Technology Transfer انتقال فناوری

انتقال فناوری

انتقال فناوری فرآیندی است برای انتقال تکنولوژی از یک فرد یا سازمان به فرد یا سازمان دیگر همراه با دانش و مهارت‌های بکارگیری آن. اما این پروسه به سادگی صحبت درمورد آن نیست؛ بلکه فرآیندی است پیچیده و دشوار که بدون برخورداری از دانش و اطلاعات کافی، باعث از دست رفتن سرمایه و زمان و همچین منجر به ضعف تکنولوژی ملی می‌شود. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد مدیریت می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

انتقال فناوری

انتقال فناوری و استفاده از فناوری‌های موجود می‌تواند منجر به نوآوری و تولید محصولات جدید شود. انتقالات تکنولوژی باعث افزایش سطح توسعه محصولات و تجاری سازی آنها می‌شود. اما نکته‌ی حائز اهمیت در این رابطه، استفاده از متد و روش‌های منظم و سازمان یافته جهت این انتقال است. اهمیت این موضوع به ویژه در حوزه‌ی فناوری های اصلی و کلیدی بطور ویژه‌تری احساس می‌شود. برای این منظور لازم است تا پروسه‌ی انتقال فناوری را بطور کامل و صحیح درک کرده و به بهترین نحو مورد استفاده قرار دهیم. نتیجه‌ی این امر ارزش قابل توجهی است که در صنایع درحال توسعه با آن مواجه خواهیم شد.

مقالات مرتبط: مدیریت بحران چیست؟

انتقال فناوری

شیوه‌های انتقال فناوری:

انتقال تکنولوژی و فناوری را به دو شیوه‌ی عمودی و افقی داریم.

در انتقال عمودی با انتقال تحقیق و توسعه مواجهیم؛ یعنی در این روش دانش فنی و نتایج حاصل از تحقیقات کاربردی به مرحله‌ی توسعه و طراحی منتقل می‌شود. در ادامه نیز با تجاری شدن، تکنولوژی وارد عرصه‌ی تولید می‌شود.

اما در انتقال افقی با انتقال توانمندی مواجهیم. به این صورت که تکنولوژی با یک سطح توانمندی ثابت در یک کشور، وارد کشور دیگری می‌شود. در این زمینه هرچقدر که سطح فناوری و تکنولوژی کشور گیرنده بالاتر باشد، هزینه‌ی انتقال پایین‌تر است.

عوامل موثر بر نحوه‌ی انتقال:

۱. انگیزه، هدف، معیار و سود مورد توافق بین عرضه کننده‌ی تکنولوژی و متقاضی آن

۲. سطح پیشرفت تکنولوژی و پتانسیل‌های متقاضی

۳. استراتژی بکار گرفته شه توسط فروشنده

۴. میزان اطلاعات متقاضی و توانایی مذاکره و چانه‌زنی

۵. سیاست‌های کلی حاکم بر تکنولوژی در کشور متقاضی

اهمیت انتقال فناوری:

فناوری امروزه بعنوان یکی از عناصر مهم و ضروری برای رشد و توسعه‌ی اجتماعی و اقتصادی کشورها محسوب می‌شود. پیشرفت‌های چشمگیری که کشورهای توسعه یافته با آن مواجهند، نشات گرفته از این فناوری‌ها و نوآوری‌های جدید است که همواره درحال توسعه و عرضه می‌باشند. از طرف دیگر نیز با کشورهای درحال توسعه و کمتر توسعه یافته مواجهیم که دارای شکاف‌های فناورانه با کشورهای توسعه یافته هستند. این کشورها همواره در حال تلاش برای جبران کمبودهای اقتصادی و دست‌یابی به فناوری می‌باشند.

انتقال فناوری و توسعه‌ي آن دو مقوله‌ی کاملا بهم وابسته هستند که کشورهای درحال توسعه می‌توانند جهت دست‌یابی به فناور‌ی‌های مورد نیازشان از آنها استفاده نمایند. کشورهای درحال توسعه این دو فرآیند را بصورت مکمل هم درنظر می‌گیرند و با انتقال فناوری در جهت کاهش و رفع شکاف‌ها و افزایش روند توسعه حرکت می‌کنند.

مقالات مرتبط: شراکت در کار؛ انواع شراکت در کسب و کار

انتقال فناوری

مزایای انتقال فناوری:

۱. بهبود کیفیت محصولات:

با روند رو به رشد فناوری، تولیدکنندگان همواره در تلاشند که محصولات تولید شده همگام با فناوری‌های جدید و کیفیت بالا باشد. برای این منظور شرکت‌ها می‌توانند هم از منابع داخلی و هم از ایده‌ها و نوآوری‌های خارجی استفاده نمایند. برای انتخاب یکی از این دو عامل برای افزایش کیفیت، عواملی مانند دسترسی به فناوری، زمان، توانمندی‌های مالی تعیین کننده خواهند بود. از آنجایی که در فضای کسب و کارها همواره با تغییرات تقاضا مواجهیم، تکیه بر منابع داخلی کارساز نخواهد بود.

۲. نوآوری‌های مقرون به صرفه:

هدف اصلی که شرکت‌ها از انتقال و استفاده از فناوری‌ها دنبال می‌کنند، تولید محصولات جدید و با کیفیت، به اقتصادی‌ترین شکل ممکن است. در شرایطی که منابع داخلی توسعه یافتگی لازم را نداشته باشند، توسعه فناوری با توسل به منابع داخلی غیرممکن خواهد بود. در چنین شرایطی بهتر آن است که از ایده‌های خارجی استفاده نماییم. شرکت‌ها برای مدیریت منابع مالی و رویه‌های قانونی، بایستی ساختاری نظامند و منسجم برخوردار باشند. درغیر اینصورت هزینه‌های زمانی و مالی که برای آن صرف می‌شود بیشتر از حد انتظار خواهد بود.

کلام آخر

پروسه‌ی انتقال فناوری، جابه‌جایی دانش فنی، تکنولوژی و مهارت است. این انتقال و جابه‌جایی می‌تواند موجب نوآوری و توسعه‌ی محصولات و همچنین پیشرفت و توسعه‌ی صنایع و کشورها شود. ضمن اینکه امروزه کشورهای درحال توسعه و کم توسعه یافته بیش از همه به این انتقال برای رشد و پیشرفت خود نیاز دارند. شیوه‌های این انتقال با توجه به ماهیت کسب وکار و منابع تحت اختیار و عوامل موثر مانند انگیزه متفاوت خواهد بود. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.