هوش تجاری

هوش تجاری چیست؟

هوش تجاری

هوش تجاری ساز و کاری است که می‌تواند عملکرد سازمان را با کمک ابزارهای تحلیلی خود بررسی نماید. هر کسب و کار برای ادامه‌ی روند کاری خود، نیازمند سلسله اطلاعات دقیقی در رابطه با عملکرد سازمانی، میزان پیشروی و میزان سود و زیان خویش می‌باشد. بررسی دقیق این عوامل در پیشرفت و موفقیت کسب و کار بسیار حائز اهمیت است؛ چرا که مسیر را برای مدیران روشن‌تر می‌کند و نقاط ضعف و قوت را به آنان می‌شناساند. اینجاست که هوش تجاری به کمک مدیران می‌آید. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد تجارت می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

ماهیت هوش تجاری:

هوش تجاری دانشی است که به تجزیه و تحلیل اطلاعات درون سازمانی می‌پردازد. در نتیجه‌ی این تجزیه و تحلیل مدیر به اطلاعات جامعی از عملکرد درون سازمانی خود دست می‌یابد که به او در انتخاب بهترین استراتژی‌ها در پیشبرد اهداف سازمانی کمک می‌نماید. درواقع می‌توان گفت این سیستم در قالب یک مشاور، اطلاعات مفیدی در زمینه‌ي فروش، سیاست‌گزاری‌ها، قیمت گزاری و مواردی از این قبیل ارائه می‌دهد که برای مدیر در تصمیم‌گیری‌ها بسیار راهگشا خواهد بود.

هوش تجاری در سازمان به دنبال کسب سود، کاهش ضرر، افزایش عملکرد و بهره‌وری و برتری یافتن بر رقباست. در این راستا نیز با ارائه‌ي اطلاعات طبقه بندی شده بصورت نمودار و جداول، سازمان‌ها را به سمت انتخاب و بکارگیری روش‌هایی که برای آنان کارساز و مفید خواهد بود سوق و از استفاده از استراتژی‌های نامناسب برحذر خواهد داشت.

اهمیت هوش تجاری:

استفاده از ساز و کارهای تحلیلی سنتی برای ارزیابی عملکرد سازمان بسیار زمان‌بر و غیر استاندارد خواهد بود. چرا که اطلاعات دقیقی دراین رابطه در دست نیست و کلیه‌ی تحلیل‌ها بر اساس حدس و گمان و احساسات و تقریبی خواهند بود. اما استفاده از قابلیت‌های هوش تجاری، کلیه‌ی اطلاعات در این رابطه را از طریق اعداد و ارقام، جداول و نمودارها، بصورت کاملا دقیق با ذکر زمان و مکان ارائه می‌دهد و با تفسیر آنها به مدیران این امکان را می‌دهد که در انتخاب فاکتورهای لازم و مناسب در ارائه‌ي محصولات خود نهایت دقت و حساسیت را به خرج بدهند.

مقالات مرتبط: صادرات مواد غذایی

مزایای استفاده از هوش تجاری:

۱. تصمیم‌گیری آسان:

با استفاده از جامعه‌ی آماری که هوش تجاری در اختیارمان قرار می‌دهد، می‌توانیم بررسی دقیق‌تری از شرایط موجود و وضعیت بازار، مشتریان، عملکرد کارمندان، میزان رشد و یا پسرفت مجموعه و کسب و کارمان داشته باشیم. همین مسئله به ما در تصمیم‌گیری‌ها در انتخاب بهترین استراتژی‌های تولیدی و فروش محصولات کمک خواهد کرد و ما را به سودآوری بیشتری نیز خواهد رساند.

۲. افزایش بهره‌وری و سودآوری:

در قبل اشاره کردیم که با اطلاعات طبقه‌بندی شده‌ی هوش تجاری، توان عملکردی ما افزایش خواهد یافت. درواقع با استفاده از این اطلاعات، عوامل موثر و سودآور و همچنین عوامل مخرب و زیان‌بار برایمان قابل شناسایی خواهد بود. بنابراین در ادامه می‌توانیم با افزایش کارایی عوامل مثبت و حذف یا اصلاح عوامل مخرب، راندمان کاری و میزان سودهی خود را افزایش دهیم.

۳. ارائه‌ی گزارشات مستمر:

برای برخورداری از یک مدیریت کارآمد بایستی بطور مداوم اطلاعات کامل و دقیق مربوط به تمام بخش‌های کسب و کار را در اختیار داشته باشیم. استفاده از ساز و کارهای هوش تجاری می‌تواند بطور جامع، کامل و مداوم این امکان را در اختیارمان قرار دهد که مستمرا بر بخش‌های مختلف مجموعه نظارت داشته باشیم. همچنین در صورت بروز مشکل در ابتدای امر می‌توانیم آن را حل و یا حتی از وقوع آن جلوگیری نماییم.

۴. مزیت‌های رقابتی:

زمانی که از امکانات، کیفیت، قابلیت‌ها و توانمندی‌های مجموعه، تولیدات وکارمندان خود اطلاعات کامل و دقیق در اختیار داشته باشیم، توان رقابتی‌مان نیز افزایش قابل توجهی خواهد داشت. در اینصورت بدون ترس از شکست در فضای رقابتی کسب و کارمان، وارد جو رقابتی بازار شده و بصورت عادلانه در راستای پیشی گرفتن از سایر رقبا تلاش خواهیم کرد.

مقالات مرتبط: ورود به بازارهای بین‌المللی

هوش تجاری

معایب سیستم هوش تجاری:

۱. ارائه‌ی اطلاعات نادرست:

خروجی اطلاعات هوش تجاری برگرفته از اطلاعات ورودی آن است. اگر در ورود اطلاعات به این سیستم، اشتباه کرده باشیم و یا اطلاعات خلاف واقع داده باشیم، اطلاعات خروجی آن نیز نادرست خواهد بود. این مسئله می‌تواند کسب و کار ما را با شکست و ضررهای جبران ناپذیر مواجه سازد.

۲. اشتباه در نصب:

هوش تجاری متشکل از نرم‌افزارها و پلتفرم‌های تحلیل داده ‌است. خطا در نصب هرکدام از این بخش‌ها منجر به خروجی و اطلاعات غلط و نادرست خواهد شد.

۳. دانش کم در استفاده:

سیستم هوش تجاری پیوسته در حال بروزرسانی است. دانش کم و عدم آموزش مناسب در این باره موجب می‌شود کارمندان آمادگی لازم جهت استفاده از ساز و کارهای آن را نداشته باشند، و این سیستم از ارائه‌ی کارایی مناسب خود بازماند.

کلام آخر

مسئولیت هوش تجاری ارائه‌ی اطلاعات آماری صحیح و مناسب در راستای بهینه سازی کیفیت محصولات و بهبود عملکرد سازمان و کارمندان می‌باشد. در این راستا از نرم‌افزارها و پلتفرم‌های مختلفی نیز استفاده می‌کند که بکارگیری ‌آنها نیازمند دانش فنی و تجربه می‌باشد. این سیستم برای انتخاب بهترین استراتژی‌های سازمانی به مدیران کمک کرده و آنان را به سمت پیشبرد صحیح اهداف سازمانی‌شان سوق خواهد داد. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.