Role of Media in Advertising نقش رسانه در تبلیغات

نقش رسانه در تبلیغات

نقش رسانه در تبلیغات از آن جهت مورد بررسی قرار می‌گیرد که رسانه‌های جمعی در رابطه با تبلیغات بیشترین سرمایه را به خود اختصاص می‌دهند. اما نکته اینجاست که بخاطر تنوع رسانه‌ها و تفاوت‌های فرهنگی و محیطی در هر منطقه، عملکرد رسانه‌ها و تبلیغات متفاوت است؛ به همین جهت قوانین دقیق و ثابتی در این راستا وجود ندارد. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد بازاریابی می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

انواع رسانه در تبلیغات:

همانطور که بیان شد در بحث رسانه، با تنوع و گستردگی فراوان مواجهیم. هر رسانه‌ای به فراخور قابلیت‌های خود، از تاثیرات ویژه و منحصر به فردی بر روی مخاطب برخوردار است. این رسانه‌ها به دو دسته‌ی پخشی و چاپی تقسیم می‌شوند. رسانه‌های پخشی شامل رادیو و تلویزیون مناسب در جهت ایجاد یک روحیه و احساس مثبت در مخاطب است. رسانه‌های چاپی شامل روزنامه‌ها و مجلات که اثربخشی آنان در راستای ارائه‌ی اطلاعات تفصیلی و دقیق مشهود است.

رسانه اثر بخش در تبلیغات:

حساسیت در انتخاب رسانه از آن جهت وجود دارد که برخورداری از یک برنامه‌ی رسانه‌ای ضعیف، منجر به عدم موفقیت کل کمپین تبلیغاتی می‌شود. برای موفقیت در بازی تبلیغات بایستی توجهمان بیش از هر چیز بر روی عنصر حیاتی رسانه‌ی تبلیغاتی باشد.

مدیریت در بحث تبلیغات یک حوزه‌ی تخصصی است که به دلیل تاثیرات عمیقی که بر روی میزان فروش، درآمد و سود شرکت‌ها می‌گذارد بسیار حائز اهمیت است.

انتخاب رسانه‌های کارآمد یکی از سخت‌ترین و اصلی‌ترین دغدغه‌های مدیران تبلیغات است. مدیران از میان چندین رسانه‌ي صوتی و تصویری و چاپی و… بایستی موثرترین و کارآمدترین آن را انتخاب نمایند. از آنجایی که صاحبان محصولات هزینه‌های هنگفتی را در جهت پخش برنامه‌های تبلیغاتی خود صرف می‌کنند، مدیران تبلیغات بایستی رسانه‌ای انتخاب نمایند که حداکثر نتیجه را با حداقل بودجه به همراه داشته باشد.

مقالات مرتبط: شعار تبلیغاتی یا اسلوگان چیست؟

نقش رسانه در تبلیغات

ویژگی‌های رسانه‌ی اثر بخش:

رسانه‌ای تحت عنوان رسانه‌ی اثربخش شناخته می‌شود که با مستقیم‌ترین شیوه، ویژگی‌های محصول و یا خدمات را به مصرف کننده و مخاطبان اصلی برساند. به عبارت دیگر هر رسانه‌ای که در اطلاع رسانی درمورد محصول موثرتر عمل کند و موجب افزایش فروش و یا افزایش ارزش سهام شود، رسانه‌ی اثربخش شناخته می‌شود.

رسانه‌ی اثربخش انتظار ما را در رابطه با عکس‌العمل مخاطب هدف برآورده می‌کند. عکس‌العمل مدنظر ما انتخاب محصولمان توسط مشتری و ترغیب او به خرید است. رسانه‌ی اثربخش بایستی بتواند پروسه‌ی فروش و بازاریابی را به گونه‌ای سازماندهی نماید که مخاطب را به سمت این عکس‌العمل سوق دهد.

فاکتورهای تبلیغات موثر:

۱. تکرار بصورت مداوم

۲. بازه‌ی زمانی پخش تبلیغ در رسانه‌های صوتی و تصویری، کمتر از ۳۰ ثانیه

۳. بیانی گویا و خلاقانه برای ارتباط عموم با تبلیغ

۴. مشخص بودن گروه هدف تبلیغات

۵. ارزیابی شرایط فعلی بازار، میزان استقبال بعد از تبلیغ و وضع فروش، قبل از انجام تبلیغات

مقالات مرتبط: اشتباهات رایج در تبلیغات

نقش رسانه در تبلیغات

مراحل انتخاب رسانه:

۱. هدف‌گذاری مناسب و تعیین محدوده‌ی تبلیغ:

هرچقدر از انجام تحقیقات به دنبال دسترسی به مشتریان بیشتر باشیم، به بودجه‌ی بیشتری نیز در این رابطه نیاز خواهیم داشت.

۲. ارزیابی گزینه‌های موجود و انتخاب از میان آنها:

در میان رسانه‌های موجود می‌توانیم بین رادیو، تلویزیون، مجله، روزنامه، اینترنت و… مناسب‌ترین و کارآمدترین را انتخاب نماییم.

۳. تهیه‌ی لیست رسانه‌هایی که می‌توانیم از آنها در این مسیر استفاده نماییم:

با توجه به گستردگی رسانه‌ها، بعد از ارزیابی دقیق می‌توانیم لیستی از رسانه‌های قابل استفاده برای انجام تبلیغاتمان تهیه و بر همان اساس عمل نماییم.

۴. زمانبندی رسانه:

بررسی این نکته که قصد داریم تبلیغاتمان در چه بازه‌ی زمانی و به چه صورت انجام شود. این موضوع با توجه به نوع رسانه می‌تواند متفاوت باشد.

۵. بررسی نتیجه‌ی نهایی:

بررسی نتیجه‌ی نهایی پخش تبلیغات و سنجش مخاطبانی که در معرض تبلیغات بودند و محاسبه‌ی میزان مشتریان افزوده شده بعد از تبلیغات

کلام آخر

انتخاب رسانه‌ی تبلیغاتی از میان طیف وسیع این رسانه‌ها بسیار حائز اهمیت است. سهل‌انگاری در انتخاب این رسانه‌ها برای انجام تبلیغات، صاحبان کسب و کار را با ضررهای مالی فراوان و صرف هزینه‌های هنگفت مواجه می‌سازد. همچنین انتخاب رسانه‌ی نامناسب می‌تواند صدمات عمیقی بر پیکره‌ی نام و برند تجاری و وفاداری مشتریان وارد سازد. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.