Digital Marketing بازاریابی دیجیتال

دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال چیست؟

بازاریابی دیجیتال

باید توجه داشت که بازاریابی اینترنتی با بازاریابی دیجیتالی فرق می‌کند. بازاریابی اینترنتی تبلیغاتی است که روی اینترنت انجام می‌شود. اما بازاریابی دیجیتالی می‌تواند از راه تمام وسایل الکترونیکی صورت بگیرد. مانند گوشی‌های موبایل، بازی ویدیویی و یا برنامه‌ها و اپ‌های مخصوص گوشی‌های هوشمند. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد بازاریابی می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

بازاریابی دیجیتال:

بازاریابی دیجیتالی به مجموعه فعالیت‌هایی می‌گویند که درجهت تبلیغ محصولات و با استفاده از ابزار دیجیتالی صورت می‌گیرد. درواقع بازاریابی‌های دیجیتالی ازدیگر روش های بازاریابی درکسب و کارهای سنتی گسترده‌تر است. دراین روش بازاریاب بیشتر به رسانه های دیجیتالی مانند شبکه‌های اجتماعی وابسته می‌باشد.

استفاده از هر نوع رسانه‌ای که به کسب و کارهای دیجیتالی مربوط می‌باشد می‌تواند به این روش از بازاریابی کمک کند. روش‌ها و ابزارهای زیادی برای بازاریابی دیجیتالی وجود دارد. به عنوان مثال با استفاده از بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو می‌توان مشتریان زیادی را از طریق موتورهای جستجو با محصولات و خدمات خود آشنا کرد. بازاریابی دیجیتالی فقط به خدمات آنلاین محدود نمی‌شود. خیلی از افراد فکر می‌کنند بازاریابی دیجیتالی فقط برای کسب و کارهایی است که دارای یک وب سایت هستند و خدماتشان را به شکل آنلاین ارائه می‌کنند. درحالی که به هیچ وجه این طورنیست. بسیاری ازکسب وکارهای سنتی هستند که از روش تبلیغات دیجیتالی سعی می‌کنند تا محصولاتشان را به مشتریان فعلی و ‌آینده معرفی کنند. دربازاریابی دیجیتالی سعی می‌شود از روش ابزارهایی مانند وب سایت، ایمیل و شبکه‌های اجتماعی، رفتار کاربران و مشتریان احتمالی یک مجموعه و بیزنس خاص بررسی و تحلیل شود. بعد از بررسی انجام شده، بازدهی بیشتری را از بازاریابی برروی افراد کسب کرد.

ضرورت بازاریابی دیجیتالی یا دیجیتال مارکتینگ:

حذف مرزهای اقتصادی وسیاسی وتوسعه فناوری ارتباطات زمینه تجارت و کسب و کار را تغییرداده و با ویژگی‌های منحصر به فرد فضای تجاری ایجادکرده است. این فضای جدید تحت تاثیر متقابل نوسانات بازار ورفتار مشتری است. ابزارهایی که در گذشته استفاده می‌شدند، درمحیط جدید کنونی کارایی خود را ازدست داده‌اند. این فضا برای تجارت و کسب و کار حتی در سطوح بین الملل تهدیدها و فرصت هایی همراه دارد. تمام بیزنس‌ها و سازمان‌های ارائه کننده خدمات و استارتاپ‌ها به علت استفاده از این فرصت بالقوه و امکان تحلیل رفتار و عملکرد مجموعه‌شان توجه زیادی داشته اند.

مزیت‌های بازاریابی دیجیتال:

پتانسیل بالایی که این سبک از بازاریابی دارد نه تنها آن را یک ضرورت، بلکه برای توسعه کسب وکار یه فرصت عالی تبدیل کرده است. اولا به علت این که هزینه کمی برای شرکت‌ها دارد.

دوم بیننده هر چقدر مایل باشد پیام تبلیغاتی راببیند و با یک بار هزینه بیشترین تاثیر را روی مخاطب خواهدداشت.

سوم مشتری می‌تواند با منبع پیام ارتباط داشته و درباره پیام نظر بدهد که این خود علاوه بر بهبود ارائه خدمات و محصولات، باعث می‌شود نسبت به رفتار مشتری و نیازهای او درک بیشتری داشته باشد.

چهارم اثرگذاری بیشتری نسبت به بقیه تبلیغات رسانه دارد و نهایتا مشتریان واقعی را به طور موثرتری هدف گیری می‌کند.

مقالات مرتبط: بازاریابی بین‌ المللی

بازاریابی دیجیتال

اهداف بازاریابی دیجیتال یا دیجیتال مارکتینگ:

بازاریابی امروز مفهوم زیادی دارد و علاوه برتبلیغات و ارائه کالا وخدمات شامل کلیه فرآیندهای موثر در جلب توجه مشتریان و افزایش سهم بازار می‌شود. هدف بازاریابی افزایش خرید و فروش کالا و خدمات برای بیزنس و هرمجموعه کسب وکار است تا درنهایت سود افزایش یابد. اما بازاریابی فقط به معنی تبلیغات و معرفی محصولات و خدمات نیست. بلکه جهت آماده سازی نیازهای مشتریان و یک فرآیند اجتماعی و مدیریتی است که به وسیله آن بیزنس‌ها می‌توانند با شناخت نیازها و علاقه مشتریان، روش مناسب ارائه کالا و خدمات، قیمت گذاری مناسب، ترویج و تبلیغ محصولاتشان نفوذ خود را دربازارهای هدف گسترش دهند.

بازاریابان همیشه درمورد نیازها وعلاقه مشتریان به دنبال تحقیق هستند و از تمام امکانات از جمله فناوری اطلاعات و اینترنت استفاده می کنند. بازاریابی دیجیتالی اهداف بازاریابی سنتی را دنبال می کند با این فرق که در این نوع از بازاریابی با به کارگرفتن ابزارها وروش های نوین فناوری به دنبال نوآوری هرچه بیشتر است.

از طرف دیگر هدف بازاریابی دیجیتالی شناسایی کردن عناصر مهم و به کارگیری استراتژی‌ها و راهبردهای مختص بیزنس و سازمان برای اثربخشی فرآیند بازاریابی و بیشترین سوددهی کسب وکارهای فعال دربازار تجارت دیجیتال است.

مقالات مرتبط: شاخص NPS چیست؟

چالش های پیش روی بازاریابی دیجیتالی:

تنوع شیوه‌های ارتباطی ازجمله چالش‌هایی است که بازاریابی دیجیتالی برای بازاریابان ایجاد می‌کند. بازاریابان و تبلیغ کنندگان دیجیتالی باید همیشه از لحاظ دانش به روز باشند؛ زیرا راه‌ها و وسایل ارتباطی همیشه به سرعت تغییر می‌یابد. بازاریابان باید آگاه باشند که هر کدام از راهها چگونه کار می‌کنند، چه ظرفیت‌هایی دارند، چگونه می‌توان محصولات و خدمات را به بازار پخش کرد و از هریک از طرف کاربران و مشتریان به چه شکل می توان استفاده کرد.

مثلا شاید خیلی‌ها به علت نوع کاربری اینستاگرام، از این پلتفرم و در مقابل بعضی‌ها از فضای تلگرام برای اهداف آموزشی یا خریدهای خود استفاده کنند. یک بازاریاب موفق تلاش می‌کند موقعیت ها را به خوبی شناسایی کرده و متناسب با هرکدام محتوای تبلیغاتی خود را عرضه نماید.

از طرف دیگر یکی از چالش‌های پیش روی بازایابان جلب توجه مشتریان است. چرا که آنها همیشه درمعرض تبلیغات مختلف از راه های زیاد و شرکت‌های رقیب قراردارند. بازاریاب همیشه باید خلاقیت و امتحان شیوه‌های جدید را درنظرداشته باشد.

چالش دیگر، تحلیل و نوع روبرو شدن با حجم بزرگی از داده‌های مرتبط با محصولات و خدمات و استفاده آنها به شیوه‌ای بازار پسند و مورد قبول مشتری است. این چالش نیاز به بازاریابی اصولی و استفاده از روش‌های مبتنی بر دانش برای درک هرچه بیشتر رفتار مشتری را برجسته می‌کند

کلام آخر

شناخت صحیح از رفتار و نیاز مشتریان در بستر دیجیتال نیاز امروز هر کسب و کاری است. رفع این نیاز بایستی از فضای دیجیتال و به کمک ابزارهای مربوط به آن صورت بگیرد. امروزه کسب و کارها برعکس گذشته با شیوه‌ی متفاوتی برای حفظ جایگاه خود در بازار مواجهند. شناخت و درک درست از نیاز کاربران مجموعه می‌تواند موجب جلب نظر مشتریان و وفاداری آنان شود. برای این منظور ابزارهای موجود در بازاریابی دیجیتال راهنمای خوبی خواهد بود. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.