام آخر

مهارت‌های بین فردی، مهارتهایی هستند که شامل توانایی برقراری ارتباط و ایجاد روابط بادیگران می‌شود. استراتژی‌هایی که در این رابطه به کار گرفته می‌شوند شامل مواردی مانند گوش دادن فعال، انعطاف‌پذیری، انگیزه، یکدلی و… است. بکارگیری این مهارت‌ها می‌تواند حلقه‌ي پیوندی بین ما دیگران باشد، فرصت‌های بیشتری در زندگی شخصی و شغلی ما ایجاد نماید و بیان کننده‌ی آگاهی اجتماعی ما باشد. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.