Increase Creativity افزایش خلاقیت

افزایش خلاقیت

افزایش خلاقیت

افزایش خلاقیت به ما کمک می‌کند تفکر خلاق و مهارت ایده پردازی و توانایی حل مسئه را تقویت کنیم. از افزایش‌خلاقیت برای تولید ایده‌های جدید استفاده می‌کنیم. خلاقیت یکی از مهارت‌های مهم در محیط کار است. همچنین خلاقیت به ما کمک می‌کند روشهایی برای حل مشکلات پیدا کنیم.

روش‌های افزایش خلاقیت:

۱- خودمان را متعهد به خلاقیت کنیم:

یکی از مهمترین روش‌های افزایش خلاقیت، متعهد بودن به خلاقیت است. برای افزایش خلاقیت می‌بایست تلاش خود را بکنیم، اهداف خود را مشخص کنیم و از دیگران کمک بگیریم.

۲- برای افزایش خلاقیت متخصص شویم:

متخصص بودن یکی دیگر از روشهای افزایش خلاقیت است. با داشتن تخصص می‌توانیم به یک راه حل برای مشکلات فکر کنیم.

افزایش‌خلاقیت

۳- به کنجکاوی خود پاداش دهیم:

یکی از موانع روش‌های افزایش خلاقیت این است که احساس کنیم کنجکاوی یک کار افراط گرایانه است. وقتی که در مورد چیزی کنجکاوی می‌کنیم به جای سرزنش کردن می‌بایست به خود پاداش دهیم. علاوه بر پاداش دادن به خود، توسعه انگیزه درونی یکی از روشهای افزایش خلاقیت است.

۴- ریسک کنیم:

ریسک کردن یکی دیگر از بهترین روشهای این استراتژی  است.  برای این استراتژی خود باید ریسک پذیر باشیم. علاوه بر تلاش می‌بایست استعدادهای خلاقانه خود را بهبود بخشیم.

افزایش خلاقیت

۵- اعتماد به نفس خود را افزایش دهیم:

یکی از مهمترین روشهای این فرآیند افزایش اعتماد به نفس است. کاهش توانایی‌های ما مانع خلاقیت می‌شود. به همین دلیل افزایش اعتماد به نفس بسیار مهم است. برای این استراتژی باید تلاش‌های خود را تحسین نماییم، از پیشرفت‌های خود یاد‌داشت برداری کنیم و به خلاقیت و کنجکاوی خود پاداش دهیم.

افزایش خلاقیت

۶- برای خلاقیت وقت بگذاریم:

یکی دیگر از روش‌های این استراتژی این است که برای تمرکز کردن روی پروژه‌های خلاقانه، زمانی را مشخص کنیم. اگر برای توانایی‌های خلاقانه خود وقت نگذاریم نمی‌توانیم آنها را افزایش دهیم.

۷- باید بر نگرش منفی غلبه کنیم:

یکی از روش‌های این استراتژی غلبه بر نگرش و دیدگاه‌های منفی است. افکار منفی توانایی و استعدادهای خلاقانه ما را مختل می‌کند.

۸- با ترس از شکست مبارزه کنیم:

یکی از روش‌های دیگر این استراتژی مقابله با ترس از شکست است. ترس از شکست باعث از رونق افتادن پیشرفت یا کسب و کار ما می‌شود. هر گاه با اشتباهات مواجه شدیم با خود تکرار کنیم اشتباهات بخشی از این فرآیند است.

۹- راه حل‌های متعدد را جست و جو کنیم:

یکی از روشهای این مهارت پیدا کردن مهارت حل مسئله است.  پیدا کردن راه حل برای مشکل به این استراتژی کمک می‌کند. به جای ادامه دادن ایده، زمانی را مشخص کنیم تا بتوانیم راه حلی برای غلبه بر مشکلات پیدا کنیم.

۱۰- روزنوشت خلاقیت داشته باشیم:

یکی از روش‌های این استراتژی استفاده از روزنوشت است. با استفاده از این روزنوشت می‌توانیم ایده‌های خود را ذخیره کنیم که در آینده منبع الهام باشند.

۱۱- باید خود را به چالش بکشیم و فرصت ایجاد کنیم:

برای توسعه مهارت‌های خلاقانه باید خود را به چالش بکشیم. مثلا خود را به ایجاد یک پروژه جدید مشغول کنیم یا از ابزارهای تازه برای پرو‌ژه‌های خود استفاده کنیم.

خلاصه مقاله:

افزایش خلاقیت انواع مختلفی دارد که با کمک آنها می‌توانیم مهارت‌های ایده پردازی، توانایی حل مسئله و پذیرای ایده‌های جدید بودن را بهبود بخشیم تا برای هر چالش به بهترین راهکار برسیم. در این رابطه روش‌ها و تکنیک‌های بسیاری به ما کمک خواهند کرد. مانند مبارزه با ترس، روزنوشت، افزایش اعتماد به نفس و… .

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب
سبد خرید
پیمایش به بالا
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.