Evaluation Export Readiness ارزیابی آمادگی صادرات

ارزیابی آمادگی صادرات

ارزیابی آمادگی صادرات

ارزیابی آمادگی صادرات به این معنی است که هر کشوری، قبل از ورود به عرصه‌ي صادرات بایستی آمادگی‌های صادراتی خود را بسنجد. در ابعادی کوچکتر نیز هر شرکتی قبل از انجام صادرات بایستی به بررسی زیر ساخت‌ها و معیارهای لازم برای انجام پروسه‌ي صادرات بپردازد. در صورتی که در هر یک از این ابعاد با محدودیت‌ها و عدم وجود معیارهای جهانی برای صادرات مواجه باشیم، امکان انجام پروسه‌ی صادرات با موانع جدی مواجه خواهد شد. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد تجارت می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

اهمیت ارزیابی آمادگی صادرات:

ارزیابی آمادگی از مهمترین پیش نیازهای ورود به بازارهای جهانی و بین‌المللی است. همچنین می‌توان ارزیابی قبلی را بعنوان یکی از عوامل مهم پیش از انتخاب بازار هدف و طراحی استراتژی‌های ورودی به این بازارها در نظر گرفت. درواقع کشورها و شرکت‌ها در ابتدای امر بایستی از قابلیت‌های خود مطلع باشند تا بر اساس آنها بازارهای هدف خود را در سطح بین‌الملل انتخاب نمایند. در غیر اینصورت امکان انتخابات اشتباه و ضررهای مالی و اعتباری فراوان، دور از انتظار نیست.

برای ارزیابی موفقیت یا شکست شرکت‌ها در پروسه‌ي بین‌المللی سازی با دو عامل مواجهیم که با تکیه بر آنها می‌توانیم بازارهای خارجی را شناسایی و موفقیت آمیز بودن صادرات را پیش‌بینی نماییم:

۱. میزان آمادگی شرکت برای صادرات از لحاظ توان رقابتی و منابع

۲. ارزیابی صحیح نسبت به عوامل تعیین کننده در داخل شرکت

برای طراحی پلن صادراتی و ورود به بازارهای بین‌المللی، اول از همه بایستی عوامل موثر در این حوزه را برای تجزیه و تحلیل بازار رقابتی بکار ببریم. در این باره ۳ عامل مهم را با توجه به ویژگی‌های ذاتی شرکت، جهت تحقق نتیجه‌ي مطلوب بررسی می‌نماییم:

۱. فرصت‌های موجود در هر بازار

۲. اعتماد پذیری بازارها

۳. دسترسی به انواع بازارهای بین‌المللی

مقالات مرتبط: جلسه تجاری و نکاتی که قبل از آن باید رعایت کرد

ارزیابی آمادگی فروش

عوامل داخلی در آمادگی شرکت برای انجام صادرات:

پیش‌تر گفتیم که آمادگی شرکت برای صادرات و ورود به بازار جهانی، به عوامل داخلی شرکت نیز بستگی دارد. وضعیت این عوامل در هر شرکت و تحت شرایط مختلف متفاوت است اما خود این عوامل، بعنوان فاکتورهای تعیین کننده در این عرصه شامل موارد زیر می‌باشند:

۱. مزایای رقابتی:

یعنی برخی شرکت‌ها از لحاظ تولیدات و امکانات ممکن است نسبت به سایر رقبای خود از شرایط بهتری برخوردار باشند. این شرایط موجب تمایز این قبیل شرکت‌ها از رقبایشان در بازار رقابتی موجود و تولید محصولات صادراتی خواهد شد.

۲. سفارشی سازی محصول:

برای اینکه وجهه‌ی خوبی از محصول خود در بازارهای بین‌الملل به نمایش بگذاریم بایستی تولید محصولاتمان با معیارهای خاص و مشخصی باشد؛ یعنی معیارهایی که در بازار هدف ما دارای اهمیت است. به این پروسه سفارشی‌سازی محصول گفته می‌شود.

۳. خدمات قبل و بعد فروش:

ارائه‌ی خدمات پس و پیش از فروش به ویژه برای خریدارانی که با حجم بالا خرید می‌کنند بسیار حائز اهمیت است. طراحی خدمات این چنینی که مرتبط با محصول نیز باشد، در امر صادرات یکی از راه‌های لازم برای ورود به بازارهای بین‌المللی است.

۴. منابع موجود:

هر شرکت الزاما دارای بخش‌ها و منابع مختلفی است. منابع اصلی شرکت‌ها شامل منابع مالی، تکنولوژی و منابع انسانی که میزان آن بستگی به گستردگی شرکت دارد.

مقالات مرتبط: آشنایی با اصطلاحات حمل و نقل بین‌المللی

ارزیابی آمادگی صادرات

عوامل مهم در ارزیابی آمادگی صادرات:

پیش از هر اقدامی برای ورود به بازار جهانی، بایستی ۲ عامل مهم را بررسی نماییم:

۱. ارزیابی مدیریت و برنامه‌ریزی:

در این قسمت از ارزیابی صادرات، به ارزیابی استراتژی‌ها، کارایی سازمان، ساختار و عملکرد کارمندان می‌پردازیم. برای اینکه بدانیم شرکت توانایی انجام صادرات و ارائه‌ی محصول در سطح بین‌المللی را دارد یا خیر.

۲. ارزیابی سیستم بازاریابی و فروش:

در ارزیابی صادراتی این سیستم ما با مواردی از جمله ماهیت محصولات، میزان آشنایی کارمندان با محصولات، قیمت‌ها، جایگاه محصولات در چرخه‌ي توزیع، خدمات قابل عرضه به مشتریان، کیفیت تبلیغات و مهارت‌های ارتباطی کارکنان برای ارائه‌ي محصولات سر و کار داریم.

کلام آخر

همه‌ي شرکت‌ها قابلیت ورود به عرصه‌ی صادرات و بازارهای بین‌المللی را ندارند. کسب آمادگی‌های لازم نیز در کوتاه مدت امری غیر ممکن است. برای دست‌یافتن به چنین آمادگی بایستی مدتها بر روی قابلیت‌های درون سازمانی خود کار کنیم تا شرایطی ایده‌آل برای پیوستن به بازار جهانی را بدست آوریم. در اولین قدم‌ از ارزیابی آمادگی صادرات، به بررسی شرایط داخلی شرکت پرداخته و نقاط ضعف و قوت خود را پیدا می‌کنیم. پس از ارزیابی و رفع نقاط ضعف داخلی به سراغ ارزیابی سایر قسمت‌ها می‌رویم و راه را برای رسیدن به بازارهای هدف هموار می‌نماییم. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.