نگرش‌ مثبت چیست؟

نگرش‌ مثبت

نگرش‌ مثبت به روش‌های پردازش اطلاعات با نگرش خوش بینانه گفته می‌شود. افرادی که مثبت اندیش هستند به جای تسلیم شدن در برابر مشکلات، با اراده‌ای محکم و راسخ بر چالش‌ها غلبه می‌کنند. به عبارت دیگر افراد مثبت اندیش به توانایی‌های خود و توانایی‌های فردی که از آنها کمک می‌گیرند ایمان دارند. به همین دلیل می‌توانند با هر مشکلی که روبه رو شوند آن را شکست دهند. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد توسعه فردی می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

فواید نگرش مثبت در محیط کار

۱- کاهش استرس:

کاهش استرس یکی از مزایای نگرش مثبت در محیط کار است. کاهش استرس و احساس شادی به پیشرفت شغلی ما در محیط کار کمک می‌کند. زمانی که در محیط‌های کاری پر استرسی فعالیت می‌کنیم نیاز به کنترل استرس داریم.

 

۲- افزایش بهره‌وری با نگرش مثبت:

نگرش مثبت کمک می‌کند سطح انرژی ما افزایش پیدا کند و استرس ما را کاهش می‌دهد. به همین دلیل استفاده از تفکر مثبت به بهبود افزایش بهره‌وری و افزایش تمرکز ما کمک می‌کند.

۳- بهبود امکان کسب مهارت:

نگرش مثبت ذهن افراد را باز می‌کند و به افراد کمک می‌کند با استفاده از برنامه‌های آموزش رسمی، مهارت جدیدی کسب کنند.  ضمن اینکه نگرش مثبت به ما کمک می‌کند انگیزه بیشتری برای کسب مهارت‌های جدید داشته باشیم. زیرا مطمئن می‌شویم توانایی یادگیری مهارت‌های جدید را داریم.

مقالات مرتبط: روش‌های افزایش خلاقیت

نگرش مثبت

۴- تصمیم‌گیری بهتر:

نگرش مثبت کمک می‌کند در محیط کار تصمیم‌گیری بهتر و نسبت به تصمیمات خود اطمینان بیشتری داشته باشیم.

۵- امکان استفاده از فرصت‌ها:

نگرش مثبت در محیط کار به ما کمک می‌کند از فرصت‌هایی مانند برنامه ارتقای شغلی یا برنامه آموزشی به بهترین شکل استفاده کنیم. افرادی که مثبت اندیش هستند از فرصت‌ها برای پیشرفت شغلی خود استفاده می‌کنند. استفاده از فرصت‌ها کمک می‌کند برای موفقیت‌های شغلی خود شانس بیشتری داشته باشیم.

۶- تسهیل تعاملات:

افرادی که مثبت اندیش هستند تعامل و ارتباط بیشتری با همکاران خود دارند. داشتن تعامل و ارتباط خوب با دیگران، کار تیمی و شبکه سازی را برای ما آسان می‌کند. داشتن نگرش مثبت به پیشرفت شغلی ما نیز کمک خواهد کرد.

۷- مدیریت بازخوردها و تعارضات:

با بهره‌گیری از بازخورد دیگران، می‌توانیم نقاط قوت و ضعف خود را بشناسیم تا به عنوان یک کارمند در سازمان عملکرد بهتری داشته باشیم. با مدیریت بازخورد و تعارضات می‌توانیم نگرش مثبت خود را بهبود بخشیم.

چگونه نگرش مثبت داشته باشیم:

۱- مراقبت از خود:

یکی از مهمترین روشهای نگرش‌ مثبت داشتن بدن سالم است. در این راستا خوابیدن به مدت ۸ ساعت موجب بهبود عملکرد کارکنان در محیط کار می‌شود. علاوه بر این، داشتن رژیم غذایی مغذی و متعادل باعث افزایش انرژی و آمادگی افراد برای انجام وظایف می‌شود.

۲- تقویت روحیه:

یکی دیگر از روش‌های نگرش مثبت در محیط کار داشتن ذهنیت سالم است. برای فعالیت‌هایی که باعث کاهش استرس و تقویت روحیه می‌شود وقت بگذاریم. این فعالیت شامل مدیتیشن، یوگا در محیط کار، گذراندن زمان لذت بخش با دوستان می‌شود. با  انجام این فعالیت‌ها که باعث احساس خوب ما می‌شود، نگرش مثبتمان را بهبود ببخشیم.

۳- تعامل با افراد مثبت:

نگرش مثبت باعث افزایش روحیه‌ی ما می‌شود. برای داشتن نگرش مثبت باید با همکاران مثبت اندیش در محیط کارمان ارتباط برقرار کنیم.

۴- سپاسگذاری کنیم:

یادآوری مواردی مانند موفقیت و عناصر مثبت زندگی، می‌تواند نگرش مثبت ما را بهبود ببخشد. در این راستا می‌توانیم یادداشتهای ذهنی تهیه کنیم یا مواردی که در آن اتفاق خوبی می‌افتد در دفتر یادداشت کنیم.

مقالات مرتبط: تله‌های روحی چیست؟

نگرش مثبت

نکات نگرش مثبت:

۱- افکار منفی را حذف کنیم:

برای حذف افکار منفی باید افکار خود را درست کنیم. بعنوان مثال فکر کنیم که مهلت کم برای تحویل کارها باعث بهبود بهره‌وری ما می‌شود. زمانی که در تفکر منفی خود نقصی مشاهده کنیم حفظ نگرش مثبت راحت‌تر می‌‌شود.

۲- به دنبال چیزهای خوب باشیم:

در اطراف خود به دنبال اتفاقات خوب باشیم. وقتی که احساس می‌کنیم اتقافات منفی نگرش مثبت ما را ضعیف می‌کند، روی اتفاقات مثبت تمرکز کنیم. عشق به خانواده، دوستان، همکاران و زیبایی‌های طبیعت باعث تقویت نگرش مثبت ما می‌شود. تلاش کنیم در محیط کار خود افکار مثبت را بهبود بخشیم.

۳- موارد تحت کنترل خود را تغییر دهیم:

برای این منظور روی بخش تحت کنترل خود تمرکز کنیم. زمانی که با مشکل رو به رو می‌ شویم برای بهبود وضعیت خود راهی پیدا کنیم. اگر نتوانیم برای مشکلات خود راه حل پیدا کنیم باید از تجربیات قبلی خود استفاده کنیم و با یادآوری این نکته که همه چیز همیشه بهتر می‌شود آرامش خود را حفظ کنیم.

۴-اشتباهات خود را بپذیریم:

یکی از نکته‌های مهم نگرش مثبت در محیط کار قبول کردن اشتباهات است. اشتباه کردن بخشی از انسان بودن است. برای حفظ نگرش مثبت می‌بایست خیلی به جنبه‌های منفی اشتباهات خود فکر نکنیم. اشتباه بهترین فرصت برای یادگیری است. به اشتباهات خود به عنوان فرصت برای یادگیری نگاه کنیم.

خلاصه مقاله:

نگرش‌ مثبت همواره بر روی تصمیمات و روال زندگی شخصی و کاری ما تاثیرگذار خواهد بود. با برخورداری از چنین نگرشی می‌توانیم حتی بدترین شرایط موجود را هم به نفع خود تغییر دهیم. برای این منظور لازم است روحیه‌ی خود را تقویت، ارتباطات خود را با افراد مثبت‌اندیش بیشتر و سپاسگذاری کنیم. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.