پیشنهاد منحصر به فرد

پیشنهاد منحصر به فرد USP چیست؟

پیشنهاد منحصر به فرد

پیشنهاد منحصر به فرد درواقع بیان مزیت رقابتی است که هر کسب و کار در جهت فروش بیشتر و پیشی گرفتن از سایر رقبا بایستی در امر بازاریابی و فروش از آن استفاده نماید. این پیشنهاد بایستی آنقدر تاثیرگذار باشد که صراحتا مشتری را برای خرید کالا و استفاده از خدمات ما ترغیب نماید. یعنی باید مشتری را به این باور برساند که چرا خریدن و یا استفاده از کالا و خدمات ما، برای او یک امتیاز محسوب می‌شود. باید وجه تمایز خدمات ارائه شده از جانب ما، نسبت به خدمات مشابه را به روشنی بیان دارد. هر تبلیغ باید دربرگیرنده‌ي یک پیشنهاد منحصر به فرد باشد؛ یعنی باید بیانگر یک ویژگی خاص و منحصر به فرد از محصولات ما بوده و محصولات مشابه را از ذهن مشتری هدف ما پاک کند. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد بازاریابی می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

ویژگی‌های یک پیشنهاد منحصر به فرد:

۱. چک لیست ویژگی‌های خاص محصولات:

نوشتن ویژگی‌های خاص و بارز محصولات و خدماتمان به ما این امکان را می‌دهد معرفی کامل‌تر و منحصر به فردتری از آنچه که ارائه می‌دهیم داشته باشیم. همچنین ما را در ارتقای ویژگی‌هایی که محصولاتمان را از رقبا متمایز متمایز می‌کند نیز کمک می‌نماید. بعنوان مثال: در تولید لبنیات، استفاده از شیر تازه، بیشتر بودن تاریخ انقضای محصولات، بالاتر بودن کیفیت در برابر پایین‌تر بودن قیمت آن، درنظر گرفتن کد جایزه و… می‌تواند مزیت‌های رقابتی محسوب شده و منجر به یک پیشنهاد منحصر به فرد برای فروش محصولاتمان شود.

۲. قاطعانه و قابل دفاع بودن:

صرف اینکه یک ویژگی خاص از محصولاتمان را بطور قاطع اعلام کنیم، کمکی به فروش محصولات ما نخواهد کرد. آن ویژگی بایستی در مقایسه با محصولات مشابه دارای یک مزیت رقابتی قابل دفاع باشد.

مقالات مرتبط: تحلیل رقابتی چیست؟

مقالات مرتبط: بازار رقابت انحصاری

پیشنهاد منحصر به فرد

۳. تمرکز بر شخصیت و نیاز مشتری هدف:

آشنایی با مشتریان هدف، شخصیت، ویژگی‌های منحصر به فرد و همچنین نیازهای آنان مارا در آماده سازی یک پیشنهاد منحصر به فرد آماده می‌کند. برای تحلیل و بررسی مشتریان هدف می‌توانیم از تحقیقات بازار بهره ببریم.

۴. شعارگونه تبلیغ نکنیم:

پیشنهاد منحصر به فرد ما باید فراتر از یک یا چند شعار باشد؛ یعنی بایستی بیانگر عملگرایی ما باشد. در این راستا باید منافع را شناسایی، بر روی آنها تاکید و در راستای آنها عمل نماییم. بعنوان مقال: بیان اینکه “مصرف لبنیات با شیر تازه و با کیفیت ضامن سلامتی است.” بایستی در عمل و در تولید محصولات ما نیز به وضوح دیده شود؛ یعنی باید در عمل نیز از شیر تازه برای تولید محصولاتمان استفاده کنیم.

پیشنهاد منحصر به فرد

۵. دوری از کلیشه‌ها:

تکرار مداوم خصوصیاتی که در محصولات مشابه نیز به وفور دیده می‌شود، نمی‌تواند برای مشتری جذاب بوده و موجب جذب او شود. بعنوان مثال: بیان “ دوغ بدون گاز “ برای خیلی از مشتریان که به دنبال این مدل دوغ هستند جذابیت بصری ندارد. اما شاید بیان “دوغ محلی گرمادیده” موجب جذب مشتری شود.

۶. اغراق آمیز صحبت کنیم:

ارائه‌ی پیشنهاد منحصر به فرد گاها با اغراق همراه است. بیان کلماتی مانند تنهاترین، بهترین، فقط، اولین و عبارات و کلماتی از این قبیل می‌تواند موجب ترغیب مشتری برای خرید محصولات ما باشد. مانند “ اولین و تنهاترین بستنی تولید شده با شیر تازه‌ی بز!”

کلام آخر

امروزه شرکت‌ها و تولیدکنندگان به دنبال دست‌یابی به جایگاهی مطمئن در میان رقبای تجاری خود هستند. این موفقیت صرفا با قیمت پایین و کیفیت بالا قابل تحقق نیست. ما به فاکتوری متمایز کننده‌تر از این موارد نیازداریم که بیانگر مزیت رقابتی‌مان باشد. برای این کار بایستی بر روی ویژگی‌های منحصر به فرد محصولات و خدماتمان تمرکز کنیم. برای یک پیشنهاد فروش منحصر به فرد باید تمامی ویژگی‌ها و خصوصیات خاص و متمایز کننده‌ی محصولاتمان را بیان نماییم. استفاده از تکنیک‌های بازاریابی، تحقیقات بازار و دوری از کلیشه‌های تکراری در معرفی محصولات می‌تواند در پروسه‌ي فروش محصولات و ارائه‌ی خدماتمان یاری دهنده باشد. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.