Financial Institution نهاد مالی

نهاد مالی چیست؟ و انواع آن

نهاد مالی

نهاد مالی یکی از موسساتی است که نقش سرمایه‌گذاری در امورات مختلف را به عهده دارد. برای جلوگیری از هدر رفتن سرمایه بایستی آن را به نهاد مالی واگذار کنیم. این نهادها کمک می‌کنند تا ارزش دارایی ما کاهش پیدا نکند و به عوض ارزش دارایی ما را افزایش می‌دهد. نهادهای مالی با ترفندهای مختلف به بهترین شکل امورات سرمایه گذاری را مدیریت می‌کنند. نهاد مالی به عنوان واسطه‌گر مالی نقش بسزایی بین سرمایه‌گذار و مدیریت سرمایه دارد. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد تجارت می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

نهاد مالی در بورس:

در بازار بورس نهاد مالی میان سرمایه‌گذاران و بازار بورس به عنوان واسطه عمل می‌کند. کسانی که می‌خواهند در بازار بورس سرمایه‌گذاری کنند، اما آشنایی با بازار بورس ندارند سرمایه خود را به نهادهای مالی واگذار می‌کنند. این بنگاه‌های اقتصادی به شیوه‌های حرفه‌ای می‌توانند این سرمایه را در چرخه اقتصادی قرار دهند تا سرمایه به عنوان یک مولد در نظر گرفته شود و به ارزش آن افزوده شود.

انواع نهاد مالی:

۱. بانک‌ها:

بانک‌ها یکی از نهادهای مهم مالی برای هر کشور است که در آن انواع خدمات مالی، ارائه‌ی وام و واسطه‌گری انجام می‌شود.

۲. شرکت‌های کارگزاری:

کارگزاران بورس به عنوان واسطه میان سرمایه گذاران بورس و سازمان بورس اوراق بهادار عمل می‌کند. از مهمترین خدمات این نوع شرکت‌ها می‌توان به خرید و فروش سهام بورس و فرا بورس از روش کارگزاری ارائه اعتبارات مالی برای خرید سهام مدیریت اشاره نمود. در این موسسات، کارگزاران زیادی هستند که خدمات را به مشتریان خود به شکل آموزش بورس و تحلیل انواع سهام ارائه می‌دهند.

مقالات مرتبط: صادرات به دبی

نهاد مالی

۳. شرکت‌های تامین سرمایه:

یکی از انواع شرکت‌هایی که به عنوان بنگاه‌های اقتصادی و خدمات مالی شناخته شده که از مهمترین خدمات آن می‌توان به سرمایه‌گذاری در بازارهای مختلف برای سرمایه گذاران و مشارکت در سرمایه‌گذاری‌ها اشاره کرد.

۴. صندوق‌های سرمایه‌گذاری:

صندوق‌های سرمایه‌گذاری سرمایه‌ای که از سرمایه‌گذاران دریافت می‌کنند را به سرمایه گذاری اختصاص می‌دهند و یک نوع چرخه اقتصادی ایجاد می‌کنند. حوزه‌های سرمایه‌گذاری شامل بورس، طلا، ارز و کالاهای اساسی می‌باشد. بعضی از این صندوق‌ها در بازار بورس قابل معامله می‌باشند و خریداران در سود و ضرر باهم شریک هستند و پول بدست آمده از خریداران سهام، به سرمایه‌گذاری‌ها اختصاص می‌یابد.

۵. مشاوران سرمایه‌گذاری و سبدگردان‌ها:

نهادهای مالی برای مدیریت سرمایه، سرمایه‌گذاران را مشاوره می‌دهند تا مسیر درست و بهتر را انتخاب کنند. از طرف دیگر سبدگردان‌ها در بورس، امکاناتی مانند تشکیل سبد سهام و مدیریت خرید و فروش را فراهم می‌کند، تا کسانی که امکان مطالعه در بورس را ندارند، از امکانات آن بهره‌مند شوند تا دارایی‌های خود را به سهام تبدیل کنند.

۶. صندوق‌های بازنشستگی:

یکی از خدمات صندوق‌های بازنشستگی اعطا وام خدمات مسافرتی و تفریحی و پرداخت مستمری و حقوق بازنشستگان است و اعتبار آن از فیش حقوقی کارمندان کسر می‌شود.

۷. شرکت‌های بیمه‌ای:

شرکت‌های بیمه، یکی از مهمترین نهادهای سرمایه‌گذاری می‌باشد. در این شرکت‌ها قسمتی از مبلغی که برای بیمه پرداخت می‌شود، در امورات مختلف سرمایه‌گذاری می‌شوند، همچنین بعضی از سهام بیمه‌ای در بورس قابل معامله می‌باشد.

مقالات مرتبط: صادرات خاویار 

نهاد مالی

۸. صندوق های زمین و ساختمان:

صندوق‌های سرمایه‌گذاری زمین و ساختمان یکی از نهادهای سرمایه‌ای است که سرمایه‌ی سرمایه‌گذاران را در امورات ملکی مثل زمین، ساختمان و ساخت مراکز تجاری استفاده می‌کنند.

۹. شرکت سپرده‌گذاری مرکزی:

این شرکت وظیفه ثبت تمامی اطلاعات مالی و سهام مشتریان و معامله‌گران را به عهده دارد. همچنین افراد می‌توانند در سامانه، میزان سود خود را مشاهده کنند.

وظایف نهادهای مالی:

  • کاهش ریسک سرمایه گذاری برای انواع سرمایه گذاران
  • نظارت بر مدیریت سرمایه
  • دریافت مجوزهای قانونی برای خدمات مالی و سرمایه‌گذاران
  • دادن تسهیلات و خدمات مالی به مشتریان و سرمایه‌گذاران
  • بررسی انواع بازارهای مالی برای سرمایه‌گذاری نسبت به شرایط موجود
  • تشکیل جلسات برای هماهنگی و ارائه گزارش
  • ارتباط با نهادهای مالی و سازمان‌های مختلف

کلام آخر

در بازار اقتصادی و مالی بخشی از سرمایه‌گذاری توسط نهادهای مالی صورت می‌گیرد. این سرمایه گذاری‌ها درحوزه‌های مختلف مثل ارز بورس اوراق بهادار بیمه عمر صندوق‌های درآمد ثابت مورد استفاده قرار می‌گیرد. نهادهای مالی تلاش می‌کنند ریسک‌های سرمایه‌گذاری را کاهش دهند و با کمک افزایش بهره‌وری بتوانند بخشی از دارایی‌های سرمایه‌گذاری را مدیریت کند. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.