Organizational Innovation نوآوری سازمانی

نوآوری سازمانی چیست؟

نوآوری سازمانی به روشی یا فرآیندی برای ارائه‌ی محصول یا خدمات به شیوه‌ای جدید و بدیع با استفاده از ایده‌هایی جدید گفته می‌شود. در مفهومی هم راستا با این مفهوم، خلاقیت سازمانی را داریم که به معنای ارائه‌ی طرحی تازه است. اما نوآوری سازمانی به معنای پیاده‌سازی و اجرای این طرح. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد مدیریت می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

نوآوری سازمانی چیست؟

نوآوری سازمانی یعنی اینکه بتوانیم یک تفکر خلاق را در سازمان خود پیاده کنیم. صحبت از نوآوری تنها محدود به عرصه‌ي تولید محصولات و ارائه‌ی خدمات نیست. نوآوری در مدیریت در حوزه‌ی بازاریابی و عملکردهای درون سازمانی نیز حائز اهمیت است. استفاده و کاربرد نوآوری در یک فضای رقابتی در سطح جهانی امکان‌پذیر است.

در جهان همواره درحال تغییر امروز، ما نیازمند نوآوری در کل فرآیندهای سازمان هستیم. این نوآوری بایستی تمامی ابعاد سازمان را در بربگیرد؛ از پشتیبانی و تولید گرفته تا عرصه‌ی مدیریتی. نتیجه‌ی نوآوری و سامان بخشی به تمام این بخش‌ها، تولید محصولی نوآورانه خواهد بود. علاوه بر اینکه در ایجاد محیطی نوآورانه تلاش می‌کنیم، بایستی بخشی را نیز به سنجش عملکردهای نوآورانه‌ی خود اختصاص دهیم.

مقالات مرتبط: ساختار سلسله مراتبی چیست؟

انواع نوآوری:

۱. نوآوری فناوری:

منظور از این نوآوری ارتباط بین اجزا، روش و تکنیک‌هایی است که در تولید و ارائه‌ی محصول و یا خدمات استفاده می‌شود. در این نوع ممکن است به نوآوری‌های سازمانی نیاز داشته باشیم یا نداشته باشیم.

۲. نوآوری بازار:

بکارگیری متد جدید و تازه در بخش‌های توزیع محصول و رفع نیاز، خواسته و انتظارات مشتریان. هدف اصلی نوآوری بازار، بهبود شرایط بازاریابی است.

۳. نوآوری تدریجی:

اعمال تغییرات روی مدل کسب و کار یا تکنولوژی‌های تحت اختیار.

۴. نوآوری نفوذی:

اعمال تغییرات اساسی در مدل کسب و کار یا تکنولوژی.

۵. نوآوری رادیکالی:

بیانگر میزان موفقیت مدیر شرکت در شرایط تغییرات همزمان مدل کسب و کار و تکنولوژی.

نوآوری سازمانی

محیط نوآور:

ایجاد محیطی نوآورانه از طریق سازمان و فرآیند تولید محصول رخ نمی‌دهد. بلکه برای ایجاد چنین محیطی به پرسنل قوی و ایده‌پرداز نیاز داریم. این بسته به قدرت مدیریتی مدیران ارشد و پرسنل یک سازمان دارد که بتوانند محیطی نوآورانه را تشکیل دهند. برای این منظور به ۸ شرط نیاز داریم:

۱. ریسک‌پذیری

۲. حاکمیت اعتماد

۳. تعهدات شغلی

۴. برخورداری افراد از آزادی بیان و عمل

۵. روحیه سرزنده در میان افراد سازمان

۶. حمایت و پشتیبانی از ایده

وظیفه‌ی ایجاد جو و فرهنگ سازمانی بر پایه‌ی نوآوری برعهده‌ی مدیریت سازمان است. مدیریت سازمان بایستی فضایی را آماده نماید تا کارمندان در آن محیط با افکار جدید آشنا و برای خلق ایده‌های نوآورانه تشویق شوند. در در غیر اینصورت با تناقضی آشکار مواجه خواهیم بود. از یک سو سازمانی داریم که نیازمند نوآوری است و از سوی دیگر، سازمان مربوطه آمادگی و شرایط چنین تحولی را ندارد.

مقالات مرتبط: فنگ شویی اداری

نوآوری سازمانی

اهمیت نوآوری در سازمان:

با تعریفی که از نوآوری بیان شد به این تکته‌ی مهم پی خواهیم برد که یکی از ملزومات اساسی کسب و کارهای امروزه، نیاز به نوآوری است. در ادامه به چند مورد از دلایل اهمیت این نوآوری اشاره خواهیم کرد:

۱. پیشتاز شدن سازمان در بازار

۲. مشتریان ثابت ما همواره منتظر سوپرایز جدید در رابطه با کسب و کارمان هستند و از این موضوع به وجد می‌آیند.

۳. این قابلیت در سازمان، تعهد کارمندان را به همراه دارد. آنان را از حالت درجا زدن خارج و بازدهی آنان را افزایش می‌دهد.

۴. در سازمان‌های دنبال کننده‌ی نوآوری به تمامی جزئیات دقت می‌شود. در نتیجه احتمال کشف مشکل در بدو پیدایش و حل آن بیشتر خواهد بود.

۵. در جذب افرادی که در حوزه‌ی نوآوری توانمند هستند موفق‌تر خواهیم بود. این موضوع می‌تواند فرصت رشد و پیشرفت بیشتری را برای سازمان ما فراهم نماید.

مقالات مرتبط: تحول استراتژیک

کلام آخر

امروزه شاهد رقابت شدید میان سازمان‌ها و کسب و کارها هستیم. در این بین نیز کسب وکارهایی جدید با ایده‌های خلاقانه و تولیدات خلاقانه‌تر نیز از راه می‌رسند. نوآوری سازمانی در چنین موقعیتی می‌تواند یاری‌رسان مناسبی برای کسب و کارهای عقب مانده از دور رقابت باشند. کسب و کارهایی که با تکیه بر اقدامات نوآورانه می‌توانند با تغییر در ارکان و بخش‌های مختلف سازمان خود، به شکلی جدید در عرصه‌ي رقابت ظاهر شوند. برای این امر لازم است ابتدا محیطی را فراهم نماییم که آمادگی پذیرش اقدامات نوآورانه را داشته باشد. سپس به تناسب نیاز سازمان، یکی از انواع نوآوری را انتخاب می‌نماییم. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.