تاثیر روابط عمومی بر تجارت

تاثیر روابط عمومی بر تجارت

تاثیر روابط عمومی بر تجارت

تاثیر روابط عمومی بر تجارت از آن جهت مورد بررسی قرار می‌گیرد که امروزه بازاریابی بیشتر از هر چیز بر پایه‌ی روابط عمومی استوار است. در گذشته تبلیغات محصولات و کسب و کارها از دریچه‌ی رسانه‌ها انجام می‌شد. مدیران کسب وکار همواره هزینه‌های هنگفتی در زمینه‌ی تبلیغات متحمل می‌شدند. اما امروزه برقراری ارتباط مستمر با مشتریان و فروش و معرفی محصولات و خدمات از این طریق، به نوعی مزیت رقابتی محسوب شده و بسیار حائز اهمیت است.

نقش روابط عمومی در کسب و کارها:

مسئول روابط عمومی را می‌توان بعنوان مدیر و رهبر برنامه‌های بازاریابی هر مجموعه درنظر گرفت. هر سازمان برای بهره‌مندی از بازاریابی قوی در فضای رقابتی موجود لازم است بخش روابط عمومی خود را تقویت نماید. توانایی برقراری ارتباط قوی با مشتریان و تعاملات مثبت با آنان، در سود دهی کسب و کار بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

روابط عمومی می‌تواند در زمان کمتر اطلاعات بیشتر و مفیدتری در رابطه با اهداف و ساز و کار شرکت در اختیار مخاطب قرار دهد.

حتی می‌توان گفت روابط عمومی از لحاظ هزینه نیز به صرفه‌تر از تبلیغات رسانه‌ای است و این در حالی است که تاثیرات ناشی از آن عمیق ‌تر خواهد بود.

اهداف روابط عمومی:

۱. آگاهی دادن در رابطه با محصول:

برای آشنایی بیشتر مشتریان با محصولات و خدمات ارائه شده از جانب ما، روابط عمومی می‌تواند مرجع امنی باشد که مشتریان با مراجعه به آن با کاربرد و ویژگی‌های محصولات آشنا می‌شوند.

۲. افزایش تقاضا:

تاثیر روابط عمومی بر تجارت

با معرفی و ذکر محاسن و کاربردهای محصولات و خدمات، از طریق اطلاع رسانی توسط رسانه‌های جمعی، امکان بالارفتن تقاضای مشتریان برای کالای ارائه شده از جانب ما افزایش خواهد یافت.

۳. ارتباط مستقیم:

برخی از سازمان‌ها با استخدام افرادی جهت تصدی سمت روابط عمومی تلاش می‌کنند ارتباط خود را با مشتریان هدف و همچنین با بازار فروش محصولات تقویت نمایند. ارتباط مستقیم با مشتریان باعث آشنایی با انتظارات و همچنین تشخیص سطح رضایت و عدم رضایت آنان ازمحصولاتمان می‌شود. ارتباط فعال با عرضه کنندگان نیز موجب می‌شود نبض بازار را در دست داشته باشیم و امکان فروش به موقع و بیشتر را برایمان فراهم می‌کند.

نظارت بر فرآیند بازاریابی:

همانطور که گفتیم بخش روابط عمومی در هر مجموعه، بعنوان مدیر و رهبر در امر بازاریابی شناخته می‌شود. به دلیل ارتباطات مسئولین روابط عمومی با بخش‌های داخلی و خارجی هر سازمان و نظارت مستمر بر تولیدات و پروسه‌ی بازاریابی، می‌توان نتایج مطلوب‌تری را در این زمینه از مجموعه انتظار داشت.

روابط عمومی تجاری و تبلیغات:

برخلاف آنچه که بنظر می‌رسد، بین دو مفهوم فوق تفاوت‌های فراوانی وجود دارد.

در روابط عمومی تجاری ما با ارتباط دو سویه‌ی سازمان و مشتریان مواجهیم. این در حالی است که در تبلیغات ارتباط یک سویه و از جانب کسب وکار است؛ یعنی سازمان به تبلیغ محصولات خود می‌پردازد و مشتری بدون هیج توضیح اضافه‌ای در جهت رفع ابهامات موجود، بایستی برای خرید محصولات مجاب شود.

هدف در روابط عمومی تجاری کسب رضایت حداکثری مشتری است. اما در تبلیغات هدف صرفا کسب سود بوده و به افزایش مشتریان متمرکز است.

در روابط عمومی طرفین با مباحث مذاکره و پرسش و پاسخ مواجه هستند اما در تبلیغات هیچ مذاکره‌ی نتیجه بخشی در بین نیست. درواقع مشتری دو گزینه پبش روی خود می‌بیند؛ یا بخرد یا نخرد.

ساختار روابط عمومی تجاری:

تاثیر روابط عمومی بر تجارت

روابط عمومی تجاری باید بتواند در هر زمان پاسخگوی سوالات مشتریان هدف خود باشد. بنابراین ساختاری مشتری‌مدار دارد. مشتری‌مداری نه صرفا در بخش روابط عمومی که در تمام ساختار سازمان باید نمودار بوده و استراتژی‌های آن نیز بر همین پایه استوار باشند؛ یعنی سازمان مشتری‌مدار، مدیران مشتری‌مدار، کارمندان مشتری‌مدار. بخش‌های پیش فرض در روابط عمومی تجاری عبارتند از: تبلیغات، شناسایی مشتریان، شناسایی نیاز مشتریان یا تحقیات بازار، پاسخگویی به مشتریان و… .

خلاصه مقاله:

در ساختار هر سازمان، روابط عمومی نقش مهمی ایفا می‌کند. وجود ضعف و یا نقص در این بخش می‌تواند کل ساختار سازمان را دچار اختلال نماید و موجب شود کسب و کار سوددهی پایینی داشته باشد. در روابط عمومی تجاری مبحث قابل اهمیت رویکرد مشتری مدار است و این رویکرد بایستی در ساختار کلی سازمان نیز نهادینه شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.