Viral Marketing بازاریابی ویروسی

بازاریابی ویروسی چیست؟

بازاریابی ویروسی

بازاریابی ویروسی روشی است که با نشر و تکثیر به رشد می رسد. در روش بازاریابی ویروسی افراد پیام تبلیغاتی شرکت را به دیگران انتقال می دهند. این روش مانند ویروس از شیوه نشر و تکثیر استفاده می کند، به شکلی که پیام مورد نظر به هزاران نفر برسد. خارج از فضای مجازی، بازاریابی شبیه بازاریابی دهان به دهان است. اما تفاوت‌هایی وجود دارد که این روش را مورد قبول دانسته است.

اگر بخواهیم در مورد یکی از نمونه‌های موفق بازاریابی ویروسی صحبت کنیم، سرویس هات میل است. سرویس ایمیل هات میل یکی از بهترین ارائه دهندگان خدمات ایمیل می‌باشد و بر پایه شیوه معرفی شبکه‌ای است. در این روش خدمات پیام رسانی رایگان بود، پیام ساده به انتهای پیام‌ها متصل می‌شد، ارسال ایمیل توسط کاربران به دوستان و اعضای خانواده صورت می گرفت و این افراد با سرویس ثبت نام در هات میل آشنا می‌شدند. این سرویس بر پایه افزایش دامنه‌های فردی، ایمیل‌های مورد نظر را دریافت می کرد.

همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد بازاریابی می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

عناصر مهم بازاریابی ویروسی:

۱. ارائه خدمات و محصولات ارزشمند:

رایگان کلمه‌ای ارزشمند و قدرتمند است. این کلمه در زبان لغات بازاریابان یک عبارت شگفت انگیز محسوب می‌شود. برنامه‌هایی که برای بازاریابی ویروسی در نظر گرفته می‌شود برای جلب توجه مخاطبان صورت می‌گیرد و یک سری انتخاب ارزشمند به صورت رایگان در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد. بعنوان مثال ارائه خدمات رایگان سرویس ایمیل و اطلاعات مفید رایگانی که از نظر مشتری بسیار ارزشمند می‌باشد. مشتریان به محصولات و خدمات ارزان قیمت بسیار علاقه دارند و برای بدست آوردن آن تلاش زیادی می‌کنند. محصول خدمات رایگانی که کیفیت مطلوب را دربرگیرد، مهمترین گام بازاریابی محسوب می‌شود.

۲. انتقال راحت پیام و تکثیر تبلیغات:

ویروس زمانی راحت تکثیر می‌شود که امکان انتقال آن به راحتی فراهم شود. راه ارتباطی و رسانه‌ای برای انتقال پیام به همین شکل است. در این روش مثلا استفاده از نسخه رایگان از نرم افزار یا وب سایت‌ها موارد مهمی محسوب می‌شوند.

۳. ایجاد شرایط برای رشد:

در بازاریابی ویروسی می‌بایست شرایط برای گسترش فراهم باشد. شیوه‌های انتقال ویروس باید با سرعت مقیاس پذیری صورت گیرد و شرایط قابل اندازه گیری فراهم شود. قبل از شروع بازاریابی لازم است که آمادگی لازم برای تطابق سریع سیستم با درخواست وجود داشته باشد.

۴. استفاده از شبکه‌های ارتباطی موجود:

اغلب افراد موقعیت‌های اجتماعی خوبی دارند. اینطور که روانشناسان صحبت می‌کنند، هر شخص در اطراف خود شبکه متشکل از ۸ الی ۱۲ نفر دارد. در بازاریابی ویروسی که به آن شبکه‌ای می گویند، از قدرت شبکه ارتباطی انسانی استفاده می‌شود. به صورتی که گروه‌های قوی با گروه‌های ضعیف با هم ارتباط برقرار کنند.

مقالات مرتبط: بازاریابی عصبی چیست؟

بازاریابی ویروسی

تکنیک های بازاریابی ویروسی:

بازاریابی ویروسی دسته بندی‌های مختلفی دارد و هریک وظایف مخصوص به خود را انجام می‌دهند.

۱. بازاریابی ارزشی:

بعضی از ویروس‌ها در سبک ارزشی خاصی شناسایی می‌شوند. در این شرایط شرکت محصولی را ارائه می‌دهد که کیفیت خوبی دارد و مشتری تشویق می‌شود این محصول را به دیگران معرفی کند. در این روش کیفیت محصول حرف اول را می‌زند و باید باکیفیت باشد که مشتری انگیزه پیدا کند تا تبلیغ محصول صورت گیرد و شرایط دقیق‌تری ایجاد شود.

۲. بازاریابی حیله‌ای:

این روش به شکلی است که فرد محصولی را به فرد دیگر معرفی می‌کند و در ازای آن پاداش دریافت می‌کند. آنچه این روش را قابل قبول می‌داند کیفیت محصول و روش معرفی است. این روش بازاریابی باعث می‌شود موقعیت ریسک مشخص باشد.

۳. بازاریابی مارپیچی:

در بازاریابی ویروسی فرد براساس تجربیاتی که از محصول و خدمات دارد می‌تواند به نشر آن بپردازد. مشخص است که این روش می‌تواند سیاست‌های مخصوص را دربرگیرد.

۴. بازاریابی ناخوشایند:

در این روش تجربیات خود را به فرد دیگر به اشتراک می‌گذارد به شکلی که جنبه هشدار دارد و به فرد این امکان را می‌دهد که از انتخابهای اشتباه دوری کند.

روشهای انتقال بازاریابی ویروسی:

اولین روش برای انتقال بازاریابی ویروسی نوشتن اطلاعات در وب سایت‌هایی است که اطلاعات را به ایمیل دریافت کنندگان ارسال می‌نماید. این روش کلمه به وب نامیده می‌شود و با اصطلاح wow نشان داده شود.

روش دیگر ارسال پیام به صورت جوک و تصویر از روش ایمیل است که کلمه به ایمیل نامیده می‌شود. یک نوع از بازاریابی است که به صورت دهان به دهان است و شایعات و اخبار را دربرمی‌گیرد. روش بازاریابی دهان به دهان گزینه بهتری محسوب می‌شود.

روش دیگر در بازاریابی بر اساس گشت است. در این روش سایت‌ها برای رجوع مشتریان خود پاداشی تعیین می‌کنند و می‌توانند شرایط خاصی را ایجاد نمایند.

بحث‌های مردمی از دیگر روش‌های این قبیل بازاریابی است.

مزایای بازاریابی ویروسی:

۱. افزایش مشتریان علاقمند به برند

۲. زمان کم و رشد زیاد

۳. کسب اعتبار قابل قبول

۴. بهتر دیده شدن

۵. ارزان بودن

مقالات مرتبط: بازاریابی رابطه‌ای چیست؟

بازاریابی ویروسی

محدودسازی هزینه‌های تبلیغاتی:

استراتژی بازاریابی ویروسی مانند ویروس عمل می‌کند. به شکلی که انتشار در زمان کم صورت می‌گیرد و افراد بیشتری را به خود جذب می‌کند و سطح ترافیک وب سایت بیشتر می‌شود. از طرفی دیگر وقتی تبلیغات بیشتر می‌شود افراد در مورد محصول مورد نظر صحبت می‌کنند و این موضوع اعتبار برند را بیشتر می‌کند. از برند استفاده بهتری می‌شود و در نهایت برند تبلیغاتی با گسترش بیشتری دنبال می‌شود.

معایب بازاریابی ویروسی:

۱. در این روش کنترل نام و نشان تجاری توسط شرکت کار سختی است.

۲. مسیر رشد در این روش قابل پیش بینی نیست.

۳. سنجش و اندازه گیری به سختی دیده می‌شود.

۴. شرکت ها نمی‌توانند رفتار کاربران را به طور دقیق دریافت کنند.

۵. در این روش کپی برداری زیاد دیده می‌شود و بارها دیده شده رقیبان از ابزارهای ارتباطی مشابه استفاده می‌کنند.

کلام آخر

بازاریابی ویروسی به تکثیر یک روش اطلاع رسانی می‌پردازد که به شکل اتوماتیک صورت می‌گیرد. در این روش محتوای انتشار مهم است. اگر وضعیت انتشار قابل قبول باشد می‌تواند نتیجه خوبی را نیز به همراه داشته باشد اما گاهی محتوا به صورت تحریف شده منتشر می‌شود.

مشتریان اهداف خود را به واسطه موقعیت تبلیغات دنبال می‌کنند و تصویرسازی می‌تواند این مسیر را هموارتر سازد. البته تصویرسازی‌های محتوایی در سالهای اخیر به سایر روش‌های بازاریابی برتری داشته است. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.