تاثیر روابط عمومی بر بازاریابی

تاثیر روابط عمومی بر فرآیند بازاریابی

تاثیر روابط عمومی بر فرآیند بازاریابی

تاثیر روابط عمومی بر فرآیند بازاریابی از آن جهت مورد بررسی قرار می‌گیرد که روابط عمومی بعنوان بازوی قدرتمندی در کنار بازاریابی و فروش قرار دارد.

برای آنکه در طی پروسه‌ی بازاریابی قادر باشیم با مشتریان و بازار فروش ارتباط موثرتری برقرار نماییم و فروش محصولات و خدماتمان را هدفمندتر انجام دهیم، نیازمند بخش روابط عمومی قوی خواهیم بود.

این فاکتور مهم نقشی اساسی و جدی بر ماندگاری و چگونگی ماندگاری کسب و کار ما بر ذهن مخاطب دارد؛ می‌تواند بُعدی دوستانه و قابل اعتماد از ما برای مشتریان و بازار هدف به نمایش بگذارد و یا بالعکس. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد مدیریت می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

عملکرد اصلی روابط عمومی:

روابط عمومی با توجه بر جو خبری حاکم بر جامعه و با استفاده از رسانه‌ها و کانالهای خبرگزاری، تلاش می‌کند زمینه‌ی معرفی، تبلیغات و فروش محصولات را برای سازمان فراهم سازد.

همچنین این بخش از سازمان، پلی خواهد بود برای ارتباط مشتریان با مجموعه و شبکه‌های فروش محصولات. بدین ترتیب ارتباط کسب و کار با جامعه‌ی هدف فروش کالا و خدمات قطع نخواهد شد. بنابراین این امکان را برای سازمان فراهم می‌کند که در شناسایی و پاسخ هرچه بهتر نیازها و تقاضای مشتریان همواره پیش قدم باشد.

وظایف مسئول روابط عمومی:

۱. برنامه ریزی و هدف گزاری برای تبلیغات

۲. آماده سازی متن سخنرانی‌ها و مصاحبه‌ها

۳. ارتباط مستمر و مستقیم با مشتریان و پاسخگویی به سوالات و نیازمندیها

۴. ارتباط مستمر و مستقیم با خبرگزاری‌ها

۵. برنامه ریزی برای جلسات سخنرانی و مصاحبه

۶. کمک به انجام صحیح تحقیقات بازار

۷. شرکت در کنفرانس‌ها و برنامه‌های مطبوعاتی و نمایشگاه‌ها

مقالات مرتبط: تاثیر روابط عمومی بر تجارت

تاثیر روابط عمومی بر بازاریابی

عملکرد روابط عمومی در پروسه‌ی بازاریابی:

این قابلیت به ما کمک خواهد کرد که بدون پرداخت هزینه‌ای اضافه بر سازمان، بتوانیم کسب و کارمان را در بین افراد به خوبی معرفی نماییم.

روابط عمومی با انجام برخی اقدامات می‌تواند در انجام هرچه بهتر فرآیند بازاریابی موثر واقع شود.

بازخوردهای مشتریان و نظریات کاربردی و سازنده‌ی خود را در جهت افزایش کیفیت محصولات و فروش بهتر و بیشتر آنها، به بخش تولید منتقل کند.

دامنه‌ی روابطی خود را افزایش دهد.

با طیف وسیع‌تری از خبرگزاری‌ها و رسانه‌ها در ارتباط باشد و با آنان ارتباط بهتر و موثرتری برقرار کند. انتشار خبر، مطلب و یا مقاله‌ای در خبرگزاری‌ها درباره‌ی کسب و کار ما، می‌تواند مشتریان بیشتری را به سمت ما جلب کند.

با برگزاری سمینار و نمایشگاه در معرفی بیشتر کسب و کار، بالابردن وجهه‌ی آن و یافتن شبکه‌های ارتباطی جدید تلاش کند.

مقالات مرتبط: قیمت‌گذاری دستوری

تاثیر روابط عمومی بر بازاریابی

روابط عمومی بازاریابی:

مدیران روابط عمومی و مدیران بازاریابی معمولا با یکدیگر هم نظر و هم عقیده نیستند. هر کدام از آنها اهداف متفاوتی را دنبال می‌کنند. مدیران بازاریابی به دنبال بررسی تاثیر تبلیغات و روابط عمومی بر فروش محصولات هستند. این در حالی است که مدیران روابط عمومی، ایجاد ارتباطات و گسترش آنها را وظیفه‌ی خود می‌دانند و بر آن متمرکز هستند.

امروزه کسب و کارها به دنبال یکسان سازی اهداف هر دو گروه و ایجاد یک نظام واحد تحت عنوان “روابط عمومی بازاریابی” هستند. این فرآیند مستقیما به ارتقای سازمان و یا محصولات ارائه شده از جانب آن کمک می‌کند.

روابط عمومی بازاریابی وظایفی به شرح ذیل دارد:

۱. کمک برای تولید و ارائه‌ی کالاهای جدید

۲. ایجاد علاقه نسبت به گروه خاصی از کالاها و خدمات

۳. تاثیرگذاری بر گروهی خاص از مشتریان هدف

۴. ایجاد ذهنیت مناسب در جامعه نسبت به کالاها و خدمات موسسه

کلام آخر

برای دست یابی به موفقیت در حوزه‌ی بازاریابی و دیجیتال مارکتینگ، ابتدا بایستی به دنبال کسب حسن شهرت در سطح جامعه و بازار باشیم. این مسئله با ایجاد و تقویت روابط عمومی مناسب با مشتریان و بازار هدف قابل تحقق است. بنابراین در راستای بازاریابی بایستی بر روی توانایی و قابلیت روابط عمومی سازمان خود نیز کار کنیم. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.