Problem Solving Skills مهارت های حل مسئله

مهارت حل مسئله

هنگامی که کارفرمایان در مورد مهارت های حل مسئله صحبت می کنند، اغلب به توانایی مدیریت موقعیت های دشوار یا غیرمنتظره در محل کار و همچنین به چالش های پیچیده تجاری اشاره می کنند. سازمان ها به افرادی متکی هستند که می توانند هر دو نوع موقعیت را ارزیابی کنند و با آرامش راه حل ها را شناسایی کنند. قدرت تحلیل و حل مسئله ویژگی هایی هستند که شما را قادر به انجام آن می کنند. در حالی که مهارت های حل مسئله توسط کارفرمایان ارزشمند است، اما در سایر زمینه های زندگی مانند ایجاد رابطه و تصمیم گیری روزانه نیز بسیار ضروری و مفید است. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد توسعه فردی می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

مهارت های حل مسئله چیست؟

مهارت‌های تحلیل و حل مسئله به شما کمک می‌کند منبع یک مشکل را تعیین کنید و راه حل موثری پیدا کنید. اگرچه حل مسئله اغلب به عنوان مهارت جداگانه خود شناخته می شود، مهارت‌های مرتبط دیگری نیز وجود دارد که به این توانایی کمک می کند.

برخی از مهارت‌های کلیدی حل مسئله عبارتند از:

1-گوش دادن فعال و با تمرکز

2-تحلیل و بررسی

3-پژوهش

4-خلاقیت

5-ارتباط

6-تصمیم گیری

7-تشکیل گروه

انواع مهارت های حل مسئله

مهارت‌های حل مسئله در هر شغلی در هر سطحی مهم است. در نتیجه، حل مؤثر مسئله ممکن است به مهارت‌های فنی خاص صنعتی یا شغلی نیز نیاز داشته باشد. به عنوان مثال، یک پرستار ثبت نام شده در هنگام برخورد با بیماران به مهارت های گوش دادن مسائل پیراپزشکی و ارتباط فعال با بیمار نیاز دارد، اما همچنین به دانش فنی موثر در رابطه با بیماری‌ها و داروها نیز نیاز دارد. در بسیاری از موارد، یک پرستار باید بداند که چه زمانی در مورد نیازهای پزشکی بیمار به عنوان بخشی از راه حل باید با پزشک مشورت کند.

برای حل موثر یک مسئله ، احتمالاً از چند مهارت مختلف استفاده خواهید کرد. در اینجا چند نمونه از مهارت‌هایی که ممکن است هنگام حل یک مسئله استفاده کنید آورده شده است:

1. پژوهش:

تحقیق یک مهارت ضروری در ارتباط با حل مسئله است. به عنوان یک حل کننده مسائل ، باید بتوانید علت مشکل را شناسایی کرده و آن را به طور کامل درک کنید. شما می توانید با طوفان فکری با سایر اعضای گروه، مشورت با همکاران با تجربه تر یا کسب دانش از طریق تحقیق یا دوره های آنلاین شروع به جمع آوری اطلاعات بیشتر در مورد یک مسئله کنید.

2. تحلیل و بررسی:

برای حل هر مسئله و برای تجزیه و تحلیل وضعیت، مهارت های تحلیلی به شما کمک می کند تا مشکلات و پیچیدگی های مسئله را درک کنید و به طور موثر راه حل ها را توسعه دهید. در نهایت، باید در مورد چگونگی حل مشکلات پیش آمده تصمیم بگیرید. گاهی اوقات و با تجربه در کارها ممکن است بتوانید به سرعت تصمیم بگیرید. مهارت های تحقیقاتی و تحلیلی قوی می تواند به کسانی که تجربه کمتری در زمینه کاری خود دارند کمک کند.

3.ارتباط:

هنگام شناسایی راه حل های ممکن، باید بدانید که چگونه مسئله را به دیگران منتقل کنید. هنگامی که راه حلی را پیدا کردید، برقراری ارتباط شفاف با آن به کاهش هرگونه سردرگمی کمک می کند و اجرای یک راه حل را آسان تر می کند.

4. قابل اعتماد بودن:

قابل اعتماد بودن یکی از مهم ترین مهارت های حل کننده مسائل است. حل مشکلات به موقع ضروری است. کارفرمایان برای افرادی که می توانند به آنها اعتماد کنند ارزش زیادی قائل هستند تا راه حل ها را در سریع ترین و موثرترین زمان ممکن شناسایی و سپس اجرا کنند.

چندین روش وجود دارد که می توانید برای بهبود مهارت های حل مسئله خود استفاده کنید. چه به دنبال شغلی باشید و چه در حال حاضر مشغول به کار هستید، بهبود مهارت های حل مسئله و توانایی های مرتبط به شما کمک می کند تا به یک فرد با استعداد و کارمندی قوی تبدیل شوید . دانش فنی بیشتری در زمینه خود کسب کنید.

5.به دنبال فرصت هایی برای حل مسئله باشید:

با قرار دادن خود در موقعیت های جدید، احتمال بیشتری وجود دارد که در معرض فرصت هایی برای حل مسائل قرار بگیرید. ممکن است دریابید که فرصت هایی برای داوطلب شدن برای پروژه های جدید در نقش فعلی خود، در تیم دیگری یا خارج از محل کار برای سازمانی دیگر وجود دارد.

6.شبیه‌سازی و تمرین:

تمرین و ایفای نقش می‌توانند ابزارهای مفیدی برای یادگیری توسعه مهارت‌های حل مسئله باشند. می‌توانید کتاب‌های تمرین حرفه‌ای را برای کار خود و سناریوهای حل مسئله به صورت آنلاین را پیدا کنید. نحوه حل این مسائل را تمرین کنید و تعیین کنید که آیا راه حل های بالقوه شما قابل اجرا هستند یا خیر.

به عنوان مثال، در خدمات مشتری ممکن است سناریویی مانند “چگونه با یک مشتری عصبانی رفتار کنید؟” یا “وقتی مشتری درخواست بازپرداخت می کند چگونه پاسخ می دهید؟” تمرین این که چگونه می‌توانید با این سناریوها یا دیگر سناریوهای رایج در صنعت و شغل خود کنار بیایید، می‌تواند به شما کمک کند تا زمانی که این قبیل مسائل در محل کار به وجود می‌آیند، مشکل را برطرف کنید. مشاهده کنید که چگونه مسائل دیگران حل می شود. ممکن است همکارانی داشته باشید که در حل مسائل پیچیده ماهر هستند. مشاهده اینکه چگونه آن همکاران مسائل را حل می کنند می تواند به بهبود مهارت های شما کمک کند. در صورت امکان، از یکی از همکاران با تجربه تر خود بپرسید که آیا می توانید تکنیک های آنها را رعایت کنید؟. پرسیدن سوالات مرتبط می‌تواند در به کارگیری آنها در حرفه خود مفید باشد.

مقالات مرتبط: مدیریت زمان چیست؟

مهارت حل مسئله

دلایل اهمیت مهارت حل مسئله

۱. غیر ممکن را ممکن می‌کند:

مهارت حل مسئله غیر ممکن را ممکن می‌‌کند. فقط دانش کلید حل مشکل نیست؛ بلکه فرآیند حل مشکل با روش‌های حل مسئله سیستماتیک، اختلاف میان کارکنان را نشان می‌دهد. این توانایی به سازمان کمک می‌کند تا با این چالش‌ها مبارزه کند.

۲. تمایز ایجاد می‌کند:

همه‌ي ما برای کارهایی که انجام می‌دهیم به آموزش و کسب مهارت نیاز داریم. تعدادی از ما می‌توانیم مشکلاتی مانند مسائل غیر منتظره را به خوبی حل کنیم. در نتیجه اگر در محیط کار برای حل مشکلات توانایی کافی داشته باشیم از جانب رئیس یا مافوق شناسایی می‌شویم و از ما قدردانی می‌شود.

۳. اعتماد به نفس را افزایش می‌دهد:

یکی از مهمترین مزایای مهارت حل مسئله، افزایش اعتماد به نفس است. این مهارت در محیط کار به ما کمک می‌کند که بتوانیم اعتماد به نفس خود را افزایش دهیم. در نهایت مطمئن می‌شویم به راحتی می‌توانیم مشکلات را حل کنیم و وقت خود را صرف نگرانی در رابطه با این مسئله نمی‌کنیم که در صورتی مواجهه با مشکل، چه واکنشی باید نشان دهیم.

انواع مهارت‌های حل مسئله

۱- خلاقیت:

یکی از مهمترین انواع مهارت‌های حل مسئله خلاقیت است. خلاقیت حاصل ارزیابی ناشی از تجربیات حل مسئله می‌باشد و کمک می‌کند برای حل مسئله روش مناسبی پیدا کنیم. خلاقیت باعث می‌شود راه‌حل‌ها را به سرعت مشخص و بهترین رویکرد را انتخاب کنیم.

۲- تحقیق:

یکی دیگر از مهارت‌های حل مسئله، مهارت تحقیق است. برای حل مسئله می‌توانیم از مهارت‌های پژوهشی یا تحقیقی استفاده کنیم. مهارت تحقیق کمک می‌کند اطلاعات کافی را از منابع استخراج کنیم و آنها را تجزیه و تحلیل کنیم تا بتوانیم راه حل‌های عملیاتی را بدست آوریم. علاوه بر این می‌توانیم از دیدگاه‌ها و نظرات همکاران و رهبران صنعت نیز استفاده کنیم.

۳- مهارت تحلیلی:

یکی از مهارت‌های حل مسئله مهارت تحلیلی است. مهارت تحلیلی کمک می‌کند منبع اصلی مشکل را شناسایی و از اطلاعات حاصل از آن برای قضاوت مشکل استفاده کنیم. با استفاده از مهارت تحلیلی می‌توانیم تصمیم بی‌طرفانه و بدون تعصب بگیریم.

۴- مهارت تصمیم گیری:

یکی دیگر از مهارت‌های حل مسئله مهارت تصمیم گیری است. علاوه بر این چنانچه می‌خواهیم مسئله‌ای را حل کنیم می‌بایست تصمیمات مناسب بگیریم. تصمیماتی که از بروز مشکلات بیشتر جلوگیری کنند. در این راستا می‌بایست زمانی را خارج از برنامه کاری خود برای فکر کردن و پیش‌نویسی ایده‌های جدید اختصاص دهیم تا به حل مشکلات صلح آمیز بپردازیم.

۵- مهارت‌های ارتباطی:

برای حل مسئله باید با استفاده از کانال‌های ارتباطی بتوانیم با طرف‌های مشکل ارتباط برقرار کنیم. مهارت‌های ارتباطی کمک می‌کند از سردرگمی و ارتباطات نادرست دوری کنیم.

۶- مهارت آگاهی به زمان:

برای حل مسئله در زمان‌های مشخص باید راه حل مناسب ارائه دهیم بدون اینکه کیفیت کار خود را از دست بدهیم. به عبارتی باید به شیوه‌ای عمل کنیم که کارفرما در محیط کار برای حل مسائل مختلف به ما اعتماد کند.

مقالات مرتبط: روش های مدیریت ریسک

مهارت حل مسئله

روش های تقویت مهارت‌های حل مسئله

۱- تمرکز روی راه حل نه مشکل:

یکی از روشهای تقویت مهارت حل مسئله، تمرکز روی راه حل به جای مشکل است. به عبارتی ثابت شده که اگر بیش از حد روی مسئله‌ای تمرکز کنیم مغزمان نمی‌تواند برای رفع مشکل راه حل پیدا کند. به همین دلیل زمانی که روی مشکل تمرکز می‌کنیم انرژی منفی را به مغزمان منتقل می‌کنیم که این امر می‌تواند احساس منفی را در ذهن‌مان فعال کند. البته نباید مشکل را نادیده بگیریم ولی باید تلاش کنیم در روبه‌رو شدن با مشکل آرامش خود را حفظ کنیم. حفظ آرامش در محیط کار به ما کمک می‌کند بتوانیم مشکل را درک و روی راه حل تمرکز کنیم.

۲- تهیه لیست از راه‌حل‌های ممکن:

تهیه لیست از راه‌حل‌ها یکی دیگر از روشهای تقویت مهارت حل مسئله است. برای پیدا کردن راه حل برای رفع مشکل می‌بایست ذهن باز داشته باشیم تا بتوانیم قدرت تفکر خلاق خود را بهبود بخشیم.

۳- فکر کردن به جوانب دیگر:

به عبارت دیگر افکار خود را با تفکرات جانبی تغییر دهیم. در این راستا می‌بایست تلاش کنیم روش حل مسئله و هدف خود را تغییر دهیم.

کلام آخر

مهارت حل مسئله یکی از مهمترین بخشهای زندگی روزمره افراد و سازمان‌ها است. تقویت این توانایی به ما کمک می‌کند تا بتوانیم مشکلات را به صورت موثر حل و فصل نماییم. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.