Consumer Behavior رفتار مصرف کننده

رفتار مصرف کننده چیست؟ اهمیت شناخت آن

رفتار مصرف کننده

رفتار مصرف کننده به طور کلی به شرایط و اوضاع و احوالی اطلاق می‌شود که بر تصمیمات و اقدامات مصرف کنندگان تاثیرگذار است. این موضوع در رابطه با مصرف کنندگان، آنان را به سمت خرید و استفاده از محصولات هدایت می‌نماید. مطالعه‌ی این مبحث برای بازاریابان حائز اهمیت است؛ چرا که از این طریق می‌توانند به درک و شناخت درستی از انتظارات، خواسته‌ها و عملکرد مشتریان دست پیدا کنند. ارزیابی و بررسی کالاهایی که مورد پسند مصرف کنندگان واقع می‌شود می‌تواند ما را در این رابطه راهنمایی نماید که چه کالایی را به بازار عرضه کنیم. همچنین می‌توانیم مواردی که مصرف کنندگان دوست ندارند را شناسایی و بر همان اساس پلن بازاریابی خود را طراحی نماییم. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد بازاریابی می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

اهمیت شناخت رفتار مصرف کننده:

شناخت و درک این رفتار برای موفقیت محصولاتی که در حال حاضر عرضه می‌شوند و محصولاتی که عرضه‌ي آنها در آینده صورت می‌گیرد کارآمد است. از طرفی نیز نگاه و نگرش هر مصرف کننده‌ای نسبت به یک محصول مشخص و خرید آن متفاوت است. شرکت و تولید کننده‌ای که نتواند به درک درستی از واکنش و رفتار مصرف کننده برسد، بیش از همه در مواجه با شکست قرار می‌گیرد.

رفتار مصرف کننده به دلیل تغییرات دائمی مد، فناوری، سبک زندگی، درآمد و… همواره در حال تغییر و تحول است. یک بازاریاب حرفه‌ای و موفق برای طراحی استراتژی‌های بازاریابی خود بایستی عواملی که همواره در معرض تغییرات قرار می‌گیرد را شناسایی نماید.

در ادامه به چند مورد از دلایل اهمیت بررسی رفتار مصرف کننده اشاره می‌کنیم:

۱. تمایز مصرف کننده:

در بازاریابی، توجه به وجود تمایز میان مصرف کنندگان موجب می‌شود تا به یک گروه مشخص از مصرف کنندگان تحت عنوان گروه هدف دست پیدا کنیم.

شناخت رفتار مصرف کنندگان ما را به این وجه تمایز میان مشتریان و مصرف کنندگان می‌رساند. در نتیجه می‌توانیم استراتژی‌های بازاریابی خود را متناسب با آنها تدوین نماییم.

مقالات مرتبط: آنالیز مشتری

رفتار مصرف کننده

۲. حفظ مصرف کنندگان:

شناخت رفتار مصرف کننده صرفا برای جذب مشتری جدید مفید فایده نیست. بلکه از دیگر کاربردهای آن حفظ مشتری موجود است. درصورت رضایت مشتری از یک محصول خاص، این رضایت، تکرار خرید را به همراه دارد. لذا در پروسه‌ی بازاریابی استفاده از فرآیند شناخت رفتار مصرف کننده هم در راستای جذب مشتری جدید و هم برای حفظ آن موثر است.

۳. آماده‌سازی برنامه بازاریابی مرتبط:

شناخت رفتار مصرف کننده به ما این امکان را می‌دهد که برای هر گروه از مصرف کنندگان به شکل جداگانه و اختصاصی، یک برنامه‌ی بازاریابی طراحی و پیاده سازی نماییم. همچنین این فرآیند در شناخت انگیزه‌های مصرف کنندگان برای خرید کمک کننده است. با شناخت انگیزه‌ها نیز می‌توانیم پلن‌ها و استراتژی‌های تبلیغاتی خود را برای ترغیب افراد به خرید استفاده نماییم. همچنین بازاریابان می‌توانند بر این اساس در رابطه با لوگو، بسته‌بندی و تخفیفات تصمیم‌گیری نمایند.

۴. پیش‌بینی روند بازار:

از طریق تجزیه و تحلیل رفتار مصرف کننده می‌توانیم به روند تغییرات بازار دست پیدا نماییم. بعنوان مثال گرایش افراد به سالم خواری و حمایت از محیط زیست، کسب و کارهایی مانند برند معروف مک دونالد را وادار به تغییر رویه کرده است. به اینصورت که مک دونالد نیز امروزه گزینه‌های غذایی سالم را به منوی خود افزوده.

در نتیجه‌ی مطالعه‌ي رفتار مصرف کننده،‌ شرکت بخشی از منابع خود را ذخیره می‌کند که در صورت استفاده از آنها ممکن است اقدام به تولید محصولی نماید که در بازار با عدم فروش مواجه می‌شود. این موضوع موجب صرفه‌جویی در هزینه‌های مازاد مانند انبارداری و بازاریابی می‌شود.

۵. رقبا:

یکی از بخش‌های مهم بررسی رفتار مصرف کننده شناخت علت توانمندی‌های رقباست. اینکه چرا مشتری از رقیب خرید می‌کند، چه ویژگی‌هایی در محصولات رقیب مشتری را به آن سمت می‌کشد، مصرف کنندگان چه ضعفی در محصولات ما نسبت به محصولات رقیب حس می‌کنند.

مقالات مرتبط: همدلی با مشتری

رفتار مصرف کننده

عوامل تاثیرگذار بر رفتار مصرف کننده:

۱. کمپین‌های بازاریابی:

تاثیر تبلیغات در تصمیم‌گیری مشتریان و میزان فروش بر هیچکس پوشیده نیست. این کمپین‌ها که بصورت دوره‌ای برگزار می‌شوند می‌توانند تا حد زیادی تصمیم مصرف کننده را تحت تاثیر خود قرار دهند. بعنوان مثال ممکن است یک نام تجاری را بیش از سایر نام‌های تجاری تبلیغ و معرفی نمایند.

۲. شرایط اقتصادی:

تصمیمات مصرف کنندگان تا حد زیادی متاثر از شرایط اقتصادی حاکم در بازار است. این موضوع در حوزه‌ی خرید وسایل نقلیه، خانه و لوازم خانگی صادق است. در موقعیت‌هایی که مصرف کنندگان از لحاظ اقتصادی با شرایط ایمن و مثبتی مواجه هستند، با اطمینان خاطر بیشتر و گاها با درنظر گرفتن تعهدات مالی اقدام به خرید می‌نمایند.

۳. ترجیحات فردی:

در زمینه‌ی ترجیحات فردی یا شخصی، با علاقه، سلیقه، اولویت بندی‌ها، ارزشها و اعتقادات مصرف کنندگان مواجهیم. این عوامل در کنار تبلیغات و در درجه‌ای بالاتر از آن بطور مستقیم بر رفتار مصرف کننده تاثیرگذار است.

مقالات مرتبط: استراتژی کسب رضایت مشتری

کلام آخر

ارزیابی و تحلیل مناسب از رفتار مشتری یه فاکتور مهم برای درک و شناخت مشتری، انتظارات و خواسته‌های اوست. با بررسی عواملی که بر تصمیمات مصرف کننده تاثیرگذار هستند، می‌توانیم به تولید و بازاریابی محصولات جدیدی اقدام نماییم که برای ما بالاترین میزان سوددهی را به همراه داشته باشد. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.