Capital Instruments ابزارهای سرمایه

انواع ابزارهای سرمایه چیست؟

ابزارهای سرمایه

ابزارهای سرمایه فاکتورهای لازم جهت فعالیت در بازار سرمایه در کشورهای مختلف می‌باشند. هر کشوری بنا به نظام پولی و بانکی و ساختارهای اقتصادی، بازار سرمایه مخصوص به خود را دارد و وجه مشترک آنها بنگاه‌های اقتصادی است که می‌تواند برای تامین مالی و بهره‌وری، از انواع ابزارهای سرمایه استفاده کند و به اهداف خود برسند.

با رونق بازار سرمایه، بورس ایران مثل بازار سرمایه بین‌المللی ابزارهای خود را کامل کرده است و به جز چند مورد محدود، مهمترین و پرکاربردترین ابزار سرمایه‌گذاری را در بورس دارند. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد مدیریت می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

انواع ابزارهای سرمایه:

۱. سهام:

سهام یکی از محبوب‌ترین ابزارهای سرمایه‌گذاری در بورس است که توسط شرکت‌ها منتشر می‌شود. شرکت‌های سهامی، سرمایه خود را به صورت سهمی که قابل انتقال به غیر و قابل معامله هستند درمی‌آورند که در این سهام میزان تعهدات، مشارکت و منافع صاحب سهم مشخص شده است. سهام‌ها از نظرحقوقی دو نوع هستند:

سهام عادی:

به طور کلی سهام عادی بر دو نوع هستند: سهام عادی با نام و سهام عادی بی نام. فرق سهام عادی با نام و سهام عادی بی نام این است که در برگه سهام با نام نام صاحب سهام نوشته می‌شود. اما در سهام بی نام این طور نیست. سهام عادی یکی از رایج‌ترین و اصلی‌ترین ابزارهای سرمایه‌گذاری در بازار بورس است که قابل معامله می‌باشد. صاحب سهام عادی به اندازه سهمی که خرید کرده صاحب بخشی از شرکت می‌باشد و به همان اندازه از سود و مزایایی که برای سایر صاحبان شرکت در نظرگرفته شده بهره‌مند می‌شود.

بیشتر سهام شرکتها به صورت سهام عادی منتشر می‌شوند و مزیت آن این است که صاحب سهم علاوه بر حق رای و دریافت سود دارای حق تقدم خرید سهام می‌باشد.

 

سهام ممتاز:

سهام ممتاز یک نوع سند مالکیت و  قابل انتقال است که صاحبان دارای حقوق ثابت و محدود از دارایی‌های شرکت می‌باشند. مهمترین حق امتیاز صاحبان سهام ممتاز دریافت سود بیشتر و دارای حق اولولیت برای پرداخت سود می‌باشد؛ حتی در زمان ورشکستگی.

این سهام از روش پذیره‌نویسی منتشر می‌شود و هم زمان با تاسیس و فعالیت شرکت وارد بازار می‌شوند. در خارج از بازار بورس هم قابل معامله می‌باشند.

مقالات مرتبط: ارزش بازار چیست؟

ابزارهای سرمایه

 

۲. اوراق قرضه و اوراق مشارکت:

اوراق قرضه به اسنادی گفته می‌شود که دارندگان بر این اساس به ناشران آن وام می‌دهند و به ازای وامی که به ناشران داده‌اند سود دریافت می‌کنند و زمان سررسید، اصل سرمایه را از فروشنده پس می‌گیرند. بعنوان مثال به صورت دوره‌ای و ماهانه سود وام خود را دریافت می‌کنند و زمان سر رسید اصل سرمایه را از فروشنده پس می‌گیرند. اوراق مشارکت اوراق بهاداری هستند که برای تامین مالی پروژه‌های شهرداری و توسعه عمرانی منتشر می‌شوند. ناشران اوراق مشارکت تعهد می‌کنند سود قطعی و اصل پول را در تاریخ مشخص پرداخت نمایند. سود قطعی به دارندگان اوراق مشارکت به صورت علی الحساب پرداخت می‌شود و پایان پروژه اگر میزان سود پروژه از مبلغ سود قطعی بیشتر باشد، مابه التفاوت این مبلغ را به دارندگان اوراق مشارکت پرداخت می‌کنند.

۳. مدیریت دارایی:

ورود به بازار سرمایه و سرمایه‌ گذاری مستلزم دانش و تخصص کافی و پایش مداوم بازار و اقدام به موقع می‌باشد. افرادی که مایل به سرمایه گذاری در بازار هستند اما زمان و دانش کافی ندارند، می‌توانند کار را به شرکت‌هایی که در این زمینه تبحر و تجربه دارند واگذار کنند و به صورت تخصصی در آن فعالیت نمایند. مدیریت دارایی به دو دسته تقسیم می‌شود:

۱. صندوق سرمایه‌گذاری:

صندوق‌های سرمایه گذاری زیر نظر بورس هستند. هدف صندوق سرمایه‌گذاری جمع کردن سرمایه‌های افرادی است که تمایل به سرمایه گذاری دارند ولی زمان و تخصص کافی ندارند. صندوق‌ها سرمایه‌های افراد را در دارایی‌های مختلف شامل سهام اوراق بهادار سرمایه گذاری می‌کنند و بخشی از سود به کسانی که در صندوق سرمایه‌گذاری کردند پرداخت می‌شود.

مقالات مرتبط: اقتصاد مشارکتی چیست؟

ابزارهای سرمایه‌

۲. سبد گردانی:

این روش یکی از روش‌های سرمایه‌گذاری غیرمستقیم می‌باشد. سبدگردان‌ها بهترین سبد سهام را با توجه به هدف و میزان ریسک پذیری سرمایه گذاران انتخاب می‌کنند و بابت این کار سود دریافت می‌کنند. کار سبد گردانی به صورت دقیق و با طراحی پرسشنامه تخصصی و با هدف و میزان ریسک پذیری انجام می‌شود و یکی از بهترین و مطمئن ترین روش‌های ورود به بازار سرمایه است.

کلام آخر

مدیریت ثروت شرایطی را مهیا می‌کند که هر فرد با هر سطح از دانش اقتصادی و مالی، متناسب با درجه ریسک پذیری به صورت غیر مستقیم بتواند از بهترین فرصت‌های سرمایه‌گذاری استفاده کند. متخصصان ابزارهای سرمایه‌گذاری را می‌شناسند و با توجه به اهداف مشتری، مناسب‌ترین ابزارها را انتخاب می‌نمایند. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.