Forward Integration ادغام رو به جلو

ادغام رو به جلو چیست؟ مزایا و معایب آن

ادغام رو به جلو به فرآیندهای راهبردی گفته می‌شود که شرکت‌ها، با استفاده از آن قادر هستند کسب‌ و کارشان را بهبود بخشند و سودشان را افزایش دهند. با پیاده‌ سازی ادغام روبه جلو هر شرکت بر محصولات خود و روش تحویل آنها به مصرف کنندگان کنترل بیشتری خواهد داشت. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد استراتژی می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

ادغام رو به جلو چیست؟

ادغام رو به جلو، روشی است که با استفاده از آن شرکت‌ها می‌توانند بر توزیع کالاهایشان کنترل داشته باشند. این امر به عنوان ادغام عمودی پایین دستی محسوب می‌شود. در ادغام عمودی، شرکت‌ها با تملک شرکت موجود یا گسترش کسب و کار خود برای پوشش فاز جدید در فرآیند تولید، مرحله تازه‌‌ای را شروع می‌کنند. زمانی که در فرآیند اولیه تولید، ادغام عمودی اعمال شود ادغام بالادستی نامیده می‌شود، اما ادغام در مرحله نهایی تولید، به مصرف کننده‌ی نهایی نزدیک‌تر است که ادغام پایین دستی گفته می‌شود.

مراحل فرآیند تولید

۱. مواد اولیه:

در این مرحله شرکت‌ها مواد اولیه را برای ساخت یک محصول تهیه می‌کنند. مثلا شرکت چوب بُری برای ساخت ست تاب بازی چوبی، الوار را در آسیاب قرار می‌دهد و بعد از آن قطعات چوب مورد استفاده را برای ساخت ست می‌سازد.

۲. ساخت:

در این مرحله مواد خام برای تولید محصول و فروش بیشتر با هم ترکیب می‌شوند. بعنوان مثال سازنده برای ساخت ست تاب بازی قطعات چوب را برش می‌دهد، رنگ می‌کند، و به آن نظم می‌دهد و بعد از آن قطعات چوب را در جعبه بسته بندی می‌کند تا ست‌های تاب تولید شوند.

۳. توزیع:

در این مرحله شرکت توزیع کننده، محصول نهایی را از سازنده به عرضه کنندگان خرده فروش می‌فروشد. شرکت حمل و نقل از سازنده پالِت بسته‌های ست را دریافت می‌کند و آنها را به فروشگاه‌های خرده فروشی تحویل می‌دهد.

۴. خرده فروشی:

مصرف کنندگان در این مرحله می‌توانند محصول نهایی را از فروشگاه خرده فروشی بخرند. هر فروشگاهی که محموله‌ای را از بسته‌های ست تاب دریافت می‌کند می‌تواند آنها را با قیمت بیشتری بفروشد؛ یعنی بسته را بیشتر از قیمتی که پرداخته قیمت گذاری کند.

۵. خدمات پس از فروش:

تامین خدمات اضافی مثل نصب، تعمیر، نگهداری و گارانتی باعث کسب درآمد بیشتر از یک محصول می‌شود. فروشگاه خرده فروشی با فروش ست تاب پیشنهادی را ارائه می‌دهد و بر اساس آن با هزینه بیشتر ارزش افزوده ایجاد می‌کند مانند نمایندگی فروشگاهی که ست را برای مصرف کنندگان می‌سازد.

هر شرکتی با استفاده از فرآیند تولید در هر مرحله، می‌تواند با دست گرفتن کنترل مرحله‌ی پایین‌تر، ادغام رو به جلو را اعمال کند. مثلا شرکت خرده فروش با استفاده از خدمات پس از فروش یا تولید کننده مواد که با مواد اولیه شروع به ساخت می‌کند، ادغام رو به جلو را به کار می‌برند.

مقالات مرتبط: مدیریت استراتژیک

ادغام رو به جلو

تفاوت ادغام بالا دستی و پایین دستی

ادغام بالا دستی و پایین دستی یکی از بهترین روش‌ها برای بدست گرفتن کنترل فرآیند تولید شرکت می‌باشد. در ادغام پایین دستی شرکت‌ها مسئولیت مرحله نهایی تولید و توزیع و فروش را به عهده دارند. ادغام بالادستی زمانی است که شرکت‌ها مسئولیت کنترل مرحله اولیه را مانند تولید مواد به عهده می‌گیرند. با استفاده از این ادغام، شرکتها می‌توانند کسب و کارشان را بهبود ببخشند و سوددهی‌شان را افزایش دهند.

دلایل استفاده کسب و کارها از ادغام رو به جلو

در مراحل بالا، کسب و کارها اختیار دارند برفرآیند تولید کنترل مضاعف داشته باشند. با کاهش تعداد شرکا، ادغام رو به جلو بهترین راه برای کاهش هزینه در سازمان و افزایش سود نهایی شرکت می‌باشد. مثلا موسسه تولیدی، شبکه‌ی توزیع و عملیات حمل ونقل را به عهده می‌گیرد. در این صورت می‌توانند کسب و کارهای خود را آسان‌تر گسترش دهند؛ زیرا بودجه بخش توزیع را می‌توانند بدون نیاز به وجود شریک توزیع کننده افزایش دهند.

مزایای ادغام رو به جلو

۱. نهایت صرفه جویی:

شرکتها با کاهش واسطه بین خود و مشتریانشان، هزینه را کاهش می‌دهند. امکان افزایش سود برای خود و کاهش قیمت‌ها برای توسعه فروش را فراهم می‌کند و منافع شرکت را افزایش می‌دهد.

۲. توزیع مستقل:

شرکتها با کنترل بیشتر فرآیند تولید استقلالشان را افزایش می‌دهند. آنها می‌توانند این قدرت را بدست بیاورند که اقدامات لازم را طبق نیازهایشان تنظیم کنند و روند کلی را رونق دهند.

۳. مسدود کردن رقابت:

شرکتها با کنترل مرحله نهایی تولید و با استفاده از خرید شرکتهای دیگر رقابت را کاهش می‌دهند. این یک مزیت محسوب می‌شود به این دلیل که رقبا مجبور می‌شوند از منابع برای یافتن فرصت‌های بیشتر استفاده کنند و خودشان محصول را تولید کنند.

۴. کاهش بی ثباتی:

شرکتها با همکاری شرکتهای برون سازمانی برای تولید محصولاتشان وابسته به عملکرد دیگران هستند. شرکتها با کاهش میزان برون سپاری ریسک بی ثباتی را کاهش می‌دهند.

مقالات مرتبط: راه‌های کاهش ریسک

ادغام رو به جلو

معایب ادغام رو به جلو

۱. افزایش هزینه‌ها:

کنترل فرآیند تولید به معنای این است که شرکتی که متحمل هزینه‌های بیشتری شود، ممکن است به دلیل سرمایه‌ گذاری با ریسک زیادی روبه رو شود. اگر قصد ادغام رو به جلو را داریم مهم است به فشارهای مالی که شامل خرید از شرکت می‌شود توجه کنیم.

۲. افزایش مسئولیت:

کنترل شرکت یا مراحل تولید مسئولیت پذیری را افزایش می‌دهد. هر شرکت مسئول خطای ارتکابی در زمان تولید، توزیع و مسئول موفقیت مجموعه شرکت خود می‌باشد.

۳. مشکلات ادغام:

افزودن یک شرکت با مسئولیت جدید چالش‌های زیادی در طول تغییر به همراه دارد. قبل از این که به تعهد خود نسبت به طرح ادغام به جلو عمل کنیم، باید خطرات و مزایای کنترل تولید را ارزیابی کنیم.

۴. حجم کاری دشوار:

قبول مسئولیت‌هایی که برون سپاری شدند به معنی گرفتن تصمیم‌های جدید و ضروری است. اگر شرکتی نیروی انسانی یا توانایی لازم مطابق با حجم کاری زیاد نداشته باشد کارایی شرکت کاهش می‌یابد.

کلام آخر

در این مطلب به مزایا و معایب ادغام رو به جلو اشاره کردیم . ادغام رو به جلو، روشی است که شرکتها با استفاده از آن می‌توانند کسب و کارشان را بهبود ببخشند و سودشان را افزایش دهند. این ادغام به عنوان ادغام بالا دستی محسوب می‌شود. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.