Entering International Markets

ورود به بازارهای بین‌المللی

ورود به بازارهای بین‌المللی

ورود به بازارهای بین‌المللی امروزه به یکی از دغدغه‌های اصلی برخی از تولیدکنندگان و صاحبان کسب و کار تبدیل شده است. اکثر شرکت‌های تولیدی و تجاری از آنجایی که در سطح داخلی با بازارهای بزرگ و کارآمد مواجه هستند، ترجیح می‌دهند فعالیت‌های تولیدی و تجارتی خود را به داخل مرزهای خود محدود نمایند و وارد عرصه‌ی بین‌الملل نشوند. این رویکرد از آنجایی که تولیدکنندگان و صاحبان کسب و کارها را با چالش‌های مدیریت بین‌المللی، یادگیری زبان انگلیسی، سرمایه گزاری های کلان اقتصادی و سر و کله زدن با قوانین داخلی سایر کشورها مواجه نمی‌سازد، می‌تواند یک حاشیه‌ی امن و مطمئن برای انجام فعالیت‌های اقتصادی باشد. اما امروزه، قرارگرفتن کشورها در یک مجموعه‌ي منسجم تحت عنوان دهکده‌ی جهانی و کمرنگ شدن مرزها و همچنین افزایش روابط بین‌المللی، برخی از فعالان در حوزه‌ی صنعت و تجارت به بین‌المللی شدن کسب و کارشان می‌اندیشند. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد تجارت می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

دلایل تمایل به ورود به بازارهای بین‌المللی:

۱. بازارهای مشابه‌ی خارجی با ارائه‌‌ی کالاهای با کیفیت‌تر و قیمت مناسب‌تر به بازارهای داخلی حمله کنند. بنابراین تولیدکنندگان داخلی با مقابله به مثل سعی می‌کنند جلوی حملات آنها را گرفته و آنان را مجبور به عقب نشینی نمایند.

۲. سودآوری بیشتر فعالیت در بازارهای خارجی نسبت به بازارهای داخلی

۳. شرکت ممکن است با افزایش تولید و کمبود تقاضا مواجه شود و به همین دلیل نیازمند مشتریان فرا مرزی و در سطح بین‌الملل باشد.

۴. وابستگی و محدودیت نسبت به بازارهای داخلی ممکن است خطر آفرین باشد. شرکت برای کاهش خطرات ناشی از این وابستگی ممکن است مایل باشد فعالیت‌های خود را در سطح بین‌الملل توسعه دهد.

۵. مهاجرت مشتریان هدف یک شرکت به کشور دیگر و ناچار بودن شرکت برای توسعه‌ي کسب و کار خود در آن کشور

مقالات مرتبط:  هوش تجاری چیست؟

بازار بین المللی

خطرات ورود به بازار بین‌المللی:

۱. شرکت داخلی ممکن است درک درستی از نیاز و تقاضای مشتریان خارجی نداشته باشد و بدین ترتیب از ارائه‌ی کالا متناسب با خواسته‌ي آنان بازمانده و در مواجه با شرکت‌های مشابه خارجی با شکست مواجه می‌شود.

۲. عدم درک درست از ریشه‌های فرهنگی، اعتقادی و سیاسی کشور هدف.

۳. عدم آشنایی صحیح با قوانین و مقررات داخلی کشور خارجی که می‌تواند زمینه ساز چالش‌ها و مشکلات فراوانی برای یک کسب و کار شود.

۴. عدم وجود مدیران باسابقه و کاربلد بین‌المللی برای سامان دادن به امور شرکت در حوزه‌ی بین ‌الملل

۵. تغییرات داخلی کشور هدف. هر تغییری اعم از سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی می‌تواند برنامه‌های از پیش تهیه شده‌ی شرکت و استراتژی‌های بکار گرفته شده‌ی آن را با شکست مواجه سازد.

بررسی‌های لازم قبل از ورود به بازار بین‌المللی:

۱. شناخت دقیق شرایط فرهنگی، آداب و رسوم، شرایط دینی و اعتقادی و همچنین شناخت و آشنایی کامل با قوانین داخلی کشور هدف.

۲. اطلاعات کامل و کافی از شرایط اقتصادی کشور، نرخ تورم، شرایط تحریم و میزان واردات و صادرات.

۳. تحلیل رقبا. این مورد شامل بررسی شرکت‌ها، کسب و کارها و تولیدکنندگان مشابه در کشور هدف می‌شود. بررسی میزان پیشرفت آنها و اینکه تقویت کدام ویژگی و خصوصیات، کسب و کار ما را از کسب کارهای موجود متمایز می‌سازد. بررسی این مورد در تحقیقات بازار صورت می‌گیرد.

مقالات مرتبط: صادرات مواد غذایی

بازار بین المللی

راه‌های ورود به بازار بین‌المللی:

صادرات مستقیم:

فروش مستقیم محصولات در بازار هدف بدون وجود واسطه را صادرات مستقیم می‌گویند. این روش می‌تواند امکان سودآوری را افزایش دهد؛ چرا که برای واسطه‌ها نیارمند درنظرگیری حق‌الزحمه نیستیم.

تولید قراردادی:

تولید قراردادی یا تولید تحت لیسانس در جایی رخ می‌دهد که یک شرکت در ضمن قرارداد، حق تولید و یا روش‌های تولیدی و یا حق استفاده از نام شرکت دیگری را گرفته و اقدام به تولید محصول در کشوری دیگر می‌نماید.

خرید امتیاز:

در این روش، صاحبین کسب و کار ها مجوز فروش محصولات یک شرکت تولیدی بزرگ‌تر را دریافت و آن را در کشور خود و یا در هر کشور دیگری ارائه می‌کنند. این روش بیشتردر شرکت‌های خدماتی مانند رستورانها و خرده فروشی‌ها قابل استفاده است.

سرمایه گذاری مشترک:

در این روش، دو یا چند شرکت خارجی برای یک شرکت خارجی واحد و جدید با یکدیگر شریک می‌شوند. سود و زیان در این نوع از شراکت مطابق با قرارداد تقسیم می‌شود.

خرید شرکت:

خرید یک شرکت خارجی نیز می‌تواند یکی از راه‌های ورود به بازار بین‌المللی باشد. این روش در عین حال که برای خریدار هزینه‌ی هنگفتی به همراه خواهد داشت، اما از این جهت که برای معرفی شرکت و بازاریابی متحمل هرینه‌ای نمی‌شود می‌تواند انتخاب مناسبی باشد.

کلام آخر

هر شرکت با توجه به امکانات و قابلیت‌های داخلی خود، بررسی‌های صورت گرفته و تحقیقات بازار می‌تواند در جهت توسعه‌ی کسب و کار خود در سطح بین‌الملل فعالیت نماید. ورود به عرصه‌ي بین‌الملل نیازمند استراتژی‌های قوی و از پیش تعیین شده و همچنین درک مقوله ی تجارت بین الملل می باشد که از فروپاشی کسب و کار جلوگیری نماید. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.