Artificial Intelligence هوش مصنوعی

هوش مصنوعی در کسب و کار

هوش مصنوعی از کاربرد فراوانی در حوزه‌ی صنعت و تولید برخوردار است. توجه به این مقوله و استفاده درست و به جا از آن در این دو حوزه، می‌تواند ایجاد کننده‌ی مزیت‌های رقابتی فراوان برای شرکت‌ها باشد. به دلیل پیشرفت‌هایی که در حوزه‌ی فناوری با آن مواجهیم، یکی از عمده‌ترین ترس‌هایی که برای کسب و کارها وجود دارد، ترس از عقب ماندن نسبت به رقباست. فشارهای ناشی از این ترس با استفاده از راه‌حل‌های پیشنهادی از جانب این نوع از هوش قابل رفع خواهد بود. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد کسب و کار می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

ماهیت هوش مصنوعی:

هوش مصنوعی روشی است برای ساختن ابزارهایی با بهره‌گیری از توانمندی‌ها وقابلیت‌های انسانی؛ درواقع این ابزارها رویکردی انسان‌مآبانه دارند؛ یعنی مانند انسان فکر می‌کنند و بجای او تصمیم می‌گیرند. این فناوری یک ماشین دست نویس توسط انسان است با هدف ایجاد سهولت در انجام امور روزمره.

انواع هوش مصنوعی:

هوش مصنوعی از ۴ مدل کلی تشکیل شده که هر کدام از آنها، با تکیه بر قابلیت‌ها و اهدافی که دنبال می‌کنند، در حوزه‌های متعدد و خاص مورد استفاده واقع می‌شوند.

۱. ماشین‌های واکنشی:

ماشین‌های واکنشی از قدیمی‌ترین مدل‌های هوش مصنوعی هستند که طراحی آنها برای انجام فعالیت‌های تخصصی و خاصی است. این ماشین‌ها قابلیت ذخیره‌سازی اطلاعات را ندارند و به همین جهت قادر به تصمیم‌گیری بر مبنای تجربیات گذشته نیستند. تولید آنها صرفا برای پاسخگویی به نیاز افراد بوده است. مثال برای این مورد می‌توان به موتور جست‌وجوی گوگل اشاره کرد.

۲. حافظه محدود:

هوش مصنوعی در این مدل امکان ذخیره‌سازی اطلاعات و تصمیم‌گیری برمبنای داده‌های از پیش داده شده را فراهم می‌نماید. در حقیقت پایه و اساس عملکرد این سیستم، مطابق با سرنخ‌هایی است که در گذشته ارائه شده است. بعنوان مثال می‌توان به احراز هویت و شناسایی افراد در سامانه‌های مختلف اشاره کرد.

۳. نظریه‌ی ذهن:

نظریه‌ی ذهن بیانگر این مطلب است که هوش مصنوعی می‌تواند به نحو موثرتری به درک احساسات، عواطف و اعتقادات انسان‌ها بپردازد. همچنین با استفاده از اطلاعات بدست آمده از عواطف و احساسات انسان‌ها، تصمیم‌گیری می‌نماید. این بخش از هوش در حال رشد و توسعه است.

۴. خودآگاه:

هدف از ایجاد این مدل، شبیه سازی مفز انسان است. شبیه‌سازی به این معنا که میزان درک یک ماشین دست‌ساز مشابه با آگاهی و درک یک انسان باشد. در این حالت یک ربات، قادر به درک احساسات و نیاز دیگران خواهد بود و مانند یک انسان با آنان ارتباط برقرار می‌نماید.

مقالات مرتبط: ایده‌های کسب و کار

هوش مصنوعی

کاربرد هوش مصنوعی در کسب و کارها:

۱. در بازاریابی:

عدم استفاده از هوش مصنوعی در پروسه‌ي بازاریابی می‌تواند فرصتهای بسیاری از صاحبان کسب و کار زایل نماید. اما استفاده از آن نه تنها می‌تواند موجب توسعه‌ی استراتژی‌های بازاریابی شود بلکه در اجرای صحیح و کارآمد آنها نیز موثر است. مرتب سازی مشتریان بر اساس معیارهای خاص و مختلف و انجام تبلیغات متناسب با آنها، از دیگر کاربردهای آن در عرصه‌ی بازاریابی محسوب می‌شود.

۲. در فروش:

عوامل انسانی در فروش نقش عمیق و بسیاری دارند اما نباید نقش هوش مصنوعی را در این رابطه نادیده گرفت. دیدگاهی که این هوش به متخصصان فروش می‌دهد، آنان را در زمینه‌ی بهبود عملکرد، پیش‌بینی نیازهای مشتری و بهبود ارتباطات یاری می‌دهد. ماشین‌هایی که بر پایه‌ی هوش مصنوعی هستند، به متخصصان فروش این امکان را می‌دهند که وقت خود را مدیریت کرده و تشخیص دهند پیگیری‌ها در چه زمانی بایستی انجام شوند. همچنین امکان شناسایی مشتریان بالقوه و تبدلی آنان به مشتریان بالفعل را نیز فراهم می‌نمایند.

۳. منابع انسانی:

علیرغم آنچه که بنظر می‌رسد که هوش مصنوعی کاربردی در حوزه‌ی منابع انسانی ندارد، این قابلیت می‌تواند بسیاری از فعالیت‌های مرتبط با این حوزه را انجام دهد. با ایجاد سیستمی خودکار در تمام طول پروسه‌ی استخدام تا مدیریت، علاوه بر بهبود عملکرد و بازدهی، با صرفه‌جویی در هزینه‌ها نیز مواجه خواهیم بود.

مقالات مرتبط: اقتصاد گردشگری

هوش مصنوعی

معایب و مزایا:

استفاده از هوش مصنوعی امکان انجام امور با دقت بالا را فراهم می‌نماید. امنیت شغلی، کم اهمیت شدن احساسات، کنترل رفتار توسط ماشین‌های دست‌ساز، همه و همه با استفاده از قابلیت‌های این فناوری با بالاترین دقت و کمترین نگرانی قابل انجام است.

این قابلیت امکان کار پیاپی و بدون استراحت، همچنین امکان تصمیم‌گیری‌های منطقی و خارج از احساسات را فراهم می‌کند.

با این حال از طرفی دیگر، همین مزایا می‌تواند زمینه‌ساز بروز مشکلات فراوانی شود. بعنوان مثال تصمیم‌گیری‌های صرفا منطقی و بدون توجه به عواطف و احساست، افراد را با خطر بزرگ شکست مواجه می‌سازد. از جهتی دیگر، وابستگی‌های بیش از حد به ماشین‌های برپایه‌ی هوش مصنوعی، راندمان فعالیتی افراد را کاهش می‌دهد. عیب دیگر استفاده از این فناوری، صرف هزینه‌ی بالا برای استفاده از ابزارهای مبتنی بر این فناوری است.

کلام آخر

هوش مصنوعی پدیده‌ای جدیدالظهور در فضای کسب و کارهاست. استفاده از این قابلیت نقش قابل توجهی در موفقیت و رشد کسب و کارها دارد. کاربرد و تقاضا برای استفاده از این فناوری در فضای تجارتی و رقابتی حاضر، از روندی رو به رشد برخوردار است. اما بکارگیری آن نیازمند آشنایی با قابلیت‌ها و عرصه‌های مورد استفاده در فضای کسب و کار است. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.