Groupage گروپاژ

گروپاژ

گروپاژ

گروپاژ روشی است برای حمل و نقل کالاها بصورت محدود در سطح بین‌الملل؛ یعنی زمانی که ما قصد نقل و انتقال کالا با حجمی کمتر از یک کامیون و یا یک کانتینر را داریم، از روش‌های معمول حمل و نقل بین‌المللی به بصورت گسترده است استفاده نمی‌کنیم. بلکه شیوه‌ی حمل و نقل آن بصورت گروپاژ می‌باشد.

توضیح دقیق‌تر گروپاژ:

حجم استاندارد یک کانتینر ۲۰ فوت و ۳۵ متر مکعب است. هنگامی که تاجری قصد حمل و نقل خرده بار را دارد استفاده از این حجم عظیم غیر ممکن و غیرمنطقی است. بنابراین در این شرایط از روش گروپاژ برای حمل و نقل استفاده می‌کند. به این صورت که بار خود را همراه با بار سایر متقاضیان حمل و نقل در یک کانتینر قرار می‌دهد. استفاده گروپاژ برای حمل کالاهای محدود از لحاظ اقتصادی نیز به صرفه است.

بسته بندی کالاها در حمل و نقل گروپاژ:

گروپاژ

در رابطه با بسته‌بندی ما با ۳ مدل مختلف مواجه هستیم. بسته بندی کوچک، بسته بندی پلاستیکی، بسته بندی چوبی. هر کدام از این موارد معایب و محاسن خاص خود را داراست.

بسته بندی کوچک:

برای حمل ونقل کالاهای کوچک مناسب‌تر است اما از لحاط امنیت قابلیت تضمین ندارد.

پالت‌های پلاستیکی:

این روش برای مقابه با نفوذ آب و آسیب دیدگی از این لحاظ مناسب است اما بدلیل حرکت و جابه‌جایی آسان آن احتمال آسیب دیدگی از این جهت وجود دارد. همچنین از نظر آسیب به محیط طبیعی نیز مضر خواهد بود.

پالت های چوبی:

این سبک از بسته‌بندی هم از نظر آسیب رسانی به خود کالا و هم از نظر آسیب رسانی به طبیعت امن می‌باشد. و امنیت آن نیز بالاست.

بارهای قابل حمل از طریق گروپاژ:

گروپاژ

  • حمل و نقل کالاهایی که از طریق سایت‌های حراجی‌ها در سراسر دنیا خریداری می‌شوند.
  • دستگاه‌هایی که جابه‌جایی آنها با حساسیت همراه است.
  • بارهای نمایشگاهی که بین دو کشور برقرار است.
  • دریافت نمونه محصول از کشورهای دیگر
  • خریدهای کم حجم
  • واردات کالاهایی که ماهیتی موقتی دارند. بعنوان مثال برای تعمیر دستگاه‌های صنعتی وارد می‌شوند.

مزایای حمل از طریق گروپاژ:

بنظر می‌رسد عمده‌ترین مزیت حمل و نقل کالا از طریق گروپاژ، پایین بودن هزینه‌ی آن است. درواقع برای حمل خرده‌ کالاهایمان ناچار نیستیم هزینه‌ی فضای کامل کانتینر را پرداخت نماییم. بنابراین از این بابت مقرون به صرفه خواهد بود.

معایب حمل و نقل از طریق گروپاژ:

در کنار مزایایی که این مدل حمل و نقل با خود به همراه دارد، یکی از مهمترین معایب آن دیر رسیدن بار به مقصد می‌باشد. این دیرکرد گاها تحت تاثیر قوانین مخصوص به گروپاژ می‌باشد. زمانی که قصد حمل کالایی از طریق این روش را داریم باید این نکته را نیز مدنظر قرار دهیم که جابه‌جایی کالاهایی که نیازمند صدور مجوز نیستند، به همراه کالاهای نیازمند به صدور مجوز، موجب تاخیر در استخراج کالاهای ما از گمرک خواهد شد. چرا که بایستی منتظر بمانیم ابتدا مجوز سایر کالاها صادر شده و بعد بتوانیم کالاهای خود را خارج کنیم. این موضوع ممکن است به ضرر ما تمام شده و بازار فروش محصولاتمان را از دست بدهیم.

خلاصه مقاله:

گروپاژ یک روش حمل و نقل در حوزه‌ی بین‌الملل است که بوسیله‌ی آن می‌توانیم خرده حمل‌های تجاری خود را انجام دهیم. در کنار مزایایی که این روش از نظر کاهش هزینه‌های حمل و نقل دارد،‌ تاخیر در رسیدن کالا به مقصد از معایب آن است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب
سبد خرید
پیمایش به بالا
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.