Word of Mouth Marketing بازاریابی دهان به دهان

بازاریابی دهان به دهان

بازاریابی دهان به دهان نوعی از بازاریابی است که شیوه‌ي کارکرد آن بصورت تعریف از طرف مشتریان نزد دیگران است. درواقع اشتراک گذاری تجربیات مثبت و یا منفی افراد از خریدهای خود با دیگران را می‌توان به عنوان بازاریابی دهان به دهان شناخت. این اشتراک گذاری می تواند به صورت شفاهی طی ملاقات‌های حضوری صورت بگیرد و یا حتی در قالب پیام‌های رد و بدل شده در صفحات مجازی. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد بازاریابی می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

چگونگی بازاریابی دهان به دهان:

درحالی که امروزه بیشتر کسب و کارها برای افزایش میزان فروش و افزایش آمار مشتریان خود اقدام به صرف هزینه‌های هنگفت در جهت تبلیغات می‌کنند، از قدرت بازاریابی مشتریان خود غافلند. قدرتی که در معرفی برند، محصول و کسب و کار توسط مشتریان وجود دارد در تبلیغات نمی‌توانیم پیدا کنیم.

شیوه‌ی عملکرد بازاریاب دهان به دهان به این صورت است که موضوعی جذاب برای بحث را انتخاب و افراد را مشتاق به شرکت در آن بحث می‌نماید. افراد نیز به دلیل اعتماد به دوستان و آشنایان خود، از چنین تبلیغاتی استقبال می‌نمایند. بازاریاب‌های دهان به دهان به دنبال ایجاد زنجیره‌ای از مشتریان برای فروش و تبلیغ یک برند هستند.

برای موفقیت در پروسه‌ي بازاریابی دهان به دهان، محصول ما بایستی به اندازه‌ای قدرتمند باشد که میل به تعریف و صحبت در رابطه با آن را در مشتریان ایجاد نماید. زمانی که افراد از محصولی رضایت داشته باشند، نتیحه‌ی آن معرفی محصول و برند به دوستان آشنایانشان است.

مقالات مرتبط: تجارت B2C چیست؟

بازاریابی دهان به دهان

ریشه‌ی موفقیت بازاریابی دهان به دهان:

ریشه‌ی اصلی این مدل از بازاریابی بر پایه‌ی اعتماد است. مشتریان راضی از کسب و کار ما می‌توانند مشتریان جدید بیشمار دیگری را برایمان به همراه داشته باشند. اقناع کننده‌ترین نوع بازاریابی همین مدل است. چرا که مشتریان راضی از جانب خود اقدام به تبلیغات می‌نمایند و بدنبال منافع سازمان و کسب و کار نیستند. به همین جهت نیز اطرافیانشان به نظرات آنان بیشتر از تبلیغات صاحبان کسب و کار اعتماد می‌کنند.

مزایای بازاریابی دهان به دهان:

۱. رشد بدون هزینه‌ی کسب و کار:

بسیاری از کسب و کارها بجای صرف مبالغ هنگفت در جهت تولید و ارائه‌ی تبلیغات، از روش بازاریابی دهان به دهان برای رشد خود استفاده می‌کنند. البته استفاده از این روش منوط به افزایش کیفیت محصولات است. زمانی که از بابت محصول خیالمان آسوده باشد، می‌توانیم به تبلیغات دهان به دهان برای توسعه‌ی کسب و کار خود مطمئن باشیم.

۲. ایجاد منطقه‌ي امن از مشتریان:

تمرکز بازاریابی دهان به دهان بیشتر از جذب مشتری، بر روی دست‌یابی مشتریان وفادار و طرفداران کسب و کار استوار است. در اینصورت مشتریان برای خرید و حمایت از کسب و کار مذکور اشتیاق بیشتری خواهند داشت.

۳. افزایش وفاداری:

جذب مشتری جدید نسبت به حفظ مشتریان فعلی هزینه‌برتر خواهد بود. لذا در این روش، بازاریابان به دنبال افزایش وفاداری مشتریان به برند و کسب و کار هستند. نگرش مثبت کاربران یک کسب و کار می‌تواند موجب ترغیب مشتریان به استفاده‌ی مجدد از یک محصول شود. درنتیجه وفادارای مشتریان افزایش خواهد یافت.

۴. اعتمادسازی:

طبق مطالعات و تحقیقات صورت گرفته، ۷۵٪ افراد نسبت به تبلیغات بی اعتماد هستند. این در حالی است که ۹۰٪ افراد مطابق با نظرات دوستان، آشنایان و خانواده اقدام به خرید می‌نمایند. از طرفی دیگر نیز ۷۰٪ افراد به نظرات کاربران اعتماد می‌کنند. بنابر این آمار و ارقام، تبلیغات دهان به دهان معتبرترین نتیجه را در اختیار افراد قرار می‌دهد.

مقالات مرتبط: تجارت B2B چیست؟

بازاریابی دهان به دهان

استراتژی‌های بازاریابی دهان به دهان:

۱. ایجاد عامل دهان به دهان:

در این راستا لازم است به شکلی اقدام نماییم که کسب و کار ما را در میان رقبایمان متمایز نماید؛ اقدامی که ما را به چشم مصرف کنندگانمان به نحوی متمایز جلوه دهد و ماندگار کند. ایجاد یک احساس که مشتریان در جای دیگری قادر نخواهند بود آن را تجربه نمایند، آنان را مجاب می‌کند که به شکلی مثبت با دیگران از برند ما صحبت کنند. این اقدام می‌تواند در قالب ارائه‌ی محصول با یک بسته‌بندی جذاب و متفاوت باشد.

۲. ارائه‌ی محصول و خدمات منحصر به فرد:

ایجاد و ارائه‌ي یک محصول منحصر به فرد یا خدمتی متفاوت روشی است که مردم را وادار به صحبت در رابطه با بیزینس می‌نماید. این تفاوت و منحصر به فرد بودن لزوما به معنای ابداع چیزی نو نیست. بلکه اگر بتوانیم محصولات و خدمات موجود را نیز به شیوه‌ای متفاوت آماده و عرضه نماییم، موجبات بازاریابی دهان به دهان را توسط مشتریان فراهم خواهد کرد.

۳. تشویق مشتریان به تولید محتوا:

استفاده از محتوا محدود به نوشته‌های داخل سایت و یا روزنامه نیست. محتواهایی که می‌توانیم از آنها استفاده کنیم می‌تواند در قالب محتوای ویدیویی،‌ صوتی، عکس و… باشد. می‌توانیم کاربران خود را تشویق به تبلیغات دهان به دهان از طریق پست و یا استوری در اینستاگرام نماییم.

۴. تحقیق در رابطه با رقبا:

شناخت دقیق رقبا و عملکرد آنان در موفقیت بازاریابی تاثیر قابل ملاحظه‌ای دارد. تیم بازاریابی ما بایستی به درک درستی از رقبا، مسائل و مشکلات موجود در عملکرد آنان دست یابد. این کار به ما در تقویت استراتژی‌های بازاریابی کمک می‌کند.

۵. درگیری با عواطف انسانی:

یکی از تکنیک‌های کارساز در پروسه‌ی بازاریابی دهان به دهان، برقراری روابط عاطفی با مشتریان است. مشتریانی که با کسب و کاری تعامل عاطفی داشته باشند بی شک آن را به دیگران نیز معرفی خواهند کرد. برقراری چنین تعاملی کار ساده‌ای نیست؛ چرا که بایستی به درک درستی از مشتری، نیاز، خواسته و عواطف او برسیم.

کلام آخر

موفقیت بازاریابی دهان به دهان در گرو علاقه و رضایت مشتری و مطرح کردن آن با دیگران است. تا زمانی که نتوانیم رضایت مشتری را نسبت به محصول و خدمات خود جلب نماییم، نمی‌توانیم به موفقیت این نوع از بازاریابی امیدوار باشیم. این نوع از بازاریابی نشات گرفته از تجربه‌ی مثبت مشتریان از برند و کسب و کار ماست. صاحبان کسب و کار و برند می‌توانند با ایجاد احساسی مثبت در مشتریان و تجربه‌ای منحصر به فرد برای آنان، استراتژی‌های بازاریابی دهان به دهان خود را پیاده سازی نمایند.برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.