Entrepreneur کار آفرین

کارآفرین کیست؟ چه ویژگی هایی دارد؟

کارآفرین

کارآفرین فردی است که از قدرت بالای خلاقیت، جسارت انجام کارهای متفاوت و ریسک پذیری بالا برخوردار است. چنین فردی در حوزه‌ی کسب و کارها به گونه‌ای اقدام می‌کند که زندگی حتی برای سایر افراد نیز از حالت یکنواخت خارج می‌شود. یعنی دست به انجام متفاوت کارها زده و سبک جدیدی از کسب و کارها را پی ریزی می‌نماید.

ویژگی‌های کارآفرینان موفق را در دو بُعد می‌توانیم بررسی نماییم. یک بعد آن مربوط به ویژگی‌های شخصیتی مانند مهارت‌های حل مسئله و چگونگی برخورد با شرایط ریسکی موجود، و بعد دیگر مربوط به توانایی‌های مدیریتی و دانش‌فنی اوست. کارآفرین موفق بایستی در هر دو حوزه به رشد و کمال برسد و هر دو بعد را تقویت نماید. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد کسب و کار می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

معنای دقیق کارآفرین:

کارآفرین به شخصی گفته می‌شود که با تکیه بر خلاقیت و توانایی‌ ریسک پذیری خود، یا یک کسب و کار جدید را شروع می‌نماید، یا یک کسب و کار قدیمی را به شکلی جدید تغییر داده و سازماندهی می‌کند. کارآفرین جسارت ساخت و پردازش ایده‌های جدید را دارد و این امکان را برای سایرین نیز فراهم می‌کند که در مسیر ایده‌های خود حرکت کنند و به آنها فرصت یک هدف‌گذاری متفاوت و زندگی جدید را می‌دهد. حضور کارآفرین همچنین در بازار کسب و کارها، دنیای اقتصاد و حتی در بازار جهانی نیز تاثیرگذار خواهد بود.

انواع کارآفرین:

هر کارآفرین با توجه به توانمندی‌ها، علایق شخصی، موقعیت و امکاناتی که در اختیار دارد می‌تواند در حوزه‌های مختلف اقدام به کارآفرینی نماید. در ادامه به برخی از این حوزه‌ها اشاره می‌کنیم:

۱. حوزه‌ی تجارت:

کارآفرینان در حوزه‌ی تجارت به خرده فروشان، دلالان و واسطه‌های فروش شناخته می‌شوند. این افراد در حوزه‌ی صادرات و واردات اقدام به خرید و تهیه‌ی اقلام مختلف از تولیدکنندگان داخلی و خارجی می‌نمایند و سپس آنها را به شکل مستقیم با غیر مستقیم به فروش می‌رسانند.

۲. حوزه‌ی کشاورزی:

کشاورزی یکی از اصلی‌ترین حوزه‌هایی است که راه برای کارآفرین و اعمال ایده‌های خلاقانه باز است. کارآفرینان می‌توانند با تکیه بر ایده‌پردازی‌های خلاقانه‌ی خود، در بخش‌های مختلف این صنعت مانند کاشت، آبیاری، برداشت و سایر مسائل مربوط به این حوزه، باعث افرایش سطح تولیدات و همچنین صادرات محصول شوند. یک کارآفرین کشاورزی با استفاده از خلاقیت خود می‌تواند تغییرات مثبت و عمده‌ای را در این زمینه ایجاد نماید که روال کار کشاورزی را از حالت معمول و کلیشه‌ای خارج سازد.

۳. کارآفرینی خصوصی:

موقعیتی است که در آن کارآفرینان بدون پشتوانه‌های دولتی و با تکیه بر شرایط، امکانات و مهارت‌های شخصی اقدام به راه‌اندازی یک بیزنس نوین می‌نمایند.

۴. کارآفرینی عمومی:

در کارآفرینی عمومی، کارآفرینان با پشتوانه‌های دولتی و تسهیلاتی که از دولت دریافت می‌کنند، اقدام به راه‌اندازی یک بیزنس می‌نمایند. در این نوع از کارآفرینی علیرغم اینکه روند انجام کار با سرعت بیشتری پیش می‌رود اما کارآفرینان با برخی محدودیت‌ها و چالش‌های ناشی از قوانین و مقررات مواجهند.

مقالات مرتبط: بوم مدل کسب و کار چیست؟

کارآفرین

ویژگی‌های کارآفرینان موفق:

۱. روحیه‌ی پیگیری و خلاقیت:

داشتن چنین روحیه‌ای از الزامات یک کارآفرین موفق است. پیگیر بودن عبارت است از دنبال کردن و یافتن فرصتی برای رشد و پیشرفت در حوزه‌ی کسب و کار. خلاقیت نیز زمانی اتفاق می‌افتد که ما تمامی ایده‌های ذهنی خود را بر روی کاغذ بیاوریم، سپس تلاش کنیم آنها را به شکلی خلاقانه در جهت ایجاد و یا توسعه‌ی کسب و کارمان بکار ببندیم. کارآفرینان موفق همواره در ذهن خود ایده‌هایی جدید و خلاقانه دارند و همین ویژگی، وجه تمایزی است میان یک فرد معمولی و یک کارآفرین موفق.

۲. ریسک پذیری:

به این معناست که کارآفرینان موفق همواره آمادگی این را دارند که در دل موقعیت‌های ناشناخته نفوذ کنند. این به این معنا نیست که ورود به هر موقعیت ناشناخته‌ای، رمز موفقیت این کسب و کارهاست. ریسک پذیری زمانی موجب موفقیت و پیشرفت خواهد بود که در کنار آن بتوانیم برنامه‌ریزی دقیقی برای موقعیت‌های ناشناخته نیز داشته باشیم.

۳. شبکه سازی موثر:

دامنه‌ی ارتباطی یک کارآفرین موفق به خانواده، فامیل و دوستان محدود نمی‌شود. آنان به دنبال شبکه سازی و ایجاد یک دامنه‌ی روابطی قوی و محکم از افراد موفق و مشاوران، برای پیشرفت کسب و کار خود هستند.

۴. روحیه‌ی رقابتی:

رقابت و وجود رقبا علیرغم تصور منفی که در وهله‌ی اول به ذهن متبادر می‌شود، می‌تواند موجب پیشرفت کسب و کار شود. این روحیه به کارآفرین کمک می‌کند تا همانطور که با اطمینان به مسیر خود ادامه می‌دهد، گوشه چشمی نیز به رقبا داشته باشد تا با بهره‌گیری از نقاط قوت و ضعف آنان بتواند خلاقیت و عملکرد خود را تقویت نماید.

مقالات مرتبط: دلایل شکست در کسب و کار

کارآفرین

۵. انعطاف پذیری:

ایجاد یک کسب و کار، به ویژه یک کسب و کار نو و خلاقانه، با چالش‌های فراوانی همراه است. افراد در مسیر پیشرفت ممکن است با موقعیت‌های ناشناخته‌ی فراوانی مواجه شوند که حتی منجر به تغییر استراتژی گردد. مقابله با چنین شرایطی نیازمند یک ذهن باز و انعطاف پذیری است.

۶. خوش‌بینی:

خوش‌بین بودن به این معنی نیست که مطمئن باشیم هیچوقت با شکست یا چالش مواجه نمی‌شویم. بلکه کارآفرین موفق کسی است که به مسیر خود و نتیجه‌بخش بودن اقداماتش در جهت رسیدن به هدف ایمان دارد و همواره امیدوار است.

مقالات مرتبط: پروپوزال تجاری

کلام آخر

کارآفرینان غالبا افرادی جسور، پرانرژی،‌ خلاق و با توانایی ریسک پذیری بالا هستند. کارآفرینان موفق با تکیه بر توانایی‌های خود می‌توانند در هر حوزه‌ای، شرایط را هم برای خودشان و هم برای سایرین به نحو مطلوبی تغییر دهند. خارج شدن از حوزه‌ی کلیشه‌های معمول، از تاثیرات مثبتی است که هر کارآفرین بر زندگی خود و دیگران می‌گذارد. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.