Idea Validation اعتبارسنجی ایده

اعتبارسنجی ایده چیست؟

اعتبارسنجی ایده

اعتبارسنجی ایده در موفقیت یک استارتاپ نقش مهم و تعیین کننده‌ای دارد. در بحث ایده، گاهی با ایده‌های عجیب و غیرعادی مواجه می‌شویم که غیرقابل دسترسی بنظر می‌رسند. در مقابل نیز گاهی ایده‌هایی وجود دارند که علیرغم منطقی بودن آنها، منجر به شکست می‌شوند. در بحث ایده‌پردازی‌ها بایستی بدانیم فقط برخی از آنها قابلیت اجرایی شدن دارند. به همین جهت برای اطمینان از میزان موفقیت یک ایده، بایستی حتما آن را اعتبارسنجی نماییم. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد کسب و کار می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

چگونگی اعتبارسنجی:

در اعتبارسنجی ایده‌ی کسب و کار یا استارتاپ، برمبنای آزمایش‌های انجام شده شواهدی را در رابطه با ایده بدست می‌آوریم که بتوانیم به سرعت و بصورت آگاهانه و بدون ریسک بهترین تصمیم را اتخاذ نماییم.

شروع پروسه‌ی اعتبارسنجی، از ایده آفرینی است و اصولا در نهایت به مشتری ختم می‌شود. هدف از انجام این پروسه، سنجش نتیجه‌ی عملی ساختن ایده در دنیای واقعی قبل از ساخت و عرضه‌ی محصول نهایی است.

اعتبارسنجی ایده

مقالات مرتبط: استارت‌ آپ‌ چیست؟ نحوه راه اندازی استارت آپ‌

اهمیت اعتبارسنجی:

هر ایده‌ي جدید که در ذهن شکل می‌گیرد، دارای جزئیات فراوانی است که چه بسا اشتباه نیز باشند. این اشتباهات ممکن است ایده‌ی ما را با خطر نابودی کامل مواجه سازند. در چنین شرایطی با استفاده از اعتبارسنجی ایده می‌توانیم در جهت کاهش خطرات احتمالی، افزایش سرعت ارائه‌ی خدمات و ارزش آفرینی در بازار هدف اقدام نماییم.

با اعتبارسنجی ایده می‌توانیم مانع سرمایه‌گذاری عظیم و تولید محصول و مفهومی شویم که در ادامه طرفداری نخواهد داشت. درواقع هدف ما از انجام این پروسه این است که از بابت تقاضای واقعی برای آن اطمینان حاصل نماییم در غیراینصورت ایده‌ی ما صرفا یک ایده‌ی جالب خواهد بود که از قابلیت اجراسازی برخوردار نیست. در پایان پروسه‌ی اعتبارسنجی، ایده باید بتواند یک مسئله‌ی واقعی را حل نماید یا به هدف موردنظر دست یابد و یا موجب انگیره‌دهی به سایر افراد شود.

برای اینکه ریسک‌های موجود در مسیر کسب و کار و استارتاپ خود را به حداقل برسانیم، بایستی به دو نکته توجه کنیم:

زمان ارائه‌ی آن مناسب باشد.

اطمینان از فروش کافی و کارآمد ایده.

ممکن است در هر یک از دو گزینه‌ی فوق به بن‌بست برسیم و این بدان معناست که هیچ مشتری حاضر به پرداخت هزینه برای ایده‌ی ما نخواهد بود.

مقالات مرتبط: انواع استارت آپ ها از دیدگاه استیو بلنک

مراحل اعتبارسنجی ایده:

۱. تمرکز بر روی مشکل:

ما در ایده‌هایی که در ذهن می‌پرورانیم به دنبال حل مشکل و مسئله‌ای هستیم که بطور معمول با آن مواجهیم. تنها و تنها، مشکل برای ما اهمیت دارد و نه راه‌حل آن.

۲. تعیین نوع مشکل:

در هر زمینه‌ای با مشکلات بسیاری مواجهیم. اما آنچه که بایستی بر روی آن متمرکز باشیم مشکلات عمده هستند. به عبارت دیگر مشکلی که به دنبال حل آن هستیم، یکی از چند مشکل عمده‌ای است که مشتریان بالقوه با آن روبه‌رو هستند.

بعنوان مثال اگر مصرف‌کننده و یا مشتری نهایی ما صاحب یک کسب و کار کوچک باشد، مشکلات اصلی او ممکن است در ۵ مورد خلاصه شود:

۱. فروش بیشتر، ۲. بازاریابی موثرتر، ۳. برون‌سپاری حقوق و مزایا، ۴. افزایش محصولات، ۵. حضور در شبکه‌های اجتماعی و انجام بهینه‌ی تبلیغات.

حالا در این رابطه اگر قصد ما تولید ابزاری برای شبکه‌های اجتماعی باشد، در اعتبارسنجی خود بایستی بررسی نماییم که آیا این مشکل برای صاحب یک کسب و کار کوچک، مشکل عمده تلقی می‌شود یا خیر.

ممکن است چنین فردی آنقدر دغدغه‌ی ۳ مشکل اول خود را داشته باشد که حتی محصول تولیدی ما با بهترین کیفیت نیز توجه او را جلب ننماید. به عبارتی اگر محصول ما نتواند پاسخگوی خوبی برای دغدغه‌های اصلی این مدیر باشد، وقت، توجه و هزینه‌ای نیز برای آن صرف نمی‌کند.

اعتبارسنجی ایده

مقالات مرتبط: دلایل شکست استارت آپ ها

۳. تعیین راه‌حل‌های موجود:

در هنگام تعامل با مشتریان ممکن است با روش‌هایی که آنان در جهت رفع مشکل خود بکار می‌گیرند آشنا شویم. در صحبت‌های آنان ممکن است با مواردی مانند استفاده از محصولات خاص، خدمات خاص، شرکت مشخص و یا برون سپاری مشکلات به شخص دیگری بربخوریم. مهم است که بدانیم درحال حاضر مشتریان هدف ما از چه طریقی مشکلات خود را حل و فصل می‌نمایند. ما به دنبال راه‌حل‌هایی هستیم که رقبایمان به مشتریان مشترکمان ارائه می‌دهند. در چنین شرایطی با دو حالت مواجهیم؛ یا با بازاری بزرگ با رقبای متعدد روبه‌رو می‌شویم و یا خلاء بازار در این حوزه. در مورد اخیر بایستی با احتیاط عمل کنیم چون ممکن است چنین مشکلی بطور محدود وجود داشته باشد و متقاضی خاصی برای آن نیابیم.

۴. جست و جوی بخش دردناک در راه‌حل‌ها:

در راه‌حل‌هایی که مشتریان مورد استفاده قرار می‌دهند بایستی به دنبال بخش‌های دردناک باشیم؛ یعنی آنچه در راه‌حل‌های موجود جایش خالیست یا مشتریان از آنها رضایت ندارند. ما هرگز به دنبال تولید محصولات مشابه نیستیم. حتی در صورت تولید محصول مشابه نیز حتما بایستی ۲۰٪ از محصولمان برخوردار از مزیت‌های رقابتی باشد. مشتریان بالقوه هنگام مقایسه‌ي محصولات موجود با محصولات جدید ما، بایستی به راحتی نقاط تمایز را درک نمایند. آنقدر بایستی بر راه‌حل‌های مورد استفاده و نقاط ضعف آنها اشراف داشته باشیم که با تمرکز بر روی آنها بتوانیم مشتریان را ترغیب به خرید محصولاتمان نماییم.

۵. کمک گرفتن از نظرات مشتریان برای نقشه‌ي راه:

اگر توانسته‌ایم مشکل بزرگی که اکثر افراد با آن مواجهند را حل کنیم، به این معناست که تعدادی مشتری اجباری به واسطه‌ی حل مشکل در اختیار داریم. حال می‌توانیم برای شروع و ادامه‌ی مسیر از نظرات و دیدگاه آنان استفاده نماییم. این مخاطبان می‌توانند بهترین مشاوران به ما در جهت عملی کردن ایده‌های ذهنی‌مان باشند.

کلام آخر

اعتبارسنجی ایده جزو مهمترین اقداماتی است بایستی قبل از عملی کردن ایده‌های ذهنی خود انجام دهیم. این روش فرصت‌ها و تهدیدها را برایمان مشخص و مسیر موفقیت را برایمان هموار می‌کند. برای این منظور نیازمند گذر از مراحلی همچون تعیین مشکل، بررسی راه‌حل‌های موجود، ارزیابی راه‌حل‌های احتمالی، تعامل با مشتری و… هستیم. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.