Risk Reduction کاهش ریسک

کاهش ریسک

کاهش ریسک

کاهش ریسک به روند برنامه‌‌ریزی برای کاهش تهدیدات یا ریسک مربوط به اهداف پروژه گفته می‌شود. تیم پروژه برای کاهش ریسک، مراحل شناسایی، نظارت، ارزیابی ریسکها و عواقب ذاتی را اجرا می‌کند. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد استراتژی می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

راه‌های کاهش ریسک:

۱- پذیرفتن ریسک:

استراتژی پذیرش، شامل همکاری بین اعضای تیم می‌شود که ریسک‌های احتمالی پروژه را شناسایی می‌کنند. اعضای تیم علاوه بر شناسایی ریسک می‌توانند آسیب پذیری‌های خطرات را نیز شناسایی کنند. از این استراتژی برای شناسایی و درک ریسک‌ها استفاده می‌شود که نقش بسزایی در تولید پروژه دارند و هدف آن کمک به اعضای سازمان است.

پذیرفتن ریسک‌های موثر در هزینه:

از این استراتژی، برای شناسایی ریسک‌هایی که بر هزینه‌های سازمان تاثیرگذار هستند استفاده می‌شود.

پذیرفتن ریسک‌های موثر بر زمانبندی:

این استراتژی به شناسایی ریسک‌های احتمالی‌ کمک می‌کند که بر برنامه‌ریزی‌هایی مانند پیگیری پروژه تاثیر می‌گذارند.

پذیرفتن ریسک‌های موثر بر عملکرد:

این ریسک‌ها شامل عملکرد تیمی یا عملکرد محصول می‌باشد و به عنوان برنامه‌ریزی پروژه شناسایی و پذیرفته می‌شوند و همه‌ی تیم‌ها از ریسک بالقوه‌ی عملکرد آگاه هستند.

مقالات مرتبط:  ادغام رو به جلو چیست؟

کاهش ریسک

۲-کنترل ریسک:

زمان کاهش ریسک پروژه، اعضای تیم می‌توانند استراتژی کنترل را اجرا کنند.

کنترل ریسک‌های موثر بر هزینه:

تیم پروژه با اجرای کنترل می‌توانند خطرات احتمالی دررابطه با بودجه‌ی پروژه را تشخیص دهد. کنترل ریسک شامل تمرکز بر مدیریت، روند تصمیم گیری و یافتن عیب در بودجه‌ی پروژه می‌باشد. این استراتژی به تیم پروژه در مورد روش واگذاری وجه کمک می‌کند. اگر ریسک با کمبود بودجه مواجه باشد، تیم قبل از وقوع، این مورد را شناسایی می‌کند و برای کنترل ریسک اقداماتی مثل کاهش هزینه یا حذف منابع پرهزینه را انجام می‌دهد.

کنترل ریسک موثر بر زمانبندی:

روش‌های کنترل شامل پیگیری لازم برای انجام کار و تخصیص وظایف به اعضای تیم با توجه به زمان هر کار می‌باشد. تیم پروژه با مدیریت زمان، در کنترل مدیریت ریسک در برنامه‌ریزی پروژه به ما کمک می‌کند.

کنترل ریسک موثر بر عملکرد:

استراتژی کنترل برای ریسک عملکردی شامل روش‌های هدایت تیم کنترل کیفیت محصولات جدید می‌باشد که تاثیر بسزایی بر عملکرد کلی پروژه می‌گذارند.

۳- انتقال ریسک:

این استراتژی با انتقال فشار ریسک عمل می‌کند. استراتژی انتقال، ایرادات خاص خود را دارد و زمانی که این استراتژی کاهش ریسک را اجرا می‌کند به روشی باید عمل کند که برای همه گروها قابل قبول باشد.

انتقال ریسک‌های موثر بر هزینه:

انتقال ریسک‌های مربوط به هزینه شامل پاسخگویی حسابداران و مشاوران مالی در زمینه مسائل مربوط بودجه می‌باشد. مثلا پروژه‌ای که بودجه مشخصی دارد، شامل هزینه‌های تولید و بودجه مواد بالاتر باشد. چنانچه مسئولیت آنها به تیم مالی مسئول ردیابی بودجه انتقال یابد، وقتی تیم مالی برای رفع مشکل هزینه اقدامات لازم را انجام می‌دهند، دیگر اعضای تیم و مدیران تولید می‌توانند بر مسئولیت خود تمرکز کنند.

انتقال ریسک‌های موثر بر زمانبندی:

زمانی که انجام پروژه طولانی می‌شود، می‌توانیم از استراتژی انتقال استفاده کنیم تا مسئولیت برنامه را به اعضای تیم مدیریت زمان واگذار کنیم. با مسئولیتی که به اعضای تیم مسئول برنامه‌ریزی منتقل می‌شود، تیم تولید و تیم طراحی بر باقی وظایف خود تمرکز می‌کنند.

مقالات مرتبط: مدیریت استراتژیک

کاهش ریسک

انتقال ریسک‌های موثر بر عملکرد:

اگر یک تیم محصول جدیدی تولید کند اما محصول نهایی نقصی داشته باشد، این نقص‌ها به مشکلات در فرآیند تولید مربوط نمی‌شود؛ بلکه به مشکلات مواد اولیه خریداری شده از توزیع کننده مربوط می‌شود. شرکت تولید کننده یا تصمیم می‌گیرد عواقب را به عهده بگیرد یا مسئولیت اوضاع را به توزیع کننده خارجی که مسئولیت تهیه مواد اولیه محصول را دارد واگذار و از او درخواست می‌کند که هزینه‌های نقص این محصول را جبران کند.

 

۴- نظارت بر ریسک:

نظارت بر ریسک شامل مشاهده و شناسایی تغییری است که اثرات مخرب ریسک را تحت تاثیر قرار می‌دهد. تیم پروژه از این استراتژی برای برنامه‌ی پروژه استفاده می‌کنند. هزینه‌ی زمانبندی، بهره‌‌وری یا عملکرد، بخش‌هایی از پروژه هستند که بایستی از نظر ریسک‌هایی که هنگام اتمام پروژه ایجاد می‌کنند کنترل شوند.

کلام آخر

فرآیند کاهش ریسک برای پیشبرد صحیح‌تر و مناسب اهداف سازمان لازم است. برای این منظور می‌توانیم در ابتدا ریسک‌های موجود را بپذیریم. در ادامه با شناسایی و پذیرش ریسک‌های موجود در صدد کنترل آنها برآییم و سپس بر ریسک‌های موجود و یا محتمل‌الوقوع نظارت داشته باشیم. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.