Management Benchmarking بنچمارک مدیریت

بنچمارک مدیریت چیست؟

 بنچمارک مدیریت به شرکت‌ها کمک می‌کند تا با مشاهده کارهایی که شرکت‌های دیگر انجام می‌دهند، در مورد بهبود شیوه‌های تجاری خود برنامه ریزی کنند. بنچمارک می‌تواند به کسب و کارها در کاهش هزینه‌ها، افزایش سود، تقویت وفاداری و رضایت مشتری کمک کند.

شرکت‌ها می‌توانند از شیوه‌های تجاری و مدیریت، رقبا در صنعت خود یا شرکت‌هایی که در بخش‌های کاملاً نامرتبط فعالیت می‌کنند، بیاموزند. در ادامه به صورت مفصل به این موضوع می‌پردازیم با ما همراه باشید. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد بازاریابی می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

بنچمارک مدیریت چیست؟

بنچمارک مدیریت، فرآیندی است برای اندازه‌ گیری عملکرد محصولات، خدمات یا فرآیندهای یک شرکت در برابر محصولات شرکت دیگر که به‌ عنوان بهترین‌ها در صنعت خود شناخته می‌شوند.

هدف از بنچ مارک مدیریت، شناسایی فرصت های داخلی برای بهبود است؛ با مطالعه شرکت‌هایی با عملکرد برتر، و تحلیل آنچه که چنین عملکرد برتر را ممکن می‌سازد، و مقایسه آن فرآیندها با نحوه عملکرد کسب‌ و کارمان، می‌توانیم تغییراتی را اعمال کنیم که پیشرفت‌های قابل توجهی را به همراه خواهد داشت.

این موضوع ممکن است به معناهای زیر باشد:

 • تغییر ویژگی‌های یکی از محصولاتمان برای مطابقت بیشتر با پیشنهاد رقیب
 • تغییر دامنه خدماتی که ارائه می‌دهیم
 • نصب یک سیستم جدید مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) برای فعال کردن ارتباطات شخصی‌‌تر با مشتریان و همدلی با مشتری

برای مثال بنچمارک مدیریت در مراقبت‌های بهداشتی به مراکز مراقبت‌های بهداشتی مانند بیمارستان‌ها کمک می‌کند تا با کنترل هزینه‌های مراقبت‌های بهداشتی، کیفیت بهتری از مراقبت ارائه کنند و تجربه بیمار را بهبود بخشند.

دو نوع اساسی از فرصت‌های بهبود بنچ مارک وجود دارد: مستمر و چشمگیر. 

بهبود مستمر افزایشی است و فقط شامل تغییرات کوچک برای به دست آوردن پیشرفت های قابل توجه است. بهبود چشمگیر را فقط میتوانیم از طریق مهندسی مجدد کل فرآیند کار داخلی حاصل کنیم.

اصطلاح “بنچمارک مدیریت استراتژیک” برای توصیف زمانی به کار می‌رود که یک شرکت علاقه‌مند به مقایسه عملکرد خود با بهترین در صنعت یا آنچه به عنوان عملکرد خوب در سطح جهانی تلقی می‌شود، باشد. این فرآیند اغلب شامل نگاهی فراتر از صنعت اصلی شرکت به شرکت‌هایی است که به دلیل موفقیت در یک عملکرد یا فرآیند خاص شناخته شده اند.

مقالات مرتبط: تحلیل رقبا در کسب و کار

بنچمارک مدیریت

دلایل بنچمارک مدیریت

بنچمارک مدیریت کمک می‌کند که یک فرآیند خاصی در شرکت ما تقویت شود. برخی از سازمان‌ها از بنچمارک مدیریت به‌ عنوان وسیله‌ ای برای بهبود بخش‌های مجزای کسب‌ و کار خود و نظارت بر استراتژی‌ها و رویکردهای تغییر رقبا، استفاده می‌کنند. 

صرف نظر ازهدف که داریم، به روزرسانی دیدگاهمان از صنعت و رقبا بخش ارزشمندی از شیوه‌های مدیریت موثر در دنیایی است که دائما در حال تغییر است.

تعدادی از دلایل و محرک‌های اصلی برای ایجاد بنچمارک مدیریت در یک شرکت وجود دارد.

متداول ترین محرک برای بنچ مارکینگ از داخل سازمان ناشی می‌شود که یک فرآیند یا رویکرد را می‌توانیم بهبود ببخشیم. سازمان‌ها در مقاطع زمانی مختلف و در شرایط مختلف داده‌های مربوط به عملکرد خود را جمع‌آوری می‌کنند و ضعف‌ها یا زمینه‌هایی را برای تقویت شناسایی می‌کنند. 

بسیاری از سازمان‌ها خود را با رقبا مقایسه می‌کنند تا ضعف‌های موجود در ارائه خدمات یا محصول را شناسایی کرده و از بین ببرند یا به مزیت رقابتی دست یابند. داده‌های جمع‌آوری‌ شده در یک بنچمارک مدیریت رقابتی، بینش خاصی را در مورد فرآیندها و تفکر رقیب ارائه می‌دهد.

شرکتی که به روند خود مشغول است به راحتی مسیر رقبا و نوآوری‌های جهانی و تغییر تقاضای مشتریان را از دست می‌دهد. 

باید توجه داشته باشیم، در حالی که اندازه‌ گیری و نظارت بر عملکرد برای همه فرآیندهای مهم تجاری مهم است، باید نسبت به اقدام کردن و اعمال تغییرات صرفاً بر اساس دیدگاه داخلی از عملیات خود محتاط باشیم. 

توجه داشته باشید بنچمارک بر اساس عملکرد گذشته است که ممکن است آینده را به درستی پیش‌بینی نکند. 

نحوه بنچمارک مدیریت

بنچمارک مدیریت یک فرآیند ساده، اما مفصل و پنج مرحله ای است:

 • یک محصول، خدمات یا بخش داخلی را برای بنچ مارک انتخاب می کنیم.
 • تعیین می کنیم که باید کسب‌وکارمان را با کدامیک از سازمان‌ها مقایسه کنیم.
 • اطلاعات مربوط به عملکرد داخلی یا بنچ مارک آنها را جمع آوری می کنیم.
 • داده های هر دو سازمان را برای شناسایی ضعف‌های عملکرد شرکت خود مقایسه می کنیم.
 • فرآیندها و خط مشی های موجود را می پذیریم.

بنچمارک مدیریت نشان می دهد که چه تغییراتی بیشترین تفاوت را ایجاد می کند، اما این به شما بستگی دارد که آنها را در جای خود قرار دهید.

برای اینکه هر چیزی را محک بزنیم، باید داده های کمی برای مطالعه در دسترس داشته باشیم. این به معنای تجزیه فرآیندهای داخلی برای محاسبه عملکرد بنچمارک است. 

همه چیز را کمیت می کنیم، زیرا فقط اطلاعات قابل اندازه گیری را می توان به دقت مقایسه کرد.

مقالات مرتبط: مطالعات بازار چیست؟

بنچمارک مدیریت

مزایای بنچمارک مدیریت

بنچ مارک مدیریت علاوه بر کمک به شرکت‌ها برای کارآمدتر شدن و سودآوری مزایای دیگری نیز دارد. مانند:

 • بهبود درک کارکنان از ساختارهای هزینه و فرآیندهای داخلی
 • تشویق تیم سازی و همکاری به منظور رقابتی شدن بیشتر
 • افزایش آشنایی با عملکرد بنچمارک مدیریت و فرصت‌های بهبود در سطح شرکت

در اصل، بنچمارک مدیریت به ما و کارمندان کمک می کند تا بفهمند چگونه یک قطعه کوچک از فرآیندها یا محصولات یک شرکت می تواند کلید موفقیت بزرگ باشد. همانطور که مشارکت یک کارمند می تواند به یک برد بزرگ منجر شود.

کلام آخر

بنچمارک یک ابزار بالقوه قدرتمند برای ارتقای بهبود مستمر در یک سازمان است. سازمان‌های با عملکرد بالا تلاش می‌کنند فرآیندها، عملکردها یا پیشنهادهایی را که برای کسب‌ و کارشان مهم است شناسایی کنند و کارایی و اثربخشی آن‌ها را در برابر رقبای پیشرو یا نوآوران پیشرو ارزیابی کنند. شرکت‌ها از بنچمارک مدیریت استفاده می‌کنند تا یاد بگیرند چگونه فرآیندهای خود را با مقایسه با سایر شرکت‌ها که قوی تر هستند، بهبود ببخشند. بنچمارک به تولید ایده‌هایی برای بهبود فرآیندها، رویکردها و فناوری‌ها برای کاهش هزینه‌ها، افزایش سود و تقویت وفاداری و رضایت مشتری کمک می‌کند. دلایل متفاوتی (نظیر تغییر استاندارد جامعه جهانی، عملکرد بهتر رقبا در سیستم مدیریت کسب و کار و غیره)، می‌تواند برای ایجاد نیاز به بنچ مارک مدیریت وجود داشته باشد. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

 

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.