قیمت گذاری کالاهای صادراتی

قیمت گذاری کالاهای صادراتی

قیمت گذاری کالاهای صادراتی

قیمت گذاری کالاهای صادراتی اولین و مهمترین قدم برای ورود به عرصه‌ی صادرات می‌باشد. فضای قیمت گذاری داخلی و خارجی بسیار متفاوت از هم هستند. در قیمت گذاری خارجی، ما به فاکتورهایی نظیر میزان تقاضای بازار خارجی، چگونگی عملکرد بازارهای خارجی،‌ هزینه‌های تولید، هزینه‌های صادرات، شرایط رقابتی موجود در بازارهای خارجی،‌ هزینه‌های حمل و نقل، بیمه و… توجه می‌کنیم. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد تجارت می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

استراتژی قیمت گذاری کالاهای صادراتی:

زمانی که قصد ورود به حوزه‌ي صادرات را داریم، بایستی برای تهیه‌ي بهترین استراتژی در حوزه‌ی قیمت گذاری عوامل مختلفی را بررسی نماییم.

در طی پروسه‌ي تحقیقات بازار، می‌توانیم تمامی متغیرهایی را که بر قیمت محصولات و میزان سوددهی ما تاثیرگذار است مورد بررسی قرار دهیم.

با توجه به اهداف شرکت و استراتژی‌های تعیین شده برای کسب و کار، می‌توانیم به تحلیل عواملی مانند بازار رقابتی، تقاضای بازار، هزینه‌های تولید و مواردی از این دست بپردازیم. این بررسی‌ها ممکن است موجب قیمت‌گذاری‌های متفاوت در سطح داخلی و جهانی شود.

هزینه‌های اضافی نیز می‌تواند بعنوان یکی دیگر از فاکتورهای موثر در قیمت‌گذاری مورد بررسی قرار گیرد. این هزینه‌ها عموما شامل هزینه‌هایی هستند که از جانب کشور‌های وارد کننده تحمیل می‌شوند و مواردی همچون هزینه‌های گمرک،‌ نوسانات ارزی،‌ ارزش افزوده و … را دربرمی گیرند.

مقالات مرتبط: انتخاب محصول صادرات

قیمت گذاری کالاهای صادراتی

عوامل موثر بر قیمت گذاری:

برای تهیه‌ی استراتژی مناسب برای قیمت‌گذاری کالاهای صادراتی، نیاز است به بررسی دقیق‌تر برخی از عوامل موثر بر آن بپردازیم.

۱. اهداف:

ابتدا بایستی هدف خود را از ورود به بازار خارجی مشخص نماییم. اینکه آیا به دنبال ورود به یک بازار جدید هستیم و یا به دنبال کسب سود و افزایش تولیدات حوزه‌ی تجارتی خود. این هدف گذاری کمک خواهد کرد که بدانیم توجه ما بایستی دقیقا بر چه مسئله‌ای متمرکز باشد. بعنوان مثال قیمت گذاری در صادرات کالا به یک کشور در حال توسعه متفاوت از قیمت گذاری در کشورهای اروپایی خواهد بود.

۲. هزینه‌ها:

برآورد هزینه‌های تولید محصول و عرضه‌ی آن به بازار و به ویژه عرضه به بازارهای رقابتی در سطح جهانی، بیان کننده‌ی این نکته خواهد بود که آیا ورود به عرصه‌ی صادرات توجیه اقتصادی خواهد داشت یا خیر.

 ۳. بررسی میزان تقاضای بازار:

میزان تقاضای بازار هدف می‌تواند در قیمت گذاری و کاهش یا افزایش قیمت تاثیرگذار باشد. گاهی ممکن است میزان تقاضای کالایی آنقدر بالا باشد که پایین بودن قیمت به چشم نیاید. همچنین نوسانات ارزی نیز ممکن است میزان تقاضای محصولات را در بازار کاهش بدهد.

مقالات مرتبط:  عوامل شروع تجارت

قیمت گذاری کالاهای صادراتی

 

۴. فضای رقابتی:

 

بررسی فضای رقابتی نکته‌ای مهم در قیمت گذاری کالاها محسوب می‌شود. چرا که اگر در بازار کشور هدف، با رقبای بالقوه مواجه باشیم ناچار به کاهش قیمت محصولات خود هستیم. و برعکس اگر کالای ارائه شده از جانب ما منحصر به فرد باشد، می‌توانیم قیمت بالاتری نسبت به بازار داخلی اعلام کنیم.

۵. تغییرات قیمت در کالاهای صادراتی:

صادرکنندگان ممکن است با توجه به شرایط بازار و تغییرات قیمت مربوط به مواد اولیه، نرخ ارز، تورم و … ناچار به تغییرات قیمت کالاهای صادراتی خود باشد. در چنین شرایطی بایستی تغییرات قیمت به مشتریان و شرکا اعلام شود و فرصت کافی نیز در اختیارشان قرار دهیم تا علت این تغییرات را به مشتریان خود توضیح دهند.

کلام آخر

انجام پروسه‌ی قیمت گذاری کالاهای صادراتی به مراتب پیچیده‌تر از قیمت گذاری کالاهای داخلی است. چرا که عوامل موثر بر قیمت گذاری کالاها در سطح بین‌الملل، متاثر از عوامل مختلفی مانند تغییرات ارزی، پیچیگی‌ها و نیارمندی‌های بازار هدف، هزینه‌های مربوط به حمل و نقل و صادرات کالا،‌ هزینه‌های گمرک، بسته‌بندی، بیمه و سایر عواملی از این قبیل خواهد بود. ضمن اینکه نمی‌توان با قطعیت نرخ ثابتی را برای کالاهای صادراتی بیان کرد. بنابراین قیمت گذاری کالاهای صادراتی نیارمند بررسی‌های گسترده و دقیق و همه جانبه است. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.