Import of Medical Equipment واردات تجهیزات پزشکی

واردات تجهیزات پزشکی

واردات تجهیزات پزشکی

واردات تجهیزات پزشکی به دلیل حساسیتی که از باب کیفیت آنها وجود دارد، بایستی مطابق با مقررات موجود در حوزه‌ی اداره‌ی تجهیزات پزشکی انجام شود. از سری قوانین و سلسله مراتب مربوط به واردات تجهیزات پزشکی، می‌توان به کد IRC اشاره کرد. فرد یا شرکت وارد کننده‌ي تجهیزات پزشکی می‌تواند این کد را بعد از تائید کارشناس اداره‌ي تجهیزات پزشکی دریافت نماید. بدون دریافت این کد، واردات این تجهیزات امکان پذیر نمی‌باشد. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد تجارت می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

اهمیت واردات تجهیزات پزشکی:

به دلیل وجود تحریم‌های فراوان و سنگین در کشور، امکان تولید بسیاری از تجهیزات پزشکی در داخل کشور وجود ندارد. به عبارت دیگر، بدلیل تحریم‌های اقتصادی و عدم برخورداری از امکانات کافی در بخش‌های تولیدی، تولیدکنندگان صنعت تجهیزات پزشکی قادر به تولید این قبیل تجهیزات نمی‌باشند.

در چنین شرایطی، از آنجایی که لزوم وجود و استفاده از برخی تجهیزات پزشکی کاملا ملموس است، دولت تلاش می‌کند با مقرر نمودن شرایط و امکانات سهل‌الوصول، واردات اینگونه تجهیزات را امکان‌پذیر نماید. به همین جهت درحال حاضر واردات این قبیل تجهیزات از اهمیت و امتیاز بالایی برخوردار است و تجار داخلی را ترغیب به فعالیت در این حوزه می‌نماید.

واردات تجهیزات پزشکی علاوه براینکه یک ضرورت برای کشور محسوب می‌شود، یک تجارت پرسود برای تجار داخلی نیز است. به دلیل وظیفه‌ي مراکز درمانی و بهداشتی در حفظ سلامت افراد، تامین لوازم مورد نیاز آنها در اولویت قرار دارد. لذا اشتغال به تجارت در این حوزه می‌تواند بسیار سودآور باشد. ضمن اینکه به دلیل الزام دولت جهت تامین این نیاز اساسی و درنظر گرفتن امتیازات ویژه در این راستا مانند خرید ارز دولتی، شرایط به نفع بازرگانان رقم خورد؛ چرا که می‌توانند با حداقل سرمایه و بهره‌گیری از اینگونه امتیازات، تجارت خود را آغاز نمایند. در ادامه نیز به همین روش می‌توانند در کوتاه‌ترین زمان ممکن برای توسعه‌ی تجارت خود اقدام نمایند.

مقالات مرتبط: مقایسه‌ی صادرات و واردات

صادرات تجهیزات

شرایط واردات تجهیزات پزشکی:

واردات تجهیزات پزشکی مانند سایر تجارت‌ها در حوزه‌ی بین‌الملل، قوانین و مقررات مختص به خود را دارد. این قوانین هم دربرگیرنده‌ی قوانین صادره از جانب وزارت صمت هستند و هم قواعد و مقررات صادره از جانب سازمان بهداشت کشور.

نکته‌ي حائز اهمیت دیگر در این زمینه این است که بایستی در جهت واردات تجهیزاتی اقدام نماییم که اسامی آنها از جانب سازمان بهداشت اعلام شده و دارای ممنوعیت واردات نیست. از جمله‌ي این کالاها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

دستگاه لیزر

دستگاه‌های تصویر برداری

دستگاه‌های مربوط به حوزه‌ی ارتودنسی و پروتز

داروها و مواد اولیه‌ی دارویی

دستگاه‌های عمومی پزشکی

لوازم اندوسکوپی

مقالات مرتبط: تجارت چمدانی چیست؟

صادرات تجهیزات پزشکی

سود تجارت تجهیزات پزشکی:

همانطور که بیان شد به دلیل تحریم‌ها و عدم امکانات کافی برای تولید بسیاری از تجهیزات پزشکی در داخل، همواره با کمبود این تجهیزات مواجهیم. لذا واردات آنها برای افراد و شرکت‌ها بسیار سودآور است. وارد کنندگان این قبیل تجهیزات عموما افرادی با سرمایه‌ی اولیه بالا هستند. ضمن اینکه افرادی در این حوزه موفق‌تر عمل می‌کنند که دارای تخصص‌هایی اولیه در حوزه‌ی پزشکی هستند و با لوازم و تجهیزات پزشکی آشنایی دارند. نکته‌ی قابل توجه در رابطه با تمایل به تجارت در این حوزه، سودآوری بالا و پایین بودن تعرفه‌های این تجهیزات به دلیل برخورداری از ارز دولتی است. ضمن اینکه این قبیل لوازم، به دلیل اهمیت بالای آنها همواره دارای بازار برای فروش هستند و فعالیت در این بازارها مداوم و مستمر است.

کلام آخر

به دلیل نیاز جدی سیستم سلامت و پزشکی کشور، تجارت و واردات تجهیزات پزشکی، یکی از سودآورترین و پرتقاضاترین کالاها در بازار واردات محسوب می‌شود. درحال حاضر بخش‌های تولیدی داخل کشور قادر به تولید بسیاری از تجهیزات پزشکی در حوزه‌های مختلف مانند داندان‌پزشکی، جراحی و… نیستند. لذا واردات این قبیل تجهیزات علاوه بر سودآور بودن، به دلیل تمهیدات ویژه‌ای که دولت درنظر گرفته مورد تمایل بسیاری از تجار می‌باشد. در شرایطی که با کمبود این تجهیزات مواجهیم، دولت تلاش می‌کند با کاهش هزینه‌های واردات و ایجاد شرایط خرید آسان ارز دولتی و امتیازاتی از این قبیل، شرایط واردات را تسهیل نماید. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.