Spiritual Traps تله های روحی

تله‌های روحی چیست؟

تله‌های روحی

تله‌های روحی می‌توان گفت الگوهای اشتباه فکری، ذهنی، روحی و رفتاری هستند که عمدتا ریشه در دوران کودکی و نوجوانی ما دارند. شیوه‌ی عملکرد این تله‌ها به اینصورت است که ما با باورهای فکری که از دوران کودکی و نوجوانی در ذهنمان شکل گرفته رشد می‌کنیم و این باورها تمام بزرگسالی ما را نیز دربرمی‌گیرد.

احساسات ما نسبت به موقعیت‌ها واتفاقات متفاوتی که در بزرگسالی رخ می‌دهد مشابه دوران گذشته‌ي زندگیمان خواهد بود و این واکنش‌ها اثرات منفی و مخرب در موفقیت‌هایمان خواهد داشت. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد توسعه فردی می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

در ادامه به بیان برخی از تله‌های ذهنی می‌پردازیم:

۱. تله‌ی اطاعت:

در تله‌ی اطاعت ما صرفا به دنبال راضی و خشنود نگه داشتن اطرافیان از خودمان هستیم. در واقع نه تنها تسلطی بر احساسات و باورهای خود نداریم بلکه دیگران را نیز بر خود مسلط می‌بینیم. تله‌ی اطلاعت ما را به یک مطیع صد در صد در برابر خواست بقیه و شرایط موجود تبدیل می‌نماید. واکنش‌های بروز یافته از جانب ما اغلب بصورت سکوت و سرکوب خواهد بود؛ چرا که خواهان پذیرش نزد عموم و موافقت با آنها می‌باشیم.

۲. تله‌ی شکست:

این باور درون ما تقویت می‌یابد که ما محکوم به شکستیم. چرا که فاقد برخی توانایی‌های ضروری هستیم و به همین دلیل همواره ترس از شکست همراه ما خواهد بود. در این شرایط از شرکت در چالش‌ها اجتناب می‌کنیم چون معتقدیم توانایی مقابله با آن را نداریم. تله‌ی شکست، ما را به سمت مقایسه با دیگران سوق می‌دهد؛ در این قیاس همواره خودمان را پایین‌تر و کم استعدادتر از سایر رقبا می‌دانیم و معتقد به برتری آنان هستیم. در این راه دستاوردها و موفقیت‌های خود را ندیده می‌گیریم. لذا همواره به دنبال عالی و بی نقص بودن هستیم و هر بار که شکست می‌خوریم خود را بازنده‌ی مطلق می‌دانیم.

مقالات مرتبط: نگرش‌ مثبت چیست؟

۳. تله‌ي کمال‌گرایی:

میل مدام ما به کمال گرایی و عالی بودن می‌تواند ما را از ادامه‌ی مسیر و پایان آن بازدارد. علیرغم اینکه تلاش برای بهترین بودن انسان را به سمت تلاش و یادگیری بیشتر سوق می‌دهد، اما کمالگرایی می‌تواند مدام ما را با ترس عدم عالی بودن و دیده شدن ضعف‌هایمان مواجه سازد.

۴. تله‌ی تايیدطلبی:

این تله به نوعی می‌توان گفت در راستای تله‌ی اطلاعت است. ما در این تله هم به دنبال کسب رضایت حداکثری سایرین هستیم. یعنی همه‌ی تلاشمان را بکار می‌بریم تا مورد تائید و مورد علاقه‌ی دیگران قرار بگیریم. نظر دیگران برای ما ارجحیت می‌یابد و تلاش می‌کنیم مورد تحسین آنان قرار بگیریم.

۵. تله‌ی باورهای محدود کننده:

عدم اعتماد به خود و توانمندی‌هایمان ما را در موقعیت‌ها و در مواجهه با سایر افراد ضعیف نشان خواهد داد. این باورها که نشات گرفته از تجربه‌های شکست سابق است به ما القا خواهد کرد که توانایی‌های لازم برای موفقیت را نداریم.

۶. تله‌ی ترس از تغییر:

ترس از تغییر، فرصت نوآوری و خلاقیت را از ما می‌گیرد. این ترس مانعی جدی بر سر راه رشد بوده و قدرت ریسک ما را به حداقل می‌رساند.

شیوه‌های مقابله با تله‌های روحی:

هر فرد معمولا به ۳ روش در برابر تله‌ها واکنش نشان می‌دهد:

۱. تسلیم:

به نحوی با آن تله برخورد می‌کند که انگار حقیقت دارد.

۲. فرار:

فرد به دنبال راه‌هایی برای فرار از تله‌های موجود و یا جلوگیری از آنها می‌گردد.

۳. حمله:

فرد به اقداماتی دست می‌زند که برخلاف تله‌هاست.

مقالات مرتبط: روش‌های افزایش خلاقیت

مراحل درمانی تله‌ها روحی:

۱. ارزیابی و آموزش:

در این مرحله به ارزیابی نوع و عمق تله و سپس به بررسی ری‌اکشن فرد نسبت به آن می‌پردازیم. بعد از تشخیص نوع تله، راه درمانی تله را آموزش می‌بینیم.

۲. درمان:

در این مرحله به دنبال پیاده سازی راه‌های درمانی هستیم که در مرحله‌ی قبل آموزش دیده‌ایم.

خلاصه مقاله:

تله‌های روحی می‌تواند همواره ما را با چالش‌های فراوانی مواجه سازد. چرا که بر اعتماد به نفس و باورهای ما تاثیری منفی و مخرب برجای می‌گذارد. در برخورد با تله‌های موجود واکنش‌ها به نسبت هر فرد متفاوت خواهد بود. درمان قطعی آنها نیز با توجه به نوع و عمق تله و همچنین نحوه‌ی برخورد هر فرد با آن نیز متفاوت می‌باشد. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.