Potential Customers مشتری بالقوه

مشتری بالقوه

مشتری بالقوه

مشتری بالقوه آن دسته از مشتریانی هستند که در حال حاضر از محصولات ما استفاده نمی‌کنند یا به آن نیاز ندارند اما در آینده‌ای نزدیک قابلیت تبدیل شدن به مشتر ی بالفعل را دارند.

بالقوه بودن مشتریان می‌تواند متاثر از عوامل مختلفی باشد؛ مانند: عدم آشنایی با کسب و کار ما،‌ عدم آشنایی با مزیت‌های رقابتی ما، عدم اعتماد، عدم معرفی صحیح کسب و کارمان و یا حتی عدم نیاز مشتری به خدمات ارائه شده از جانب ما.

تبدیل مشتریان بالقوه به بالفعل می‌تواند در اثر تجربه‌ی اولین خرید و رضایت از آن نیز رخ بدهد. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد بازاریابی می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

شناسایی مشتریان بالقوه:

از طریق فعالیت‌هایی مانند بازاریابی، تحقیقات بازار و تبلیغات، می‌توانیم مشتریان هدف خود را انتخاب کنیم. با انتخاب مشتریان هدف و تمرکز فعالیت‌های تجاریمان متناسب با شخصیت و موقعیت و سلیقه‌ی آنان، می‌توانیم آنان را به مشتریان بالقوه‌ی محصولات خود تبدیل نماییم. ادامه‌ی اینگونه فعالیت‌ها با رویکرد جذب حداکثری مشتریان بالقوه، ‌آنها را تبدیل به مشتریان بالفعل نیز می‌نماید.

مراحل شناسایی مشتریان بالقوه:

۱. برای این منظور، بررسی چندین عامل بی تاثیر نخواهد بود:

الف) عامل جغرافیایی: منطقه، شرایط آب و هوایی و جمعیت یک منطقه

ب) شخصیت شناسایی: بررسی جنسیت، سن، آداب و رسوم، شغل، میزان درآمد

ج) روانشناسی: بررسی سلیقه، نیاز و انتظارات، سبک زندگی و باورهای افراد

۲. بعد از بررسی‌های دقیق در حوزه‌ی مشتریان، نوبت به بررسی شرایط بازار و انتخاب بهترین درگاه برای ارائه‌ی محصولات با توجه به مشتریان بالقوه‌ی مورد هدف خواهد بود.

۳. بعد از شناخت دایره‌ی مشتریان هدف و انتخاب بهترین بازار جهت ارائه‌ی مطلوب محصولات،‌ لازم است در زمینه‌‌ی معرفی هرچه بهتر محصولات خود و بیان ارزش‌ها و مزایای استفاده از آنها گام برداریم. درواقع بایستی دلیلی منطقی و مطمئن برای توجیه مشتریان بالقوه جهت خرید محصولاتمان و تبدیل آنان به مشتریان بالفعل ارائه دهیم.

مقالات مرتبط: رفتار خریدار و 4 عوامل تاثیرگذار آن

مشتری بالقوه

روش‌های جذب مشتریان بالقوه:

همانطور که پیش‌تر بیان شد، برای ترغیب مشتریان بالقوه به خرید محصولاتمان و تبدیل آتها به مشتریان بالفعل،‌ بایستی آنان را با قابلیت‌ها، ارزشها و مزایای استفاده از محصولات خود آشنا نماییم. در ادامه به بیان چند مورد از تکنیک‌ها و راه‌های جذب مشتریان بالقوه از طریق بیان مزیت‌های رقابتی اشاره می‌نماییم.

۱. تکنیک صفر تا صد:

در این تکنیک صفر تا صد فعالیت‌های مربوط به کسب وکارمان توسط خودمان انجام خواهد شد؛ یعنی اگر محصول برای ارائه به مشتری نیازمند حمل، بسته‌بندی، تغییر و مواردی از این قبیل است، همه‌ی این موارد بدست عوامل داخلی مجموعه صورت می‌پذیرد. این موضوع موجب اعتماد و آسودگی مشتری خواهد شد.

۲. خلاقیت در ارائه:

گاه میبینیم که افراد نیازی به استفاده از نسخه‌ی به روز شده‌ی محصولات تحت استفاده‌ی خود نیز ندارند. اما جذابیت خلاقیت در ارائه‌ی نمونه‌های به روز شده، آنان را به استفاده از نسخه‌های جدیدتر ترغیب می‌نماید.

۳. متمایز بودن:

ایجاد احساس تمایز در مشتریان هدف و ایجاد این باور در ذهن آنان که چرا استفاده از محصولات ارائه شده از جانب ما آنان را از سایرین متمایز و برجسته می‌نماید نیز می‌تواند روش دیگری برای جذب مشتریان بالقوه و ایجاد پیوندی ناگسستنی میان آنان و محصولات ما بشود.

۴. ایجاد حس کنجکاوی:

برای همه‌ی ما پیش آمده که گاهی با دیدن یک آگهی بازرگانی در صفحه‌ی تلویزیون، برای تماشای ادامه‌ی آن کنجکاو بودیم. چنین حسی نیز بایستی در مشتریان هدف ما نسبت به محصولاتمان ایجاد شود تا آنان را به مشتری بالقوه تبدیل نماید. ایجاد حس کنجکاوی مبنی بر اینکه استفاده از محصولات ما چه باری از دوش افراد کم میکند و یا چه مزیت‌هایی را برایشان به ارمغان می‌آورد می‌تواند آنان را به سمت محصولات ما بکشاند.

مقالات مرتبط: مشتری مداری

کلام آخر

پروسه‌ی جذب مشتری و تبدیل مشتریان بالقوه به بالفعل، راز ماندگاری یک کسب و کار در بازار رقابتی است.

با انجام تکنیک‌های متناسب با مشتری می‌توانیم تا حد زیادی توجهات را به سمت خودمان جلب نماییم . حتی موجب تبدیل مشتریان بالقوه به مشتریان بالفعل شویم. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.