Customs Cottage کوتاژ گمرکی

کوتاژ گمرکی

کوتاژ گمرکی

کوتاژ گمرکی از سری تشریفات لازم جهت ترخیص کالا از گمرک محسوب می‌شود. زمانی که قصد ترخیص کالایی از گمرک را داریم بایستی مراحل مختلف بسیاری را طی نماییم. یکی از این مراحل اقدام به ثبت اظهارنامه در سامانه‌ی EPL می‌باشد. بعد از ثبت کالا، اظهارنامه‌ی مذکور در سامانه قفل می‌شود که اصطلاحا به آن کوتاژ گمرکی می‌گویند. با ثبت اظهارنامه وقفل آن در سیستم EPL، یک شماره‌ی اختصاصی به صاحب کالا تعلق می‌گیرد که اختصاص به همان اظهارنامه و همان کالا دارد. این شماره، سریال اظهارنامه یا شماره کوتاژ نامیده می‌شود.

روند ثبت اظهارنامه و دریافت شماره کوتاژ را برای تمام کالاها هم وارداتی و هم صادراتی داریم. اگر از کوتاژ در سامانه‌ی جامع گمرکی برای صادرات استفاده نماییم، به آن کوتاژ صادراتی و اگر برای واردات کالا باشد، کوتاژ وارداتی خواهد بود. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد تجارت می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

کاربرد کوتاژ گمرکی:

با توجه به اهمیتی که پروسه‌ی صادرات و واردات در عرصه‌ی تجارت دارند، انجام این مراحل بایستی بر طبق قوانین و اصول مشخص و از پیش تعیین شده صورت بگیرد.

در همین راستا کوتاژ گمرکی از جمله موارد لازم و ضروری جهت تکمیل پروسه‌ی صادرات و واردات و در نهایت ترخیص کالا از گمرک محسوب می‌شود. کوتاژ، نتیجه‌ی ثبت اظهارنامه‌های صادراتی و وارداتی است که بدون برخورداری از آن، انجام تشریفات گمرکی امکان پذیر نیست.

شماره‌ی کوتاژ یک کد ۸ رقمی است که در طول تمام مراحل، از لحظه‌ي بارگیری تا زمان ترخیص به آن نیاز داریم. انجام اموری مانند بازبینی کالا، پیگیری تشریفات، دریافت مجوزهای لازم، حمل کالا و… از جمله‌ی این مراحل است که بدون شماره‌ي کوتاژ انجام آنها امکان‌پذیر نیست.

مقالات مرتبط: گمرک الکترونیک چیست؟

کوتاژ گمرکی

۱. مشخص کردن صادرات و واردات:

اظهارنامه‌های گمرکی برای اهداف مشخصی ثبت می‌شوند. یکی از این اهداف بررسی و مشخص کردن کالاها از جهت وارداتی یا صادراتی بودن است. با ثبت این اظهارنامه‌ها، سازمان گمرک در جریان کالاهایی که به کشور وارد و کالاهایی که از کشور خارج می‌شوند قرار می‌گیرد. کد کوتاژی که در نتیجه‌ی ثبت اظهارنامه بدست می‌آید، این امکان را فراهم می‌کند که میزان واردات و صادرات را با اظهارنامه‌های ثبت شده مقایسه نموده و از صحت و سقم آن مطمئن شویم.

۲. بازبینی کالاها:

با استفاع از کوتاژ گمرکی، امکان بازبینی کالاهای وارداتی بعد از ترخیص کالا از گمرک وجود دارد. همچنین این امکان نیز فراهم است که مراحل ترخیص کالا را از ابتدا تا انتها بررسی و پیگیری نماییم.

۳. پیگیری کالاها:

شاید مایل باشیم در رابطه با شرکت ترخیص کننده‌ی کالاهایمان اطلاعاتی در اختیار داشته باشیم. با استفاده از این کد ۸ رقمی می‌توانیم به اطلاعات مورد نیاز خود دست پیدا کنیم.

کوتاژ گمرکی

۴. رفع تعهدات ارزی:

یکی از الزامات صادرکنندگان این است که بعد از انجام پروسه‌ی صادرات، ارز حاصله را به یکی از ۴ روشی که در ادامه بیان خواهد شد، به کشور برگردانند:

۱. ارز حاصل از صادرات توسط بانک‌ها و صرافی‌ها در سامانه‌ی نیما مورد عرضه واقع شود.

۲. با استفاده از ارز حاصله، اقدام در جهت واردات کالا صورت گیرد.

۳. بخشی از ارز حاصل از صادرات در اختیار واردکنندگان قرار بگیرد.

۴. بخشی از ارز بدست آمده بصورت اسکناس در بانک‌ها و صرافی‌ها مورد معامله واقع شود.

طبق موارد فوق‌الذکر، یکی از راه‌های رفع تعهدات ارزی، واردات متقابل است؛ یعنی واردات در مقابل صادرات. برای این منظور یا خود شخص صادرکننده می‌تواند اقدام نماید و یا این فرصت را در اختیار شخص دیگری قرار دهد. در هر صورت و در هر دو حالت، در اختیار داشتن شماره کوتاژ الزامی است.

کلام آخر

شماره کوتاژ گمرکی از جمله موارد و الزامات ترخیص کالا از گمرک محسوب می‌شود. علاوه بر آن این امکان را برای سازمان گمرک نیز فراهم می‌نماید که بر پروسه‌ي صادرات و واردات کالا نظارت داشته باشد. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.