Mobile Commerce تجارت سیار

تجارت سیار چیست؟ کاربرد و مزایا

تجارت سیار

تجارت سیار مفهومی نوپا و بدیع در فضای تجارت الکترونیک است. درواقع می‌توان گفت تجارت سیار مصداقی توسعه یافته و گسترده‌تر از تجارت الکترونیک است که از طریق اینترنت سیار انجام می‌شود. تعریف دیگری که از این مفهوم در اختیار داریم، مبادلات مستقیم و غیرمستقیم برپایه‌ی ارزش پولی است که از طریق شبکه‌های اینترنتی سیار صورت می‌گیرد. این قسم از تجارت، تنها شکل تغییر یافته‌ای از خدمات اینترنتی حاضر نیست؛ بلکه حالتی گسترده‌تر در فضای کسب و کار الکترونیک است؛ چرا که فرصتی را فراهم می‌سازد برای تحویل خدمات جدید به مشتریان فعلی و جذب مشتریان بالقوه. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد تجارت می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

کاربرد تجارت سیار:

کاربرد تجارت سیار را در ۴ زمینه خواهیم دید:

۱. استفاده از ابزار سیار با هدف جست و جوی اطلاعات

۲. استفاده از وسایل سیار در جهت انتقال پول میان مشتری و شرکت

۳. ارائه و دریافت خدماتی که مبتنی بر مکان هستند مانند دریافت تبلیغات شخصی

۴. استفاده از قابلیت‌های سیار برای امور ضروری و یا سرگرمی

مقالات مرتبط: دیپلماسی تجاری چیست؟ 

تجارت سیار

عوامل توسعه‌ی تجارت سیار:

۱. توسعه‌ی شرایط اجتماعی:

شکل‌گیری و خلق ایده‌های جدید، برخورداری از توانمندی‌های برقراری ارتباطات شخصی، نیازمندی به انجام تجارت در هر مکان و زمان، از جمله مصادیق این عامل هستند.

۲. توسعه‌ی تکنولوژی:

رشد تکنولوژی به ویژه رشد و شکل‌گیری تکنولوژی‌های جدید نیز موجبات رشد تجارت سیار را فراهم کرده است.

۳. عوامل اقتصادی:

در این رابطه می‌توان به محتوا و ماهیت جذاب، صرف کمترین هزینه‌ها، قیمت‌های منطقی خدمات در قالب سیار و میزان تقاضا، اشاره کرد.

مزایای تجارت سیار:

۱. قابلیت دسترسی:

وسایل تجارت سیار از قابلیت دسترسی بالایی برخورداند. به همین جهت می‌توانیم حتی در حین سفر و در موقعیت‌های مختلف اقدام به انجام معاملات تجاری نماییم.

۲. مکان یابی:

تجارت سیار

به دلیل برخورداری وسایل سیار از قابلیت حمل و نقل آسان، با استفاده از سیستم‌های موقعیت‌یاب جهانی می‌توانیم مکان دقیق کاربر را متوجه شویم. این ویژگی به ما در ارائه‌ی خدمات بهتر کمک می‌کند.

۳. راحتی:

انجام فعالیت‌های تجاری در قالب تجارت سیار، محدودیت زمانی و مکانی ندارد. لذا کاربران به راحتی می‌توانند در هر زمان و مکانی اقدامات تجاری خود را انجام دهند. این ویژگی وفاداری مشتری را هم به همراه خواهد داشت.

۴. کسب رضایت مشتری:

قدرت تلفن‌های همراه و وسایل سیار در مقایسه با کامپیوترهای شخصی بیشتر است. ارائه کنندگان تجارت سیار می‌توانند به نحوی خلاقانه‌تر در این زمینه عمل نموده و خدمات ارائه شده را نسبت به هر مشتری متناسب سازی نمایند. لذا مشتری مداری و مشتری محوری رواج خواهد یافت.

۵. بهبود کیفیت تصمیم‌گیری:

برای اتخاذ بهترین تصمیم مهمترین شرط جمع‌آوری اطلاعات است. برای این منظور تکنولوژی‌های سیار می‌توانند بهترین کانال‌ها و شبکه‌های اطلاعاتی را در اختیار مدیران قرار دهند. در نتیجه‌ی این امر مدیران می‌توانند با جمع‌آوری داده‌ها بهترین تصمیم را اتخاذ نمایند.

۶. کاهش هزینه‌ها:

تجارت سیار به دلیل حداقل دخالت نیروی انسانی، ارائه‌ی خدمات را با کمترین هزینه از طریق سیستم خدمات بانکی انجام می‌دهد.

۷. افزایش پاسخگویی:

بدلیل افزایش میزان پاسخگویی به نیازهای کاربران، سطح رضایتمندی کاربران افزایش می‌یابد.

مقالات مرتبط: صادرات زعفران

تجارت سیار

موانع توسعه‌ي تجارت سیار:

۱. موانع فنی:

سطوح فنی در تامین امنیت شبکه بسیار حائز اهمیت است. ضمن اینکه سرعت انتقال اطلاعات و حفظ محرمانگی اطلاعات شخصی نیز مربوط به سطح فن‌آوری است. اگر سامانه از امنیت کافی برخوردار نباشد و یا سرعت آن کم باشد، منجر به بی تمایلی کاربران نسبت به استفاده از سامانه خواهد شد. همچنین اگر مدیریت شبکه، از دانش و اطلاعات کافی بی‌بهره باشد، این عامل نیز مانعی بر سر راه توسعه شبکه خواهد بود.

۲. موانع سازمانی:

استفاده از شبکه‌های سیار نیازمند طراحی و اجرای یک ساختار سازمانی جدید است. برای دست‌یابی به این هدف بایستی اصول و فرآیندهای اجرایی به نحو مطلوب در همین راستا سازماندهی شده و وظایف و ابعاد مختلف سازمان مشخص شود. درصورت عدم هدف گذاری مناسب و عدم برخورداری از چهارچوب سازمانی مدون، با تداخل امور و واکنش‌های منفی مواجه خواهیم بود.

۳. موانع مالی:

اگرچه استفاده از قابلیت‌های خدمات سیار هزینه‌ی تبادلات را کاهش می‌دهد اما هزینه‌ی اولیه که شامل خرید تجهیزات و آموزشات و فرآیند بازاریابی است بر سازمان تحمیل می‌شود. از طرف دیگر، هزینه‌ی استفاده از این خدمات بر مصرف کننده نیز بار می‌شود. ضمن اینکه عدم نظارت و کارایی صحیح این سیستم‌ها، مانعی بزرگ بر سر راه تجارت خواهد گذاشت.

کلام آخر

تجارت سیار مفهومی نو پا در فضای تجارت الکترونیک محسوب می‌شود. با توجه به رشد روزافزون و چشمگیر اطلاعات و ارتباطات، استفاده از فناوری‌های جدید و گسترده‌ در حوزه‌ي تجارت الزامی است؛ چرا که امروزه دیگر مانند قدیم تجارت محدود به انجام خرید از یک مغازه‌ی کوچک و یا معامله با یک شرکت معمولی نیست. روز به روز بر تعداد افراد و سازمان‌هایی که معاملات تجاری خود را در بستر اینترنت و در قالب آنلاین انجام می‌دهند افزوده می‌شود. لذا آشنایی با مزایا و موانع این تکنولوژی، پروسه‌ی بکارگیری آن را راحت‌تر می‌نماید. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.