Electronic Customs گمرک الکترونیک

گمرک الکترونیک چیست؟

گمرک الکترونیک را می‌توان انجام و کنترل تمامی فعالیت‌های مربوط به گمرک مانند صدور اسناد، ترخیص کالاها، ثبت سوابق و… در بستر سیستم الکترونیک دانست.

امروزه پیشرفت تکنولوژی و فناوری، نقل و انتقال حجم وسیعی از اطلاعات را در سرتاسر دنیا در کوتاه‌ترین زمان امکان پذیر نموده است. در این بین، امور مربوط به حوزه‌ي تجارت نیز از این قاعده مستثنی نبوده و شرکت‌های فعال در حوزه‌ي تجارت با راه‌اندازی سامانه‌های الکترونیکی از حالت سنتی و کاغذی خارج شده‌اند. در همین رابطه نیز با راه‌اندازی سامانه‌ی گمرک الکترونیک، دیگر شاهد کاغذبازی‌های فراوان و وقت‌گیر در زمینه‌ی امور مربوط به گمرکات نیستیم. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد تجارت می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

اهمیت گمرک الکترونیک:

از مهمترین وظایفی که برعهده‌ي سازمان گمرک می‌باشد می‌توان به اعمال سیاست‌های اقتصادی و نظارت بر روند تجارت خارجی و بین‌المللی اشاره کرد. به دلیل ارتباطات تنگاتنگی که میان تجارت و گمرک وجود دارد، انجام وظایف فوق بایستی با دقت و کیفیت بالا صورت بگیرد. درگذشته به دلیل صرف مدت زمان زیادی که برای انجام امور گمرکی لازم بود، احتمال خطا و حتی قاچاق در ضمن عملیات گمرکی وجود داشت. در نتیجه نیاز به سیستمی با سرعت و امنیت بالا برای انجام امور مربوط به تجارت به ویژه در سطح بین‌الملل احساس می‌شد. راه‌اندازی سیستم گمرک الکترونیک، این امنیت، دقت و سرعت را برای امور تجاری به ارمغان آورد.

مقالات مرتبط: کوتاژ گمرکی چیست؟

گمرک الکترونیک

قابلیت‌های مهم گمرک الکترونیک:

این سامانه امکان انجام ۳۵ عملیات مهم گمرکی، از زمان ثبت اظهارنامه تا زمان خروج کالا از گمرک را بصورت تمام الکترونیک فراهم نموده است. بنابراین علاوه بر اینکه از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه است، پروسه‌ی انجام فعالیت‌های گمرکی را کوتاه کرده و موجب آسان‌تر شدن فضای کسب و کارها شده است. در این سامانه با استفاده از قابلیت‌های هوش مصنوعی، تبادل اطلاعات با قدرت و سرعت بیشتری انجام شده و ارتباط میان ورودی و خروجی کالاها به شکل یکپارچه انجام می‌شود.

ضمن اینکه این سیستم امکان ثبت آسانتر اطلاعات و کنترل و نظارت دقیق بر ورودی و خروجی کالاها را فراهم می‌کند. همچنین امکان اتصال الکترونیکی به بارنامه، راه‌اندازی درب خروج هوشمند، اخذ گواهی بازرسی، تبادل اطلاعات میان گمرکی و… از دیگر قابلیت‌های سامانه‌ی الکترونیک گمرکی است.

مزایای سامانه:

۱. کاهش هزینه:

متقاضی انجام امور تجاری، برای انجام فعالیت‌های مربوط به گمرک نیازی به مراجعه به محل‌های خاص، ساختمان‌های بزرگ و اربابان مختلف ندارد. همچنین با بهره‌گیری از این سامانه، نیازی به کپی و پرینت از اسناد و مدارک مربوطه نیست. تمامی این اقدامات از طریق سامانه در کوتاه‌ترین زمان و صرف کم‌ترین هزینه انجام می‌شود.

۲. کاهش خطا و اشتباهات:

ارتباط تنگاتنگی که میان گمرک و تجارت الکترونیک وجود دارد، قدرت کنترل و مدیریت را افزایش می‌دهد. از آنجایی که شیوه‌ي عمکرد در دولت‌های دیجیتال همواره در معرض نظارت قرار دارد، کم و کاستی‌هایی که در این رابطه وجود دارد بطور کامل قابل تشخیص است. لذا امکان اصلاح این کم و کاستی‌ها بوسیله سیستم با سرعت بیشتری وجود دارد.

۳. ممانعت از رانت:

شکل‌گیری بسیاری از فرصت‌های اقتصادی از اطلاعات نشات می‌گیرد. اگر همه‌ی کارکنان به اطلاعات موجود دسترسی داشته باشند، امکان رانت اطلاعاتی و وجود تبعیض‌های اقتصادی از بین می‌رود یا دست کم به حداقل می‌رسد.

مقالات مرتبط: تعهدات ارزی چیست؟

گمرک الکترونیک

۴. ممانعت از فساد:

بطورکلی اطلاعات، مخصوصا اگر بصورت محرمانه و در اختیار تعداد محدودی باشد، موجب فساد می‌شود. بعنوان مثال اگر گروه محدودی از کارکنان گمرک از افزایش تعرفه‌های گمرکی اقلامی خاص و یا افزایش اقلام ممنوعه برای واردات آگاه باشند، می‌توانند با فروش این اطلاعات به سودهای کلان دست‌یابند. وجود سامانه‌ي یکپارچه‌ی گمرک الکترونیک، با در اختیار قرار داردن این اطلاعات برای عموم، از چنین فسادهایی جلوگیری می‌کند.

۵. افزایش سرعت:

مراجعه افراد به سازمان‌های گوناگون و دریافت مجوزهای لازم و انتظار برای اعلام نتایج، پروسه‌ای زمان‌بر و طولانی است. سامانه‌ی گمرک الکترونیک امکان انجام امور مربوطه را در لحظه و یا در کوتاه‌ترین زمان ممکن، امکان‌پذیر می‌نماید. ضمن اینکه این امکان نیز برای افراد فراهم است که بتوانند مراحل در حال انجام را پیوسته رصد نمایند.

کلام آخر

به دلیل ارتباط تنگاتنگ و پیوند عمیقی که میان گمرکات و تجارت الکترونیک وجود دارد،‌ لازم است که تشریفات مربوطه در کوتاه‌ترین زمان ممکن و با بالاترین دقت انجام شود. لذا سامانه‌ی گمرک الکترونیک به شکل قابل توجهی مورد استقبال و حمایت فعالان حوزه‌ي تجارت قرار گرفته است. ضمن اینکه این سامانه، خطرات و اشتباهات موجود در حوزه‌ی تجارت را به حداقل رسانده و یا اصلاح می‌نمایند. همچنین از اطاله‌ی پروسه‌ی امور گمرکی و صرف هزینه‌های هنگفت نیز جلوگیری می‌شود. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.