Pricing Strategy استراتژی قیمت گذاری

استراتژی قیمت گذاری

استراتژی قیمت گذاری

استراتژی قیمت گذاری یکی از فاکتورهای موثر در میزان موفقیت فروش محصول و کسب رضایت مشتری است. قیمت گذاری به معنای مشخص کردن ارزش کالاها و خدمات قابل عرضه است که عوامل مختلفی را دربرمی‌گیرد. عواملی مانند هزینه‌ی تولید، هزینه مواد اولیه، نیروی کار، زمان و مواردی از این قبیل. ضمن اینکه استراتژی قیمت گذاری از این جهت که مشتری هدف، نرخ تبلیغات و نحوه‌ی توزیع کالا را نیز مشخص می‌نماید بسیار حائز اهمیت است.

نکته‌ای که در رابطه با استراتژی قیمت گذاری بایستی به آن توجه کرد، رعایت اصول مربوطه مانند رقابت و قوانین موجود در این حوزه است. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد استراتژی می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

اهمیت و کاربرد قیمت گذاری:

در بازار همواره درحال تغییر امروز، همپای تغییراتی که در محصولات، بازار و فعالیت‌های رقابتی رخ می‌دهد، استراتژی‌های بازاریابی نیز بایستی تغییر کند. از طرف دیگر، فاکتور قیمت نیز یکی از عناصر تشکیل دهنده‌ی استراتژی و فرآیند بازاریابی است. به همین جهت این عامل نیز همراه با تغییرات بازاریابی بایستی تغییر کند و نباید آن را عاملی جداگانه محسوب کنیم.

قیمت تنها عامل ایجاد درآمد است و بایستی با سایر ساز و کارهای داخلی هماهنگ باشد. قیمت گذاری بسیار پایین منجر به از دست دادن سود و قیمت گذاری بالا منجر به از دست رفتن فروش می‌شود. به همین جهت قیمت گذاری غیر اصولی ممکن است تاثیرات مخربی بر سودآوری به همراه داشته باشد.

علیرغم اهمیت و تاثیری که قیمت در میزان فروش دارد، توجه و اقدام مناسب برای تعیین استراتژی‌های قیمت گذاری در طول دوره‌ی چرخه‌ی عمر محصول صورت نگرفته است.

مقالات مرتبط: استراتژی تعامل با مشتری

استراتژی قیمت گذاری

ویژگی‌های استراتژی قیمت گذاری قوی:

۱. بیان کننده‌ی ارزش برند:

درنظر گرفتن قیمت پایین برای محصولات بصورت پیش فرض با این تصور همراه است که با کالای بی کیفیت مواجهیم. معمولا مشتریان کالاهای ارزان قیمت را کالاهایی کم کیفیت و یا بی کیفیت می‌دانند. در مقابل معتقدند کالاهایی که از قیمت بالاتری برخوردارند از کیفیت بالاتری نیز بهره‌مندند.

۲. متقاعدسازی مشتریان برای خرید:

علیرغم اینکه قیمت بالا می‌تواند بیان کننده‌ی کیفیت و ارزش بیشتر محصول باشد، اما اگر آن قیمت بیشتر از هزینه‌ای باشد که مشتری بالقوه در واقع حاضر است برای آن بپردازد، دیگر کیفیت بی معناست. از طرفی دیگر هم همانطور که بیان شد، قیمت پایین ممکن است محصول را بی کیفیت و بی ارزش معرفی کند و مشتری از خرید منصرف شود. قیمت ایده‌آل قیمتی است که موجب اطمینان و متقاعدسازی مشتری شود تا محصول ما را از میان محصولات مشابه رقبا انتخاب نماید.

۳. جلب اعتماد مشتری:

قیمت خیلی بالا و قیمت خیلی پایین برای مشتری می‌تواند ایجاد کننده‌ی سوتفاهم باشد. چرا که همواره در ذهن مشتری پیش فرضی در رابطه با میزان قیمت و علت آن وجود دارد. پس بایستی با تعیین قیمت معقول و منطقی برای کسب اعتماد مشتری تلاش کنیم.

اهداف استراتژی قیمت گذاری:

۱. اهداف مالی شرکت.

۲. برقراری تناسب با شرایط و واقعیت‌های حاکم بر بازار

۳. حفظ جایگاه محصول در بازار و در عین حال تطابق و هماهنگی قیمت با سایر عناصر موجود در بازاریابی

۴. حفظ ثبات قیمت‌ها

۵. ایجاد رقابت سالم و موثر و جلوگیری از رقابت منفی

مقالات مرتبط: بازاریابی محتوا چیست؟

استراتژی قیمت گذاری

روش‌های استراتژی قیمت‌گذاری:

۱. قیمت گذاری مبتنی بر مشتری:

از این استراتژی در جایی استفاده می‌شود که ۳ هدف را دنبال می‌کنیم:

۱. افزایش حداکثری تعداد مشتریان

۲. ایجاد فرصت برای فروش بیشتر

۳. شناخت جنبه‌های مختلف توانایی پرداخت مشتری

۲. قیمت گذاری مبتنی بر ارزش:

در این نوع از استراتژی با دو حالت مواجهیم:

۱. شرکت یا تولید کننده با تکیه بر قیمت تلاش می‌کند که ارزش بازار را نشان دهد.

۲. شرکت یا تولید کننده تلاش می‌کند قیمت محصول را به ارزشی که در ذهن مشتری هدف است نزدیک کند.

۳. قیمت گذاری مبتنی بر جامعه:

از این استراتژی در جایی استفاده می‌شود که هدف از تعیین قیمت، تشویق به خرید و یا جلوگیری و دلسرد کردن از خرید توسط جامعه می‌باشد. بعنوان مثال قیمت‌گذاری بالا برای دخانیات به منظور کاهش استفاده از آنها.

۴. قیمت گذاری مبتنی بر رابطه:

این نوع از قیمت گذاری توسط بازاریاب و برای ایجاد روابط موثر با مشتریان فعلی و یا بالقوه انجام می‌پذیرد.

مقالات مرتبط: استراتژی تبلیغات

کلام آخر

بطور کلی می‌توان گفت وظیفه‌ی استراتژی قیمت گذاری این است که به یک قیمت کارآمد دست یابد. یعنی قیمتی را پایه‌گذاری کند که بین کف قیمت یعنی قیمتی که پایین‌تر از آن موجب ضرر شرکت است و سقف آن یعنی قیمتی که بیشتر از آن مصرف کننده حاضر به پرداخت نیست تعادل ایجاد نماید. این استراتژی بایستی شامل دلایل منطقی برای متقاعدسازی مشتری به خرید بوده و سخنگوی خوبی نیز برای بیان ارزش برند باشد. در حوزه‌ی قیمت گذاری با روش واحدی مواجه نیستیم. بلکه متناسب با وضعیت بازار و تنوع محصول می‌توانیم از روش‌های مختلفی استفاده نماییم. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.